Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Pareri despre Reiki

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Depinde  cine  iti  face  Reiki....si cum  primesti  tu  terapia.

Am avut  noroc  sa  beneficiez  de  doua  terapii  Reiki.
Amandoua  cu  maestrii  Reiki.

Amandoua  foarte  benefice  pentru mine....

#38
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 bobocul, on 23 mai 2019 - 06:32, said:

a-monica, hai sa-ti povestec ceva si tragi singura concluziile.  Eu sunt genul de om care nu cred nimic pana nu mi se dovedeste. Acum 21 de ani, am auzit prima data de reiki la o discutie dintre 2 colegi, la birou. Unul dintre ei era mai batran ca noi si stia multe despre reiki. Eu, Toma necredinciosul. Il rog sa-mi faca si mie. Vine omul in spatele meu si-si apropie palmele de umeri prin zona omoplatilor. Dupa cateva secunde am simtit o caldura in dreptul unde erau palmele lui.  Caldura aia m-a pus pe ganduri. Am inceput sa caut pe Google sa vad ce este reiki, am cautat si cursuri. Era ciudat ce gaseam. Unii faceau cursurile in cateva sedinte si aveau si ore de practica, altii, intr-o sedinta. Cursurile erau pe grade, I si II si maestrii (parca si alea erau pe 2 grade. Pana la urma am luat si eu un curs pt gradul 1 la un maestru care avea si carti scoase, dar facea gradul intr-o sedinta de 3 sau 4 ore ( nu mai stiu). Mai mult de curiozitate am luat. Ma duc la curs, ne prezinta omul istoria, tehnica reiki, ne face la fiecare cursant, pasele pt deblocarea cailor energetice.  ok. m-am ales cu diploma de curs pt gradul I.     Acasa, fac si eu autotratamentele (asa se recomanda) si incerc sa-mi pun in practica pe cei apropiati, ce am invatat.  Prima a fost mama, era obosita, fara energie. Dupa o sedinta, a inceput sa fie mai bine si plina de energie.  Dupa un timp, o prind pe verisoara ei, care se plangea de dureri la un umar (o trasese  cainele brusc cu lesa). Ii fac si ei o sedinta si peste cateva luni o intreb daca a avut efect. Raspunsul ei a fost ca nu a mai durut-o umarul. Curios, ca toti cei la care le-am facut pasele, simteau caldura numai de la mana stanga, de la dreapta nu simteau. Raspunsurile din partea celor care i-mi spuneau de caldura nu erau numai de complezenta, ca am incercat fara sa stie si am inversat pozitia mainilor si raspunsurile lor erau corecte.  Aveam copilu mic (bebelus). Intr-o noapte au apucat-o durerile de burtica (colici) si nu mai reusea sotia sa o potoleasca. Cu frica, am incercat niste pase si pe burtica ei, dupa cateva minute s-a potolit copilu din plans si a adormit.   Alt "pacient", tatal meu, om de santier, ploaie frig, dureri la genunchi.   Hai sa incerc si pe el. Nu a mers nimic, nici nu imi puteam apropia mainile de genunchiul lui. Simteam o senzatie proasta in mine, ma lua ca un tremur, efectiv nu ma simteam bine.  Acelasi lucru, l-am simtit la o colega. Nu i-am spus ce vreau sa-i fac si m-am dus incet in spatele ei si am apropiat mainile de spate (fara sa vada ea). Nu am reusit sa continui, simteam aceiasi senzatie proasta si tremur ca si la tatal meu.  Dupa cateva luni am luat si cursul pt gradul II la acelasi maestru. Si l-am intrebat pe maestru despre cele doua situatii in care mi-a fost rau. Raspunsul lui a fost ca sunt oameni care au foarte multa energie negativa si aceasta este mai puternica decat ce puteam face eu ca incepator.   Finalul. Am si gradul II in reiki, dar nici nu mi-am mai facut autotratament, nici nu am mai tratat pe altii. Lenea, comoditatea, etc. Si daca nu ai continuitate in autotratament si sa faci tratamente pe altii, nu stiu daca mai pot face ceva.  Concluzia mea: Ceva este adevarat, dar nu inteleg ce si cum. Sunt si multi sarlatani.
Eu cred ca ai avut un motiv pt care ai oprit tratamentele. Nimeni nu oprește ceva bun așa dintr-odatã.

#39
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 JurasikMan, on 22 mai 2019 - 23:04, said:

Cand mai auzi de " aura " , " energii " , " vibratii " ," piramide ", "cristale " ...si alte astfel de imbecilitati , verifica daca mai ai portofelul in buzunar. Ele se adresează credulilor pentru că ei doresc cu disperare să creadă in astfel de " miracole " . Oamenii care vorbesc cu incredere si speranta despre energia universului sunt sau tampiti sau șarlatani , care îi fac de bani pe tâmpiti. Du -te la piscină,  înoată ,  fa o sauna , un masaj,  o partidă de sex...si lasa-i pe altii sa se conecteze la energii jnchipuite.
Vezi numai ca "imbecilitatea" aia paralelipipedica prevazuta cu tastatura de la care scrii tu asta, are ceva...cristale, unele de siliciu pur, altele de quartz, multe 'vibratii" unele la cativa GHz, consuma ceva "energii", nu se adreseaza doar credulilor, de facut la bani te face, dar merita!
Ca sunt multi escroci in domeniile astea de frontiera, asta e adevarat, dar nu baga chestii reale(yoga, bioenergie, terapii neconventionale holistice) in aceeasi oala cu o consultatie la Mama Omida, ca nu e cazul!

#40
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

 Testosteron, on 23 mai 2019 - 09:12, said:

Eu cred ca ai avut un motiv pt care ai oprit tratamentele. Nimeni nu oprește ceva bun așa dintr-odată.
Motive? Mai mult din comoditate si ca nu mai aveam cui sa fac. Ca sa faci un autotratament trebuie sa stai cu mainile pe pozitia respectiva cam 15-20 de minute. Pt toate pozitiile (parca sunt 6-7) imi trecea cheful. Dupa 10 minute incepeau sa-mi tremure mainile de oboseala.  La mama mea, nu am mai avut curajul sa-i fac deoarece a fost diagnosticata cu cancer la san (si operata) si stiam de la maestru ca nu se face reiki in anumite situatii ( boli de cancer, boli date de organisme vii - microbi, bacterii, sau la muribunzi), cica energia pe care o dai bolnavului ajuta cancerul si organismele respective sa se dezvolte sau la muribunzi in faza finala - le arde sufletul.  Un practicant de reiki nu te trateaza, el doar canalizeaza energia din univers in anumite puncte ale corpului tau, practic faciliteaza directionarea unei energii neprelucrate - in comparatie cu bioenergia, unde se foloseste tot energia din univers, dar este prelucrata de bioenergoterapeut (tot de la maestru citire).

#41
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 bobocul, on 23 mai 2019 - 09:51, said:

Un practicant de reiki nu te trateaza, el doar canalizeaza energia din univers in anumite puncte ale corpului tau, practic faciliteaza directionarea unei energii neprelucrate - in comparatie cu bioenergia, unde se foloseste tot energia din univers, dar este prelucrata de bioenergoterapeut (tot de la maestru citire).

Exact!  Iar daca ai corpul praf, abuzat cu stress, alcoolo, droguri, alte abuzuri sau esti pur si simplu bolnav de boli grave.. acest proces nu te ajuta cu nimic.
Reiki face bine cand esti un sclav chinuit si cauti oarecum alinarea la probleme pe care le ai datorita modului de viata pe care l-ai adoptat.. Dar numai pe termen scurt... Pe termen lung, trebuie sa iesi din sclavie.

#42
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 bobocul, on 23 mai 2019 - 09:51, said:


Un practicant de reiki nu te trateaza, el doar canalizeaza energia din univers in anumite puncte ale corpului tau, practic faciliteaza directionarea unei energii neprelucrate - in comparatie cu bioenergia, unde se foloseste tot energia din univers, dar este prelucrata de bioenergoterapeut (tot de la maestru citire).
Eu am vazut la cineva, care trata numai cazuri grele: reumatism avansat, tot ce era diagnosticat cu "nu mai avem ce face", dar a doua zi era lat de epuizare. Din ce am vazut eu si mental se concentra foarte mult.
Tu stii ceva despre asta ? Stii vreun maestru care face reiki si cu puterea mintii ?

Edited by Cr1spy, 23 May 2019 - 10:12.


#43
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Kres, un practicant de reiki (real nu sarlatan) te poate ajuta in cazurile spuse de tine. Practic, organismul tau bolnav, foloseste energia buna din univers (transmisa prin reiki) pt a se trata singur.
Cr1spy, din cate stiu, de la maestru, practicantul nu se concentreaza mintal, (si nici eu nu depuneam concentrare) el faciliteaza doar trecerea energiei prin canalele energetice. Reiki nu se face prin puterea mintii. Este posibil ca in unele cazuri sa fie folosita si energia ta ( sa ti-o fure). Sau, persoana la care faci referire sa mai foloseasca concomitent  si alte tehnici (bioenergie sau care or mai fi).

Edited by bobocul, 23 May 2019 - 10:16.


#44
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Numai sa vrea. Daca ii place sa stea beat, degeaba vine reiki la el. )))

#45
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
:) se spune ca energia buna din univers ( cred ca este valabil si pt cea rea), te invaluie, te patrunde. Deci este posibil ca si pe unul care bea, sa-l faca sa revina cu picioarele pe pamant.

#46
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 bobocul, on 23 mai 2019 - 10:10, said:

Kres, un practicant de reiki (real nu sarlatan) te poate ajuta in cazurile spuse de tine. Practic, organismul tau bolnav, foloseste energia buna din univers (transmisa prin reiki) pt a se trata singur.

Pai da, prietene, dar omul daca ramane in continuare (dupa reiki) un sclav stresat, cu rate la banca.. nu-l poti ajuta la nesfarsit, tot se imbolnaveste...  Reiki nu poate face minuni intr-o societate bolnava cum e cea in care traim.. omul trebuie sa se ajute singur pentru a-si schimba modul de viata si de a privi lucrurile.

#47
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

 Kres, on 23 mai 2019 - 10:50, said:

omul trebuie sa se ajute singur pentru a-si schimba modul de viata si de a privi lucrurile.

Cu asta sunt perfect de acord.
Pe alta parte, se spune ca noi emanam prin gandurile noastre, energie pozitiva sau negativa. Si toate gandurile pozitive sau negative cu energia aferenta, se cumuleaza si influenteaza pe ceilalti. Ar trebui sa gandim numai pozitiv ( aproape imposibil), ca sa mearga totul bine.

Edited by bobocul, 23 May 2019 - 10:56.


#48
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 Kres, on 23 mai 2019 - 10:00, said:


Exact!  Iar daca ai corpul praf, abuzat cu stress, alcoolo, droguri, alte abuzuri sau esti pur si simplu bolnav de boli grave.. acest proces nu te ajuta cu nimic.
Reiki face bine cand esti un sclav chinuit si cauti oarecum alinarea la probleme pe care le ai datorita modului de viata pe care l-ai adoptat.. Dar numai pe termen scurt... Pe termen lung, trebuie sa iesi din sclavie.
Pai asta este raspunsul pe care initiatoarea il cauta. Reiki nu te ajuta sa iesi din sclavie. Reiki te poate ajuta pe moment, dar cam toate chestiile care ajuta pe moment pot dauna pe termen lung.

 bobocul, on 23 mai 2019 - 10:52, said:

Cu asta sunt perfect de acord.
Pe alta parte, se spune ca noi emanam prin gandurile noastre, energie pozitiva sau negativa. Si toate gandurile pozitive sau negative cu energia aferenta, se cumuleaza si influenteaza pe ceilalti. Ar trebui sa gandim numai pozitiv ( aproape imposibil), ca sa mearga totul bine.

Ar trebui sa gandim corect. Dar chiar si asa n-ar fi suficient. Bolile vor aparea oricum iar un organism viu oricat de pozitiv ar gandi este supus uzurii in timp. Tocmai din acest motiv la un moment dat survine moartea.

#49
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

 Adrexx, on 23 mai 2019 - 08:47, said:

Depinde  cine  iti  face  Reiki....si cum  primesti  tu  terapia.

Am avut  noroc  sa  beneficiez  de  doua  terapii  Reiki.
Amandoua  cu  maestrii  Reiki.

Amandoua  foarte  benefice  pentru mine....
In Bucuresti?
Poti da mai multe detalii, te rog?

#50
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Kres, on 23 mai 2019 - 10:50, said:


Pai da, prietene, dar omul daca ramane in continuare (dupa reiki) un sclav stresat, cu rate la banca.. nu-l poti ajuta la nesfarsit, tot se imbolnaveste...  Reiki nu poate face minuni intr-o societate bolnava cum e cea in care traim.. omul trebuie sa se ajute singur pentru a-si schimba modul de viata si de a privi lucrurile.
pe langa asta, reiki-ul este o inselatorie si energia cosmica care te patrunde e o poveste pt cei care se lasa patrunsi

#51
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 unbrutus, on 25 mai 2019 - 08:55, said:


pe langa asta, reiki-ul este o inselatorie si energia cosmica care te patrunde e o poveste pt cei care se lasa patrunsi

Viata pe care o traiesti tu este o inselatorie, o uriasa frauda dar nu-ti dai seama, pana in momentul in care te imbilnavesti si incep sa-ti dispara optiunile. Atunci iti dai seama ca esti un nimeni si ca nu va afla nici drku, in afara de familie si cativa cunoscuti daca mori.

Edited by Kres, 25 May 2019 - 08:59.


#52
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Kres, on 25 mai 2019 - 08:58, said:

Atunci iti dai seama ca esti un nimeni
aici as zice sa vorbesti despre tine doar :)

totusi, ce legatura are asta cu universul si energiile si alte prostii care le propaga ba religia, ba reiki, ba o vrajitoare?

tu nu vezi ca e un ciclu, au fost la moda vrajitoarele pana acum cativa ani, acum e reiki, la anul apare altceva?

#53
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 leusteanul, on 25 mai 2019 - 06:35, said:

In Bucuresti?
Poti da mai multe detalii, te rog?


http://perfectlotus.ro/

#54
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate