Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mancare la birou

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009

View PostI2O, on 23 mai 2019 - 11:28, said:

Prima data spune ce alimente ai voie sa mananci si pe urma vedem daca putem sa te ajutam
Am voie sa mananc alimente cu PH>5, indicat ar fi peste 7, sa nu mananc mult deodata si sa nu ma vada sefu la lucru cu nasul permanent in caserolaPosted Image Sa scriu cateva alimente permise?

View Postmishuletzu, on 23 mai 2019 - 11:27, said:

Sigur, privatii si capitalistii sunt vinovati si pentru diabet si alte boli metabolice, hal de troleala.

On topic: cereale de diferite tipuri ai voie sa mananci sau si acolo ai restrictii?
Da, cereale am voie.

#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pai in cazu asta ar trebui sa stai in concediu medical sau sa renunti la slujba aia pana te vindeci...

#21
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Din câte citii rapid, nu sunt foarte multe interdicții care au rost:
Fatty Foods
Processed Foods
Chocolate
Peppers, Raw Onions, Tomatoes
Citrus Fruits
Alcohol, Soft Drinks, Fruit Juice, Drinks with Caffeine

Poți mânca orice mâncare din legume. Să zicem că carnea vine la pachet cu grăsime și trebuie să o eviți dar în rest...

#22
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
De ce? Momentan deja o duc mai bine si am fost mereu la lucru, doar ca m-am plictisit deja si caut ceva alternative.
Meniul meu de azi de exemplu, e:
10: 4 biscuiti cu cereale, desigur fara zahar
13: paine cu margarina + 6 masline negre
16: o banana
Nu deranjez pe nimeni din jur, cred... nu s-au plans.
Noroc ca avem o perioada mai lejera la lucru, altfel n-as putea citi tot ce mi-ati scris, mersi mult pentru ajutorPosted Image

#23
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 27.02.2018

View Postpumu, on 23 mai 2019 - 11:41, said:

am LPR.
Aha, acum am vazut pe net ce este LPR cu refluxul gastric si presupun ca dieta aici este legata de alimente care sa nu fie acide, deci cu ph-ul crescut, mai alcaline.  

https://www.webmd.co.../alkaline-diets

#24
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Pumu, ce ai scris ca nu ai voie sa mananci, in primul post, este dat de doctor sau ai interpretat tu recomandarile doctorului. Ca nu se prea potrivesc ce ai scris acolo cu ce ai postat ulterior. Spui de margarina si pe urma spui dar cu ce sa ungi. Spui ca nu ai voie legume crude, dar pe urma intrebi (aferent postarii unui coleg legat de ciuperci spanac etc), daca se pot manca crude.

Edited by bobocul, 23 May 2019 - 12:06.


#25
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009

View PostEXIT, on 23 mai 2019 - 11:55, said:

Din câte citii rapid, nu sunt foarte multe interdicții care au rost:
Fatty Foods
Processed Foods
Chocolate
Peppers, Raw Onions, Tomatoes
Citrus Fruits
Alcohol, Soft Drinks, Fruit Juice, Drinks with Caffeine

Poți mânca orice mâncare din legume. Să zicem că carnea vine la pachet cu grăsime și trebuie să o eviți dar în rest...
DIn pacate la acestea se adauga si cele specifice persoanei, adica cele declansatoare, cum ar fi la mine lactatele, care-mi dau niste simptome urate, plus cele acide, care deranjeaza gatul.

#26
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai liber la legume fierte si carne fiarta plus ciuperci iti poti face meniul aproape cum vrei tu.

#27
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Diagnosticul este fără îndoială?

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpumu, on 23 mai 2019 - 11:39, said:

....Pai tocmai, trebuie sa fie ceva usor, ca un biscuite, sa pot lucra intretimp, mouse-ul merge si cu o mana ....
pufuleti, cipsuri, ceva care sa crontane si sa fosneasca punga...

#29
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009

View Postbobocul, on 23 mai 2019 - 12:04, said:

Pumu, ce ai scris ca nu ai voie sa mananci, in primul post, este dat de doctor sau ai interpretat tu recomandarile doctorului. Ca nu se prea potrivesc ce ai scris acolo cu ce ai postat ulterior. Spui de margarina si pe urma spui dar cu ce sa ungi. Spui ca nu ai voie legume crude, dar pe urma intrebi (aferent postarii unui coleg legat de ciuperci spanac etc), daca se pot manca crude.
Margarina nu am zis ca nu se poate, un coleg a scris ca nu e ok. De legume am scris in general, ma gandeam la rosii, castraveti, nu am vrut sa umplu pagina.
Momentan sunt in faza de experiment (doctorul nu mi-a zis nimic de ce pot si ce nu sa mananc, defapt nu mi-a zis nimic). Trebuie sa vad ce alimente imi sunt benefice si care imi produc simptome. Ciupercile si spanacul au un ph mare, de aceea am zis ca-s ok. Scuze daca mai incurc lucrurile ... nici eu nu sunt complet lamurita

View Postspooky51, on 23 mai 2019 - 12:06, said:

Daca ai liber la legume fierte si carne fiarta plus ciuperci iti poti face meniul aproape cum vrei tu.
Da, ca norocul toate astea sunt ok, e ceea ce mananc seara si in weekend. Dar cum sa mananc asa ceva la birou?

View PostEXIT, on 23 mai 2019 - 12:08, said:

Diagnosticul este fără îndoială?
Tu nu esti din Romania, asa-i? :D

#30
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Va fi greu să determini ce "îți face rău" prin acest experiment cu propria persoană. Rezultatele vor fi viciate de subiectivism, inexactități. De exemplu margarina ar trebui de fapt evitată că are grăsime multă.
Mai bine caută și citește studii științifice care au cercetat alimentele și efectele lor asupra suferinzilor de reflux laringofaringian. Mai ales că nici medicul nu s-a hazardat în a-ți prescrie un regim detaliat.

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Bucatele mici de pui, le bagi la cuptor sa se usuce/coaca/prajeasca. Le pui intr-o caserola si le mananci goale.
Chiftelute de post, fara usturoi.
Avocado - bucatele

#32
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009

View Postmishuletzu, on 23 mai 2019 - 12:03, said:

Aha, acum am vazut pe net ce este LPR cu refluxul gastric si presupun ca dieta aici este legata de alimente care sa nu fie acide, deci cu ph-ul crescut, mai alcaline.  

https://www.webmd.co.../alkaline-diets
exact :)

View PostEXIT, on 23 mai 2019 - 12:24, said:

Va fi greu să determini ce "îți face rău" prin acest experiment cu propria persoană. Rezultatele vor fi viciate de subiectivism, inexactități. De exemplu margarina ar trebui de fapt evitată că are grăsime multă.
Mai bine caută și citește studii științifice care au cercetat alimentele și efectele lor asupra suferinzilor de reflux laringofaringian. Mai ales că nici medicul nu s-a hazardat în a-ți prescrie un regim detaliat.
Ca si offtopic, m-am alaturat unui grup pe fb, unde fiecare isi impartaseste simptomele si alimentele bune/rele, dar si in articolele pe care le-am gasit, scrie ca poate diferi de la o persoana la alta. Un lucru apare peste tot: acidul activeaza pepsina din gat, deci meniul trebuie sa fie neaparat alcalin. Din pacate, nu am alta optiune, va trebui sa ma descurc singura sau sa ma mut in America :)

#33
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Unui coleg i-a trecut cu un medicament. Avea ca opțiune și o intervenție chirurgicală.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Am avut ceva similar. Dar a trecut dupa cateva luni de OMEZ. Probabil tot atunci am avut si un ulcer ca la endoscopie l-au gasit vindecat - au vazut cicatricea.
Legat de regim, doctorul mi-a zis doar sa nu mananc ce vad ca imi face rau. In rest n0am avut restrictii.
Si da, mi-a recomandat bananele verzi - necoapte.

Cel mai important - ultima masa - seara sa fie cel tarziu la ora 19.

#35
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
O idee ar fi sa-ti faci un fel de piuree/smoothie din legume ceva la blender. Nu toti le suporta... Eventual poti manca o supa crema. Pusa intr-o sticla din aia speciala cum au oamenii la sala si te "infrupti" din ea fara griji. Fara furculite, cutite, fara taiat, etc.

#36
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Schimba medicul.Urgent! Nu exista afectiune gastrica unde sa fie interzis consumul de legume proaspete si fructe.Cat despre consumat margarina...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate