Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Mancare la birou

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009

View Postbuyonevideo, on 23 mai 2019 - 16:30, said:

Deci, fructe DELOCc, dar ba-na-na.
Dar si avocado si..... fleosc....
Hmmm, hai sa facem lista completa si vedem dupa aia.
De fapt, ce ne intereseaza pe noi lista aia ?!
Sau... vezi punctul 2 Posted Image

Eu am 2 nelamuriri:
1. cum deranjezi colegii?
Zgomot, mirosuri... ?!
Adica, de unde sa ghicim noi ce fel de colegi / birouri aveti voi acolo ?
Aveti bucatarie / zona de masa ?!
2. Tu vrei, de fapt, retete cu diverse alimente ?
Sint destule site-uri / aplicatii unde bagi 2-3-10 ingrediente si iti arata retete:
https://www.google.c... on ingredients
1. Nu vreau sa deranjez colegii, in sensul ca scot caserola cu mancare, tacamuri si altele care cine stie cum miroase si incep sa halesc in fata calculatorului.
2. Nu retete complicate, ceva foarte simplu, nu prea am timp sa gatesc, ma gandeam ca poate este aici cineva care a gasit ceva produse la magazin sau are idei bune, de ce sa nu le impartasim?Posted Image

View PostAlexEn, on 23 mai 2019 - 16:34, said:


Cam multe pretentii Posted Image
Smoothie fac din banane inghetate (iese ca o inghetata mai subtire) cu: 1 banana inghetata, 2 linguri de fulgi de ovaz, o lingura de unt de migdale (nu mi-e clar daca ai voie) si o cana de lapte de migdale. Asta e baza peste care mai adaug cateodata cafea instant sau alte fructe/arome daca mai mai apuca vreo pofta. Totul la blender pana se face pasta.
Cu siguranta am sa incerc reteta ta Posted Image da beau lapte de migdale/ovaz/cocos

#56
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007
La magazin gasesti ingrediente dar foarte mici sanse sa fie mancare gatita care sa se incadreze in restrictiile tale.
Asa cum ti s-a mai sugerat, mai bine pune o lista cu ce AI VOIE sa mananci. Timp ca sa iti gatesti din ce motive nu ai?

Mai rapid si usor decat niste smoothie-uri la blender ce ai dori? Naut ai voie sa mananci? Hummus gasesti gata preparat sau iti poti face tu acasa din naut deja fiert (se gaseste la conserva). Paste integrale ai voie?

#57
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
Nu trebuie sa fie neaparat mancare gatita. Smoothie-ul e super si am sa incerc. Cu cat mai multe idei, cu atat mai bine. Am sa incerc si hummus-ul, doar sa vad ce alte ingrediente are cel din magazin.
Timp de gatit nu am pt ca intre 9-19 nu sunt acasa, si prefer miscarea si somnul in loc de gatit/spalat vase in timpul care mi-a ramasPosted Image La sfarsit de saptamana mai am timp, dar trece cu alte joburi casnice...
Deci nu am voie alimente cu PH<5, acide, mezeluri, cacao, condimente, plus lactate si produse de patiserie. Poate era mai bine sa pun simplu intrebarea: voi ce mancati la birou si sa aleg cele bune si pt minePosted Image .

Edited by pumu, 24 May 2019 - 09:57.


#58
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postpumu, on 24 mai 2019 - 09:56, said:

Nu trebuie sa fie neaparat mancare gatita. Smoothie-ul e super si am sa incerc. Cu cat mai multe idei, cu atat mai bine. Am sa incerc si hummus-ul, doar sa vad ce alte ingrediente are cel din magazin.
Timp de gatit nu am pt ca intre 9-19 nu sunt acasa, si prefer miscarea si somnul in loc de gatit/spalat vase in timpul care mi-a ramasPosted Image La sfarsit de saptamana mai am timp, dar trece cu alte joburi casnice...
Deci nu am voie alimente cu PH<5, acide, plus lactate si produse de patiserie. Poate era mai bine sa pun simplu intrebarea: voi ce mancati la birou si sa aleg cele bune si pt minePosted Image .
Si crezi ca poti sa traiesti o viata intreaga asa,fara sa gatesti?

#59
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpumu, on 24 mai 2019 - 09:56, said:

Nu trebuie sa fie neaparat mancare gatita. Smoothie-ul e super si am sa incerc. Cu cat mai multe idei, cu atat mai bine. Am sa incerc si hummus-ul, doar sa vad ce alte ingrediente are cel din magazin.
Timp de gatit nu am pt ca intre 9-19 nu sunt acasa, si prefer miscarea si somnul in loc de gatit/spalat vase in timpul care mi-a ramasPosted Image La sfarsit de saptamana mai am timp, dar trece cu alte joburi casnice...
Deci nu am voie alimente cu PH<5, acide, mezeluri, cacao, condimente, plus lactate si produse de patiserie. Poate era mai bine sa pun simplu intrebarea: voi ce mancati la birou si sa aleg cele bune si pt minePosted Image .

Nici eu nu sunt acasa intre 8 si 19 dar tot gasesc timp sa gatesc. Probabil ca poti gasi servicii de catering, in Bucuresti cel putin, care sa se muleze pe nevoile tale dar va trebuis a scoti niste bani buni din buzunar. Asta esti dispus(a) sa faci?
Data fiind situatia ta as zice ca ar trebui sa depui un pic de efort pentru tine.

Poti sa iti iei un slow cooker (am unul de la Heinner care merge foarte bine), pun dimineata carnea/legumele la facut si seara, cand ma intorc, e gata. Sau le poti pune seara si sunt gata pana dimineata.

#60
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postpumu, on 24 mai 2019 - 09:56, said:

Nu trebuie sa fie neaparat mancare gatita. Smoothie-ul e super si am sa incerc. Cu cat mai multe idei, cu atat mai bine. Am sa incerc si hummus-ul, doar sa vad ce alte ingrediente are cel din magazin.
Timp de gatit nu am pt ca intre 9-19 nu sunt acasa, si prefer miscarea si somnul in loc de gatit/spalat vase in timpul care mi-a ramasPosted Image La sfarsit de saptamana mai am timp, dar trece cu alte joburi casnice...
Deci nu am voie alimente cu PH<5, acide, mezeluri, cacao, condimente, plus lactate si produse de patiserie. Poate era mai bine sa pun simplu intrebarea: voi ce mancati la birou si sa aleg cele bune si pt minePosted Image .

Cred ca in situatia ta ar trebui in primul rand sa te preocupe gatitul si ceea ce mananci, pentru ca tocmai rahaturile pe care le gasesti gata de a fi mancate iti produc toate simptomele astea.

Tinand cont de ce spui ca nu ai voie, practic e o dieta sanatoasa in care trebuie sa renunti la lactoza, nu la lactate. Incearca sa gasesti produse fara lactoza,s-ar putea sa fie exact aia problema.

1. gaseste o lista cu toate legumele si vezi care are ph-ul <5. Pe alea le eviti. Am facut eu asta: https://www.pickyour...tables_list.htm
Astfel iti raman asa: sparanghel, avocado, porumb, banana, fasole, soia, sfecla de toate felurile, broccoli, varza de bruxelles, varza de toate felurile, pepene cantalupe, capere, morcov, conopida, apio, telina, radicchio, castravete, vinete, fenicul, linte, mango, pepeni galbeni, ciuperci, masline, papaya, patrunjel, mazare, ardei, cartofi, dovleci, bostani, ridichi, spanac, pepene rosu, zucchini. Ceapa calita nu cred ca mai e acida.

Deci ar trebui sa eviti in general fructele care oricum au zahr cu gramada si sa te bazezi pe legume mai mult....

2. Condimente ai avea destule , ma refer in special la verdeturile nu doar mediteranene: busuioc, salvie, menta, patrunjel, oregano, marar, cimbru, rosmarin, coriandru. Ar trebui sa eviti piperul, chili, curry, mustar chestiile mai puternice, poate si usturoiul.

3. Poti consuma carne si cereale.

Sugestii:

- fa-ti diferite chestii de patiserie homemade, gen aluat din faina apa, ou si diferite toppinguri. Eu fac de exemplu cu spanac si sunca sarata. 10 min la cuptor si e gata povestea.
- fa-ti clatite si umple-le cu diferite chestii: carne tocata gen sos ragu, in stilil wrap/lipie.
- un orez/risotto cu legume doar se poate manca fara probleme si rece.

N-am inteles faza cu mirositul la birou.....daca oamenii aia nu inteleg ca esti bolnava ori nu te-ai exprimat destul de clar ori sunt cam incuiati la minte.  Ok, inteleg ca nu mergi cu cine stie ce mancaruri indiene pe acolo sau cu 2 tone de usturoi pisat, insa nu vad vreo problema daca cineva ar manca niste mazare scazuta langa mine.

#61
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007
Inseamna ca nu lucrezi intr-un birou. Ti-ar conveni sa vina fiecare sa isi incalzeasca mancarea si sa o manance acolo? Iti dai seama ce atmosfera minunata ar fi...
In plus, e de bun simt sa nu mananci in birou mancaruri 'parfumate'.

#62
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
Acasa mananc legume, de obicei fierte, deocamdata fara condimente, doar putina sare. E meniul meu de seara. Din cate am experimentat doar fierte le pot manca, crude din pacate, nu.
La ora 16 mananc banane, pepene sau compot de mere, pere fara zahar. Raman mesele de la ora 10 si 13, foarte buna ideea "de chestii de patiserie homemade", ma gandeam si eu la asa ceva. Asta este, va trebui sa-mi fac timp si sa invat sa le prepar. Intr-adevar tot ce gasesti la magazine gata preparate au ceva daunator in ele, intr-o zi m-au durut gatul si urechile o zi intreaga de la o prajitura gluten/lactose free.
Nu cred ca ar comenta colegii mei, sunt de treaba, dar eu nu ma simt bine si nici nu vreau sa stie de conditia mea, inainte ma luau la misto ca nu mancam toata ziua. Acum m-am invatat minte, dar se pare prea tarziuPosted Image
Multumesc pt raspunsul detaliat, lista cu alimentele PH mi-am facut-o si eu :)

Ma gandeam si la unt de migdale sau caju, dar n-am gasit deocamdata decat de arahide si acela contine zahar.

#63
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007
Iti poti face singur unt de migdale daca ai blender sau iti pot recomanda o sursa de unt curat (contine doar migdale).

#64
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAlexEn, on 12 iunie 2019 - 14:25, said:

Inseamna ca nu lucrezi intr-un birou. Ti-ar conveni sa vina fiecare sa isi incalzeasca mancarea si sa o manance acolo? Iti dai seama ce atmosfera minunata ar fi...
In plus, e de bun simt sa nu mananci in birou mancaruri 'parfumate'.

Lucrez intr-un birou cu 40 de persoane. Nu mananca lumea la calculator in general, insa mai apare cate unul cu cate ceva din cand in cand. Nu ma deranjeaza deloc atata timp cat nu exagereaza.

#65
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007
Si eu la fel sunt si mai mananc si eu la birou cateodata, dar initiatorul zice ca ar trebui sa faca asta mult timp de acum inainte, deci des.

#66
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,840
  • Înscris: 26.01.2010
Nu stiu la ce birouri lucrati voi de nu indrazniti sa mancati dar nu mi se pare ok sa nu poti manca o mancare gatita in cazul in care nu ai pauza de masa si nu trebuie sa parasesti incinta la o anumita ora. Fiecare birou trebuie sa aibe o bucatarioara cu un cuptor cu microunde si o cafetiera.

Alex, cred ca-ti fur reteta de smoothie :)

#67
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
La noi pauza de masa e de 30 minute, la ora 12.00, suntem in total aproape 500 de persoane, peste 100 in birou de sus, restul muncitori din hala + personalul din birourile de jos , 2 cuptoarede microunde (necuratate, desigur), cine are timp sa stea la coada si sa manance apoi? Mai ales ca e interzis sa mananc in graba...si apoi eu trebuie sa mananc de 3 ori putin, fara sa ma satur. Si la ce imbulzeala si cate mirosuri sunt in cantina, mi se face rau :(
Deci, ideea cu mancatul la cantina nu merge...
Da, smoothie-ul lui Alex e super Posted Image

#68
BicaAurel

BicaAurel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.11.2016
Din tot ce am inteles, iti trebuie alimentatie  alcalina . Exista liste ale acestor  produse alimentare, alegi de acolo ce iti este la indemana. Pe langa alimentatie poti sa faci si hidratarea cu apa alcalina daca  te va ajuta,  exista  in magazine si apa plata alcalina cu ph mai mare de 9.

Edited by BicaAurel, 24 June 2019 - 23:28.


#69
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
Da, momentan consum doar alimente alcaline si cat mai putin procesate. Apa alcalina cu ph peste 9, am gasit o singura marca (stim cu totii care :) ) este intr-adevar de foarte mare ajutor, dar folosita mai mult pentru gargara si pentru a alcaliniza alte bauturi, cum ar fi ceaiurile sau cafeaua.
De cand am scris prima data, am inlocuit margarina cu unt de arahide, caju, pasta de susan, humus, in curand si cu unt de migdale. Am facut si smoothie-uri cu lapte de migdale/cocos/ovaz + banana + alte fructe (se pare ca laptele vegetal neutralizeaza acidul din fructe).
Am gasit si turte de ovaz cu seminte, foarte bune, cica sunt fara zahar, conservanti, aditivi, etc. Deocamdata nu m-au deranjat.
Da, da, inca nu m-am apucat de gatit (doar meniul de seara) Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate