Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Soft masina Virtuala compatibil cu Win 10

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Asa cum am scris in titlu sunt interesat de recomandarea unor soft-uri de masina virtuala compatibile cu Win 10 - daca se poate sa imi impartasiti si din experianta voastra cu ele.
Va rog sa recomandati si soft-uri platite nu doar cele freeware daca ofera unele avantaje.
Merci!
Pana acum am folosit acest soft: https://www.virtualbox.org/

Edited by marius_fenchea, 23 May 2019 - 09:45.


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
VirtualBox - open source
VMware Player / Workstation - comercial
Hyper-V - comercial, inclus în Win 10 (doar necesită multă memorie RAM)

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si ce te-a nemultumit la acel "soft" de te-ai gandit sa-l schimbi?

View Postmarius_fenchea, on 23 mai 2019 - 09:38, said:

...
Pana acum am folosit acest soft: https://www.virtualbox.org/


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Eu doar cu VMWare Player. E suficient ptr acasa.

#5
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
trebuie folosit intr-o companie - si nu sunt multumiti ca este freware si ar avea nevoie de o alternativa comparabila - ma rog chestii de licente, control alternative limitare access etc.
Deci daca am 2-3 soft-uri potentiale este mai bine ca sa le pot prezenta si testa.

#6
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
OP nu a precizat scenariul de utilizare: virtualizare pe host, hypervizor si sa nu uitam si de conteinere.

Vin si eu cu o sugestie: https://www.proxmox.com/en/
Open Source cu suport platit (optional). Face virtualizare prin KVM dar si conteinere pentru guesturi Linux.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
si eu tot VirtualBox folosesc, dar nu am reusit sa-l intalez pe un win 10

#8
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
OP, trebuie totusi sa precizezi unde vei rula aceste masini virtuale, pe host sau pe server. In functie de raspuns difera solutia.

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
proxmox îmi face cu ochiul pt. virtualizare pe server. Și cred că e cea mai ieftină licență din domeniul ăsta.
Pe desktop e altceva.

Acum inițiatorul a dat niște repere: Win 10, firmă, drepturi de acces. VBox se poate folosi în acest context DAR cu licență (pack-urile sunt free doar pt. home edition). Cred că cea mai bună soluție e Hyper-V și muuult RAM. Plus LDAP/AD.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai asa din burta as zice Proxmox sau ESXi...

Defapt nu, fiindca nu sunt sigur daca are nevoie de hypervizor din moment ce se raporteaza la VirtualBox. Daca e asa, atunci probabil ca o varianta ar fi VMWare Workstation.

Edited by MembruAnonim, 23 May 2019 - 10:33.


#11
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008

View PostLouisy, on 23 mai 2019 - 10:22, said:

OP, trebuie totusi sa precizezi unde vei rula aceste masini virtuale, pe host sau pe server. In functie de raspuns difera solutia.

Testare initiala va fi pe un PC normal dupa care urmatorul pas se trece pe un server, ideea este de programe specifice care sunt compatibile cu WIN 7 dar nu merg in Win 10 - ar fi faina posibilitatea de acccesare a acelor masini virtuale atunci cand vrei sa rulezi programele acelea particulare cu un user si parola de acccess.
Daca nu merge pe server sau e prea complicat sau licenta costa prea mult o sa folosim pe host - PC local

#12
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postmarius_fenchea, on 23 mai 2019 - 10:57, said:

Testare initiala va fi pe un PC normal dupa care urmatorul pas se trece pe un server
Nu ai cum sa testezi sistemele tip hypervizor pe PC asa cum faci cu cele de tip host/guest, nu ai cum sa-l pui pe o statie de lucru decat daca stergi tot si instalezi hypervizorul.

View Postmarius_fenchea, on 23 mai 2019 - 10:57, said:

ideea este de programe specifice care sunt compatibile cu WIN 7 dar nu merg in Win 10 - ar fi faina posibilitatea de acccesare a acelor masini virtuale atunci cand vrei sa rulezi programele acelea particulare cu un user si parola de acccess.
Ai o gama larga de metode, in fuctie de ce server folosesti acum: Windows, Linux, VPS-uri sau servere dedicate in datacenter, ce ai. Daca poti da si alte detalii, atunci putem sa recomandam mai precis.

Ai inclusiv in Windows 10 optiuni bune de virtualizare -> Contol Panel -> Programs and Features -> Turn Windows features on or off.

#13
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postmarius_fenchea, on 23 mai 2019 - 10:57, said:

Testare initiala va fi pe un PC normal dupa care urmatorul pas se trece pe un server, ideea este de programe specifice care sunt compatibile cu WIN 7 dar nu merg in Win 10 - ar fi faina posibilitatea de acccesare a acelor masini virtuale atunci cand vrei sa rulezi programele acelea particulare cu un user si parola de acccess.
Asta mi-a adus aminte că Microsoft testează o soluție pentru genul acesta de probleme https://www.microsof...public-preview/
Poate are mai mult sens să folosești direct serviciul Microsoft, în special că o să primești update-uri pe gratis până în 2023.

Edited by tavitu, 23 May 2019 - 11:38.


#14
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Deci daca este direct pe server se va folosi de preferinta Ubuntu Server 18.04.2 LTS - sau server de Windows - Windows Server 2019 in viitoarele 8-12 luni (estimare IT). E preferabil ceva care sa nu depinda total de ecosistemul Microsoft dar pana una alta am de la voi 3 solutii locale - Virtual Box, VMWare Player si Hyper-V - comercial, inclus în Win 10 (doar necesită multă memorie RAM)

#15
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Ca sa adancim confuzia, pentru server Linux poti sa ai in vedere si QEMU. Iata si un tutorial: https://dennisnotes.....04-qemu-setup/

Un beneficiu aditional al QEMU este ca niste baieti intreprinzatori au pus la punct o metoda de a avea un hackintosh pe orice configuratie: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ATnpEOo3GJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Implica folosirea QEMU, nu ar rau de invatat ca sa ai macu' tau pe orice PC ai avea acasa.

#16
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Na asta o sa fie pe wish list in wiitor cu "W"  merci de sugestie o sa incerc cu astea mai usor de utilizat...sau care au mai multi useri de la care sa cer initial sfaturi.

#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Că să meargă mașinile virtuale in win 10 trebuie musai dezactivat Hyper-V ce este inclus in Windows și folosit pentru unele funcții de securitate.

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Din moment ce vrei să controlezi permisiunile cu user și parolă nu văd unde e problema dacă softurile rulează pe un vm cu windows 7. Astea se pot parola de la facerea lumii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate