Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Jeep Grand Cherokee ZJ

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salutare,


Am cumparat un Jeep Grand Cherokee din 1998, cu scopul de a-l folosi doar in offroad. O sa-i iau un kit de inaltare, distantiere si cauciucuri. Am venit cu el acasa 400 de km fara probleme. Este echipat cu motorul de 2.5TD.

Probleme:

-Grupul de pe spate pare sa fi pierdut o parte din ulei - face si LSD-ul un sunet la plecare cu rotile bracate. I-am comandat ulei momentan. Sper sa nu fie nevoie de sateliti noi.
-O bieleta
-Aerul conditionat - vanzatorul sustine ca nu e de la compresor - nu am verificat inca
-Stergatorul pe spate nu merge


Pretul a fost in jurul sumei de 2800 de euro.

Am vazut destule masini, majoritatea mai scumpe, si aceasta mi-a placut cel mai mult dintre toate.

Sper sa mai gasesc persoane care au acest model pe forum sa mai schimb pareri.


O zi buna!

Attached Files

  • Attached File  mas2.jpg   568.45K   173 downloads
  • Attached File  mas3.jpg   557.09K   157 downloads
  • Attached File  mas4.jpg   432.28K   154 downloads
  • Attached File  mas1.jpg   429.29K   0 downloads


#2
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Se vede numarul in prima poza.

#3
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 24.12.2004
Sa o stapanesti sanatos.
E posibil sa mai cedeze niste chestii pe la ea atunci cand o sa o bagi prin coclauri. E normal la o masina de peste 20 de ani. Sa verifici conductele si racordurile de la frane.

#4
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 Celtic, on 23 mai 2019 - 15:29, said:

Sa o stapanesti sanatos.
E posibil sa mai cedeze niste chestii pe la ea atunci cand o sa o bagi prin coclauri. E normal la o masina de peste 20 de ani. Sa verifici conductele si racordurile de la frane.

Multumesc!
Sunt sigur ca o sa cedeze multe. Am bugetat cat am dat pe ea pe reparatii s-o duc intr-o forma cat de cat ok. N-as vrea sa o bag intr-o revizie generala sa schimb tot ce e imbatranit - ma va costa enorm. Conductele par ok.


 uhu10uhu, on 23 mai 2019 - 15:28, said:

Se vede numarul in prima poza.

Mda. N-am fost atent. Nu conteaza, oricum o sa primeasca alt numar. Am editat poza.

Edited by rdk, 23 May 2019 - 15:38.


#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mai bine iti luai un UTV pt off road , parerea mea .

#6
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Daca vrei sa faci oofroad nu te mai complica cu ulei in grupuri ci direct schimb de punti, ce e sub DANA 35 e cam de sosea si din pacate putincam firave in ciuda renumelui marcii. Fratele meu are grand "cirokii" ptr plimbari iar in afara de caroserie nu prea mai are nimic stoc ca mecanica, din fericire piata e saturata de piese ptr toate buzunarele si pretentiile. Exista si un forum romanesc dedicat unde gasesti tot ce trebuie, bani sa fie.

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 uhu10uhu, on 23 mai 2019 - 15:28, said:

Se vede numarul in prima poza.


Si ce e cu asta ?  Orium masina sta pe strada sau in trafic . E la vedere. Nu cred ca merge pe undeva fara numar, doar ca sa nu il vada cineva.


Initiator, sa ne spui cat te costa Impozitul anual catre statul Roman .

#8
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 cristian_sen, on 23 mai 2019 - 15:56, said:

Daca vrei sa faci oofroad nu te mai complica cu ulei in grupuri ci direct schimb de punti, ce e sub DANA 35 e cam de sosea si din pacate putincam firave in ciuda renumelui marcii. Fratele meu are grand "cirokii" ptr plimbari iar in afara de caroserie nu prea mai are nimic stoc ca mecanica, din fericire piata e saturata de piese ptr toate buzunarele si pretentiile. Exista si un forum romanesc dedicat unde gasesti tot ce trebuie, bani sa fie.

Multumesc pentru sfat. Ma gandeam sa vad cum se tine cu astea - 30 pe fata si 35 pe spate si daca se distrug le schimb. Poti sa-mi dai pm cu forumul ?


 Bogotta, on 23 mai 2019 - 16:08, said:

Initiator, sa ne spui cat te costa Impozitul anual catre statul Roman .

Este in jur de 900-950 de lei pe an.

#9
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

 Bogotta, on 23 mai 2019 - 16:08, said:

Si ce e cu asta ?  Orium masina sta pe strada sau in trafic . E la vedere. Nu cred ca merge pe undeva fara numar, doar ca sa nu il vada cineva.


Initiator, sa ne spui cat te costa Impozitul anual catre statul Roman .
Nu e nimic in neregula cu asta, doar ca omul s-a chinuit sa acopere numarul degeaba in urmatoarele 3 poze.

Edited by uhu10uhu, 23 May 2019 - 16:49.


#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cat consuma? nu offroad bineinteles :)

#11
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 mariovrs, on 23 mai 2019 - 17:43, said:

Cat consuma? nu offroad bineinteles Posted Image

Am venit cu 8-9l/100km de la Cluj la Pitesti - mers destul de tare pt marimea ei (130 pe autostrada cu varfuri de 150 + depasit masini mici pe DN - la tiruri nu m-am bagat Posted Image ). Acelasi drum il fac cu 5.5 cu passat-ul (150 pe autostrada cu varfuri de 180). Clar nu e o masina de zi cu zi. In offroad, avem 3 masini identica ca motorizare in grup si calculase la un moment dat un prieten peste 50l/100km.

*Calculul de 8-9 de mai sus e facut bazat pe faptul ca am consumat jumatate de rezervor dar exista sanse sa indice eronat in bord.

Edited by rdk, 23 May 2019 - 18:18.


#12
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003

 rdk, on 23 mai 2019 - 16:10, said:


cum se tine cu astea - 30 pe fata si 35 pe spate si daca se distrug le schimb. Poti sa-mi dai pm cu forumul ?





Eh stai linistit ca se tin bine ca doar nu-s  facute chiar din scobitori...dar ptr trebi' mai serioase nu fac fata. Forumul nu e nici un secret https://www.club4x4.ro/forum4x4/ Si parca mai era unul dar odata ce intri in grupul local deoffroad  vei avea multe contacte de furnizori si de ce nu chiar clienti.

#13
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 cristian_sen, on 23 mai 2019 - 20:59, said:

Forumul nu e nici un secret ...

Stiu ca sunt cazuri in care se considera ca e reclama(si esti sanctionat) si de asta am zis sa-mi dai in privat. Multumesc!



Am observat ca pierde uleiul din grup. La inspectia de la cumparare nu avea pata. Vanzatorul mi-a zis ca a schimbat si el uleiul in grup - cel mai probabil mecanicul nu a fost atent cu masticul...

Attached Files


Edited by rdk, 23 May 2019 - 22:50.


#14
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Sfat, evita mersul cu 130 150 pe autostrazi si in general turele mari la motorul ala pt ca e o puscarie care se incinge foarte repede si crapa. Schimba-i toate zemurile si filtre si curata-i radiator si stai cu ochii pe apa ca pe butelie. Motoarele alea Vm au fost o pacoste. Eventual monteaza-i ventilator la buton.

#15
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 cavaliere, on 24 mai 2019 - 22:36, said:

Sfat, evita mersul cu 130 150 pe autostrazi si in general turele mari la motorul ala pt ca e o puscarie care se incinge foarte repede si crapa. Schimba-i toate zemurile si filtre si curata-i radiator si stai cu ochii pe apa ca pe butelie. Motoarele alea Vm au fost o pacoste. Eventual monteaza-i ventilator la buton.

Salut,

Multumesc de sfat. O sa primeasca si un ventilator la buton si nu cred ca va mai vedea vreodata autostrada. Azi l-am avut pe dealul negru si am mers cat a putut el - s-a dus aproape de 100 de grade apa. L-am lasat la atelier si o sa primesca revizie la ulei, frane, sistem racire, mecanica si tot ce mai e nevoie.

Nu stiu ce kit de inaltare sa-i iau dar ma documentez incet incet. Sper ca sambata sa am prima iesire cu el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate