Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Clauze antecontract vanzare cumparare imobil in caz de avans mare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
legionaru1

legionaru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.05.2019
Buna ziua..sunt de ceva vreme in cautarea unei case..iar majoritatea ofertelor care ma atrag sunt pt case partial construite sau chiar neincepute.
Pentru a beneficia de un discount de aproximativ 10-15% majoritatea dezvoltatorilor de ansambluri solicita avans consistent de peste 50-60-70% si dat fiind faptul ca discountul acela ar putea reprezenta in anumite cazuri o suma destul de importanta care face in fapt diferenta dintre o casa "banala" si una "f ok pt mine"..ma gandesc cum as putea sa ma protejez prin clauze in caz ca ofer avansul cerut de acesti dezvoltatori.
Frica este evidenta deoarece in practica platesti peste 60-70mii euro avans pe o promisiune pe hartie iar in caz de nerespectare a termenului de executie/finisaje ajungi sa te milogesti pe banul tau de vreun dezvoltator care e posibil sa nu aiba suma necesara pt a finaliza sau pt a-ti inapoia avansul dat. Stiu ca au fost numeroase cazuri in care dezvoltatorul a dat faliment iar cumparatorul a ramas cu buza umflata chiar si dupa judecata.

Concret..ce clauze as putea sa introduc in antecontract pt a ma asigura pe cat posibil de constructia/finalizarea/finisarea si binenteles intrarea in posesie a casei si de asemenea ce clauze sa stipulez pt a-mi primi inapoi avansul in caz de nerespectare a termenilor antecontractului?

P.S. stiu ca principalul sfat ar fi sa nu cumpar ceva neconstruit insa chiar si-asa..ce sfaturi aveti?
P.P.S. nu ma intereseaza concret clauze de penalitati..pt ca nu ma imbarc la a da un avans imens cu scopul de a obtine sume de bani de la dezvoltatori ci de a-mi cumpara o casa pe care mi-o doresc si de a ma asigura ca acest lucru sa aiba sanse cat mai mari de reusita

ca o informatie suplimentara..m am orientat catre o zona in care dezvoltatorii au mai construit si sunt in curs de construire a unor ansambluri..asadar..in momentul de fata..de incredere..de buna credinta..

#2
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Mai tine cont ca se pot intampla multe chiar si cu dezvoltatori care au mai construit. Pot sa dea faliment, pot sa fuga cu banii, pot sa investeasca in ceva care ulterior sa fie nerentabil. Eu nu m-as arunca la un avans mai mare de 20-30%

#3
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017
Nu ma pricep la clauze...dar verifica intai cat de mult poti si prin toate locurile situatia dezvoltatorului. Are/A avut probleme financiare? Are/ A avut probleme cu legea? Verifica eventuale proiecte anterioare, calitatea lor si seriozitatea dezvoltatorului in acele cazuri.

Mai mult nu stiu ce sa-ti zic decat sa ai bafta.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007
Eu in ruptul capului nu as platii mai mult de 5% din valoare imobilului avans pana nu il vad gata... Exact cum ai zis si tu, daca firma da faliment adio bani cu toate procesele din lume.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai cum sa te protejezi suficient ca persoana fizica.
Eu nu as da nici un cent pe ceva care nu exista decat pe hartie.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Parca se daduse legea sa nu se mai poata vinde locuinte nefinalizate.

#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Uite apartamente vindute inainte de criza din 2008:
https://www.olx.ro/o...te-IDbG1Oh.html
Ce crezi ca fac acum cei care au dat avansul atunci?

#8
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017

View PostTaxon, on 23 mai 2019 - 15:10, said:

Uite apartamente vindute inainte de criza din 2008:
https://www.olx.ro/o...te-IDbG1Oh.html
Ce crezi ca fac acum cei care au dat avansul atunci?

Asteapta sa se vanda pe OLX ca sa-si poata primi si ei o parte din bani inapoi :)

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007

View PostStefanCBV, on 23 mai 2019 - 15:15, said:


Asteapta sa se vanda pe OLX ca sa-si poata primi si ei o parte din bani inapoi Posted Image
Foarte bine punctat, o parte.

#10
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
O soluție ar fi să-l iei co-investitor pe Nutu Camataru.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Recomand avans mai mare doar daca cladirea este aproape gata. Pe hartie se pot intampla multe. Daca e doar planul (acel "blueprint" cum ii zic americanii) e cu dus si cu intors daca nu ai informatii care sa te protejeze.

Parerea mea ar fi de evitat daca sunt doar cu autorizatiile in brate si doar la nivel de groapa. Eu ma dat avans in aprilie (2017) si am facut actele (vanzare-cumparare) in ianuarie (2018), desi cladirea era la nivel de acoperis (in ziua cand am semnat rezervarea, dezvoltatorul ne-a dus la santier personal sa vedem stadiul cladirii si terminau (a doua zi, mai bine zis) de pus ultimile tigle pe acoperis).

#12
legionaru1

legionaru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.05.2019
E discutabil cu problemele financiare anterioare..concret cam toti dezvoltatorii se grabesc sa puna mana pe cat mai multi bani ca sa-si continue ansamblurile..majoritatea sunt ridicate la rosu..dar nu mai au bani sa le finalizeze si pe masura ce incaseaza continua dezvoltarea..e o practica destul de comuna in ziua de azi..iar indiferent de zona cam toti sunt in situatia asta..cel putin din ce am intalnit eu in zonele de nord ale Bucurestiului(ilfov)..
Va dati seama ca nu as da niciodata un 50-60% avans strict pe o promisiune.. Iau in calcul si faptul ca avansul ala pe care-l dau sa echivaleze pe undeva cu valoarea terenului+constructia actuala de pe el..insa daca nu o termina..eu as intra in impas total..
O sa consult si un avocat sa vad ce sfaturi imi da..ce clauze ar fi bine sa le specific in antecontract..
E careva pe aici care a pus clauze speciale? pe etape? sau cum suna spre exemplu clauzele privind finisajele? ca ei ca dezvoltatori iti ofera un tabel cu un buget alocat pt fiecare categorie in parte(usi+mp gresie faianta+obiecte sanitare etc) plus montaj..insa cunosc cazuri in care oameni "cu ștaif" au ajuns sa se roage de muncitorul gigel sa-i repare faianta pusa prost pt ca dezvoltatorul te evita sau iti promite vesnic ca "maine"..


#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai n-as da 70% avans nici daca imobilul ar fi la stadiul de 70% executat.
Is curios, cat castigi daca dai banii inainte ''ca la curve''? Eu n-as risca 70.000 de euro ( WTF...bani cat pentru o viata de om pentru unii..) pentru niciun fel de reducere.

Bai...ca ma iau dracii iar...Unde va gasesc dezvoltatorii astia pe toti? Adica astia fumati indeajuns cat sa-si amaneteze viata pentru o plansa desenata..

#14
legionaru1

legionaru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.05.2019
te duci in extrema si nu e cazul..nu da nimeni 70k avans pt o hartie..ci pt ceva aproape gata..asta e clar..aici ma refer binenteles si la actele imobilului ce urmeaza a fi achizitionat..
topicul a fost deschis pt a intreba ce clauze se pot stipula incat cumparatorul sa nu-si ia teapa de la vanzator.. ca doritor cumparator ma intereseaza concret tot ce presupune achizitionarea unei case care e in stadiul de constructie..e destul de notoriu..
Parerile despre oameni fumati si altele discuta-le unde e contextul de asa natura..uita te la romanii au talent sau la ce vrei tu acolo si arata cu degetul..


#15
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Eu din curiozitate, ma intreb, la ce ar folosi orice clauza in contract, daca dezvoltatorul nu o sa mai aiba bani sa termine constructia.

#16
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ca in cazul turcilor de la Galati: adio, pa si pusi.
Tu prinde orbul si scoate-i ochii.

#17
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Am fost si noi in aceeasi situatie in anul 2016. Apartament cu 2 camere la 55K euro intr-un bloc ridicat la gri in Bucuresti, zona Ozana. Pentru un discount de 5000 euro trebuia sa platim 50k euro la semnarea antecontractului.
Notarul era al dezvoltatorului, antecontractul era doar cu promisiuni de finalizare in februarie 2017, si posibile semnari de aditionale de prelungire termen daca este cazul, si cel mai important aspect si de evitat, dezvoltatorii erau persoane fizice (sot si sotie).
Au fost asa de grabiti ca au si sunat la notar sa faca o programare. Le-am zis ca vrem sa vorbim si noi cu cineva si nu ne-au mai contactat. Nici noi nu am insistat.
La un an si ceva m-am mai interesat pe internet daca sunt informatii noi si am gasit ca abia au depus solicitarile pt autorizare bransamente (nu mai tin minte pt ce).

#18
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Intelege un lucru:oricâte clauze treci in contract in cazul in care dezvoltatorul nu termina lucrarea si nu este solvent ramai cu banii dați  cu cu ceva lucrare inceputa care nici măcar  nu este a ta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate