Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un sfat privind un circuit integrat T1637 care controleza un Display cu puncte pt. zecimale.

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Am un Dysplay controlat de un circuit integrat T1637. Am gasit o librarie in python care imi controleaza numerele. Exemplul dat de ei era un ceas si a fost unsor sa il modific pentru ce imi trebuia mie. Displayul are in loc de cele doua puncte de la ceas, puncte zecimale, pentru ca eu aveam nevoie sa afisez numere cu virgula. In mod ciudat, daca schimb in progamul model ceea ce face ca cele doua puncte de la ceas sa fie ON la fiecare jumate de secunda, pe displayul meu face ca toate punctele zecimale sa blinkare. Pentru a reprezenta diferite numere cu cele sapte leduri corespunzatoare fiecarui numar exista un mecanism intersant: fiecare segment-LED are asociat un numar in asa fel incat oricare combinatie utila ar fi creata, se genereaza un numar unic. Acest numar se foloseste in hexa pentru reprezentarea cifrelor pe display. Nu inteleg insa cu punctele zecimale. Am inteles ca au un cod constant cu valoarea 128. Dar teoria era pentru un display cu un singur numar. Ce nu inteleg, oare exista cate un registru separat pentru fiecare punct in parte?

Pe de alta parte la un moment dat sistemul se blocheaza. Este oare de vina programul meu sau integratul. Intreb asta pentru ca si programul se blocheaza si din cate am vazut nu exista o comunicare in ambele sensuri pentru ca programul meu sa primeasca un "feed back" care sa strice socotelile de la integrat ci doar un semnal de ceas (clk) si un input  pentru date(dio) ambele fiind output pentru circuit. Sau gresesc aici?

Nu stiu daca am nimerit bine topicul. Eu de regula ma focusez pe programele in python si librariile le gasesc gata scrise de altii pentru orice componenta electronica (folosesc si senzori, camera, etc.). Nu prea am avut timp sa aprofundez partea de elctronica a circuitelor integrate. Este intredevar destul de complicat. Aici e documentatia, dar e destul de greu sa imi dau seama in timp util ce este acolo: https://www.mcielect...heet_TM1637.pdf
Orice sfat ar fi bine venit.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Punctul zecimal se tratează ca alt optulea segment pe fiecare digit. Alegerea poziţiei se face prin selectarea digitului apoi a segmentului.
În mod normal ar trebui să ai opţiune de DP în bibliotecă, iar de restul să se ocupe softul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate