Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

inchidere balcon cu sticla securizata glisanta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Calimero68

Calimero68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.05.2019
Buna ziua,

As dori sa inchid balconul cu sticla securizata glisanta. Solutia imi pare eleganta si nici nu modifica fatada blocului ( de altfel nici nu este permis in cartierele  noi) .Imi puteti impartasi din experienta voastra? Imi puteti recomanda o firma serioasa?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SvvOMqCLXCw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


va multumesc anticipat!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. S-ar putea a lesini cand vei vedea costui sistemului, care esi nu pare a fi cien stie ce... e de fitza.
2. Ajuta la vant si mizerie, nu ajuta aproape deloc la izolatie.

#3
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Corect este doar pentru eleganta, arata foarte bine dar nu i-as putea spune chiar inchidere. Daca stai la tara intr-o zona mai linistita e mai bine dar in oras oricum ai face iti intra praful, nu are izolatie termica si nici fonica. Pe scurt, doar aspectul si banii multi.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Am vazut diverse implementari in cartierul Greenfield.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cred ca ar fi mai bine sa ai doar vreo doua panouri mobile, iar restul sa fie fixe.
     O alta observatie este ca sticla fara rama se sparge destul de usor.
     Alte dezavantaje au fost mentionate mai sus.

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Este substantial mai scump decat termopanul, investitie enorma cu singurul avantaj ca nu iti bate ploaia si ninsoarea in balcon. Cand e vant/furtuna oricum se presupune ca nu stai in balcon deci nu vad nici un alt avantaj, macar daca izola termic si mai puteai pune un borcan sau un sac de cartofi iarna, dar cu o singura foaie de sticla nu poti izola termic idiferent de ce te minte vanzatorul.

#7
Calimero68

Calimero68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.05.2019
Problema este ca regulile cartierului interzic inchiderea de orice fel - nici nu poate fi vorba de termopan. Am vazut ca unii vecini au rulouri cu folie transparenta.

#8
dark_tzotzo

dark_tzotzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.07.2008
O solutie scumpa, dar eleganta. Cand vad toate blocurile comuniste cu balcoane inchise de termopan (inclusiv unde stau eu, dar eu nu am balcon), ma gandesc doar la saracia si la melodia aia cu "Termopane".

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Apartamentele sunt mici, spatii de depozitare nu sunt,uscatorii la fel.
Balconul e un lux total inutil, daca nu il inchizi.

#10
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Am ajutat o prietenă să-și pună așa ceva în urma cu 5-6 ani. Prețul nu a fost așa de mare încât să te sperii și chiar arată bine.

Își fac treaba, izolează destul de bine, nu mai bate vântul, zăpada, nu mai este zgomot, nu s-a spart niciunul in toți acești ani. Trebuie o fixare foarte bună în partea de sus (numai acolo se fixează) pentru ca sunt foarte grele, cred ca ar fi mai nimerite cele până la jumătate iar restul parapetului să fie zidit.

Nu le folosește decât  iarna, toamna - primăvara parțial iar vara sunt deschise complet.

#11
typales2005

typales2005

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2019
Salut,

Imi poti spune, te rog, pentru ce firma a optat pentr inchiderea balocnului?

Mersi!

#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Vezi topic aici: https://forum.softpe.../#entry19101802
Detalii tehnice, prezentari video, etc:
http://termopane-buc...ticla-glisanta/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate