Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri despre Reiki

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Argumente ? Adica tu imi spui de aure si vrei de la mine argumente ? Ai auzit tu vreun medic sau om de știință care sa vorbeasca de aura ?

#20
a-monica

a-monica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.04.2013
Aaaaa, căci tu ești om de știință, ma scuzi! :)) Dar ca sa îți raspund: da, am auzit. Mai citește!

crisstonne explica-mi te rog, dacă vrei, la ce te referi mai exact cu prima propoziție?
Pentru ca nici ea nu poate sa îmi spună prea multe. I-a fost făcută de o matusa care practica asta, a spus doar ca s-a simțit mai bine ulterior. Nici ea nu înțelegea exact.

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
daca tu crezi ca te ajuta, atunci ce te opreste? :)

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 JurasikMan, on 22 mai 2019 - 23:22, said:

Argumente ?

Hai măi.

https://ro.m.wikiped...ografie_Kirlian

 a-monica, on 22 mai 2019 - 23:38, said:

crisstonne explica-mi te rog, dacă vrei, la ce te referi mai exact cu prima propoziție?

Că azi nu mai ești cum erai cu 10 ani în urmă, și nu o să mai fii ca azi, peste 20 de ani.
Fiecare decadă din viața ta, este diferită, nu doar pentru că în mod normal este diferită, ci și pentru că tu evoluezi, te schimbi, ca și subiectivismul tău.

Exemplu: azi plîngi că cineva a spus două vorbe ,,nepotrivite", peste 20 de ani, în aceeași situație o să zici... ,,ete" fîs",, apoi, în secunda 2 uiți problema.

#23
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Foarte bine a zis criss, disparitia orgoliului si lasarea de la tine, o sa te ajute. Tipa sefu la tine ? Ok, blocheaza-ti auzul, te prefaci ca il auzi si nu il auzi, te dor picioarele ? bucura-te inca le ai, fata de altii care nu. Mananci cartofi prajiti si oua ? Bucura-te altii nu au ce manca, viata nu e despre a ne plange de mila. Asta e problema mileniara, toti zic ca sunt saraci si bla bla bla, cand de fapt o duc mai bine decat regii de acum 200 de ani, care nu aveau medicina moderna si nu puteau calatorii cu viteza moderna. Un rege facea 50 de km pe zi, noi ii facem intr-o ora in ziua de azi. Ar trebuii sa ne bucuram nu sa mergem la "reiki" "pulichi" asta e.

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 alex14dlk, on 23 mai 2019 - 03:38, said:



eu nu cred ca ai inteles  ce a zis criss Posted Image

Edited by jimi91, 23 May 2019 - 04:19.


#25
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Chiar am inteles "În mod normal, dacă te zbați să scapi de orgoliu, și chiar reușești, se schimbă optica despre viață, dispar multe probleme închipuite."

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 crisstonne, on 23 mai 2019 - 02:52, said:

Hai măi.

https://ro.m.wikiped...ografie_Kirlian



Că azi nu mai ești cum erai cu 10 ani în urmă, și nu o să mai fii ca azi, peste 20 de ani.
Fiecare decadă din viața ta, este diferită, nu doar pentru că în mod normal este diferită, ci și pentru că tu evoluezi, te schimbi, ca și subiectivismul tău.

Exemplu: azi plîngi că cineva a spus două vorbe ,,nepotrivite", peste 20 de ani, în aceeași situație o să zici... ,,ete" fîs",, apoi, în secunda 2 uiți problema.

dar asta nu schimba datele problemei Posted Image...inteleg ca trebuie sa privesti cu un grad de scepticism totul, dar asta nu inseamna ca nu ar trebui sa incerce Posted Image...

 alex14dlk, on 23 mai 2019 - 04:25, said:

Chiar am inteles "În mod normal, dacă te zbați să scapi de orgoliu, și chiar reușești, se schimbă optica despre viață, dispar multe probleme închipuite."


da, n-am vazut acel comentariu...dar tot nu cred ca ai inteles ce a vrut sa spuna, bine, asa e criss, mai ambiguu Posted Image). Nu s-a referit la a ignora ce fac altii, ci la a fi pragmatic (cel putin asa cred, e dificil ce-i drept sa-l intelegi pe om). Dar problema e ca, nu toata lumea poate sa fie asa Posted Image, e destul de greu Posted Image...  nu poti sa fii mereu pragmatic Posted Image

fie iti asculti inima, fie mintea :))...parca era un citat din Dr. House.....ceva de genul

Edited by jimi91, 23 May 2019 - 04:39.


#27
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 a-monica, on 22 mai 2019 - 22:02, said:


Kres probabil ca intr-o clinica medicală as putea da de astfel de persoane, nu?

Nu. Maestri reiki nu lucreaza in clinici medicale ci in centre private de sanatate prin metode alternative sau au cabinetele lor. Repet ce am spus mai sus - cum un duhovnic la care te duci la spovedanie trebuie sa fie "vrednic", adica sa aiba har de sus, la fel e si cu practicantii reiki - unii au har si isi cultiva darul, cu credinta in Dumnezeu, altii sunt sarlatani. Ia-ti o sedinta si descopera cum e omul care practica reiki, pentru ca rezultatele depind de subiect dar si de cat de vrednic e practicantul.

#28
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Cu credinta in Dumnezeu? Reiki, un lucru pagan ? :) Hai ca sarlatanii astia o sa aiba har, cand o sa se faca caini vagabonzi de pe strada preoti.

#29
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
cum si-au descoperit oamenii astia harul?

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 a-monica, on 22 mai 2019 - 23:38, said:

da, am auzit. Mai citește!
Daca citesti prosti se explica... in general nu ai sa auzi asa ceva pentru ca e o simpla abureala.

#31
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 morenno, on 23 mai 2019 - 05:58, said:

cum si-au descoperit oamenii astia harul?
Mergeau pe strada si l-au gasit scris pe o foaie.

#32
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 morenno, on 23 mai 2019 - 05:58, said:

cum si-au descoperit oamenii astia harul?
Ar trebui sa intrebi niste maestrii Reiki, nu aici. Oricum, vei avea zeci de raspunsuri, in functie de fiecare.

 a-monica, on 22 mai 2019 - 20:34, said:

Am citit fel și fel de opinii despre Reiki și nu mai știu ce sa cred. Este buna, este rea? Se folosește de energia din univers sau de forte oculte?
Cred ca tu compari Reiki cu vrajitoria, care de fapt este o inselatorie. Si te temi mai tare de "fortele oculte", decat te temi de un tratament gresit.
Ar trebui sa compari Reiki cu acupunctura, hipnoza, medicina si sa te temi sa nu incapi pe mana unui idiot, care nu stie ce face si iti poate face rau. Deci in afara de bani pierduti, mai pierzi si altele.
Deci, parerea mea este sa te interesezi de persoana care practica reiki si nu de reiki, daca este "oculta".

Edited by Cr1spy, 23 May 2019 - 06:38.


#33
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
a-monica, hai sa-ti povestec ceva si tragi singura concluziile.  Eu sunt genul de om care nu cred nimic pana nu mi se dovedeste. Acum 21 de ani, am auzit prima data de reiki la o discutie dintre 2 colegi, la birou. Unul dintre ei era mai batran ca noi si stia multe despre reiki. Eu, Toma necredinciosul. Il rog sa-mi faca si mie. Vine omul in spatele meu si-si apropie palmele de umeri prin zona omoplatilor. Dupa cateva secunde am simtit o caldura in dreptul unde erau palmele lui.  Caldura aia m-a pus pe ganduri. Am inceput sa caut pe Google sa vad ce este reiki, am cautat si cursuri. Era ciudat ce gaseam. Unii faceau cursurile in cateva sedinte si aveau si ore de practica, altii, intr-o sedinta. Cursurile erau pe grade, I si II si maestrii (parca si alea erau pe 2 grade. Pana la urma am luat si eu un curs pt gradul 1 la un maestru care avea si carti scoase, dar facea gradul intr-o sedinta de 3 sau 4 ore ( nu mai stiu). Mai mult de curiozitate am luat. Ma duc la curs, ne prezinta omul istoria, tehnica reiki, ne face la fiecare cursant, pasele pt deblocarea cailor energetice.  ok. m-am ales cu diploma de curs pt gradul I.     Acasa, fac si eu autotratamentele (asa se recomanda) si incerc sa-mi pun in practica pe cei apropiati, ce am invatat.  Prima a fost mama, era obosita, fara energie. Dupa o sedinta, a inceput sa fie mai bine si plina de energie.  Dupa un timp, o prind pe verisoara ei, care se plangea de dureri la un umar (o trasese  cainele brusc cu lesa). Ii fac si ei o sedinta si peste cateva luni o intreb daca a avut efect. Raspunsul ei a fost ca nu a mai durut-o umarul. Curios, ca toti cei la care le-am facut pasele, simteau caldura numai de la mana stanga, de la dreapta nu simteau. Raspunsurile din partea celor care i-mi spuneau de caldura nu erau numai de complezenta, ca am incercat fara sa stie si am inversat pozitia mainilor si raspunsurile lor erau corecte.  Aveam copilu mic (bebelus). Intr-o noapte au apucat-o durerile de burtica (colici) si nu mai reusea sotia sa o potoleasca. Cu frica, am incercat niste pase si pe burtica ei, dupa cateva minute s-a potolit copilu din plans si a adormit.   Alt "pacient", tatal meu, om de santier, ploaie frig, dureri la genunchi.   Hai sa incerc si pe el. Nu a mers nimic, nici nu imi puteam apropia mainile de genunchiul lui. Simteam o senzatie proasta in mine, ma lua ca un tremur, efectiv nu ma simteam bine.  Acelasi lucru, l-am simtit la o colega. Nu i-am spus ce vreau sa-i fac si m-am dus incet in spatele ei si am apropiat mainile de spate (fara sa vada ea). Nu am reusit sa continui, simteam aceiasi senzatie proasta si tremur ca si la tatal meu.  Dupa cateva luni am luat si cursul pt gradul II la acelasi maestru. Si l-am intrebat pe maestru despre cele doua situatii in care mi-a fost rau. Raspunsul lui a fost ca sunt oameni care au foarte multa energie negativa si aceasta este mai puternica decat ce puteam face eu ca incepator.   Finalul. Am si gradul II in reiki, dar nici nu mi-am mai facut autotratament, nici nu am mai tratat pe altii. Lenea, comoditatea, etc. Si daca nu ai continuitate in autotratament si sa faci tratamente pe altii, nu stiu daca mai pot face ceva.  Concluzia mea: Ceva este adevarat, dar nu inteleg ce si cum. Sunt si multi sarlatani.

#34
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

 Cr1spy, on 23 mai 2019 - 06:16, said:

Ar trebui sa compari Reiki cu acupunctura, hipnoza, medicina si sa te temi sa nu incapi pe mana unui idiot, care nu stie ce face si iti poate face rau.

nu exista hipnoza, nu in sensul cunoscut de lume.

credinta este indusa, in consecinta oamenii cred.
ca reiki si ca multe altele, hipnoza este o minciuna atent construita - adica inconstienta indusa constient.
mai bine ascult muzica, imi altereaza suficient de mult starea incat sa-mi uit conditia si ma poarta intr-o alta care nu imi apartine; sub influenta sunt cuprins de senzatia unor sentimente straine, inteleg lucruri pe care nu le inteleg, fac lucruri pe care nu le pot face.
sau mai bine fac sex, ca doar e cea mai puternica stare hipnotica.
asta e hipnoza, asta e reiki.
cum ii este permis unui artist sa hipnotizeze milioane de oameni, nu stiu, dar imi place, sa faca ce vor din mine - pacat ca sunt atat de scrupulosi.
bineinteles, totul este o iluzie.

Edited by morenno, 23 May 2019 - 07:36.


#35
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 a-monica, on 22 mai 2019 - 21:37, said:

Aldulescu da, asta am inteles și eu, ca sunt mulți șarlatani care habar nu au ce fac, după a căror ședințe nu simți nimic. In cazul tău, însă, nu inteleg care a fost câștigul acelei persoane, dacă spui ca a fost gratis.. Nu ai mai încercat și la altcineva?
E pe reddit o sectiune numita r/psychic si au si un canal de chat unde isi ofera gratuit serviciile diversi clarvazatori, ghicitori, vindecatori, etc. Oricum, cam toti cu care am vorbit au fost pe langa...

#36
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
De fapt maestri aplica niste tehnici energetice dar Dumnezeu e cel care vindeca, nu va lasati pacaliti... De aceea e important si lucrul cu sine... Nu poti sa te duci la un om si ala sa apese un buton, sau sa-si plaseze palmele pe fruntea ta si sa te faci instant bine, daca tu ai o viata plina de stress si deranj...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate