Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bicicleta pentru livrat mancare(Glovo,Foodpanda,etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011
Ma bate gandul sa ma apuc de livrat mancare pe bicicleta, part time sau full time. Cum arata o bicicleta ideala pentru asa ceva? Sa fie comoda si usor la pedalat. Din ce am inteles pana acum, cadru de aluminiu sa fie usoara, frane bune sa nu calci taximetristii, roti de diametru mare, si sa n-aiba suspensie pe spate ca e mai greu la pedalat. Cu scaunul cum sta treaba, ca toate par destul de incomode, mai ales cand stai 6-8 ore pe ea.

Bugetul e 700-1000 lei, si ma gandesc la ceva SH.

https://www.olx.ro/h..._price:to]=1000

Puteti sa-mi recomandati ceva de aici? Ca-s destul de paralel.

Am vazut asta. Noua,  frane pe disc, cadru aluminiu, 17 kile, roti pe 26.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Una electrica dar mai trebuie suplimentat bugetul .

#3
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
17 kg este enorm!😉




#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ia un magnet cu tine si vezi daca nu cumva se lipeste de aluminiul ala.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Caută ceva mai ușor. 17 kg te cam rupe pe dealuri. Eu am cursieră de 7,8 kg, 10 kg mai puțin, dar bugetul tău nu poate ajunge pentru așa ceva.
Trebuie să te mulțumești cu 12-14 kg.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8-6UcfAGxmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aș lua nouă, Sprintul ăla.

Edited by Digix, 22 May 2019 - 14:11.


#6
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Am vazut azi prin oras un baiat de la takeaway.com care avea bicicleta ce parea de la takeaway, branduita, culoarea firmei. Merita sa te interesezi si la ei :)

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
vezi ca takeaway pune la dispozitie biciclete, parca trebuie sa platesti o suma de bani ca si chirie si daca nu ma insel bicicletele sunt electrice.

Eu zic sa iti cumperi un jaf la inceput, 1-2 luni lucrezi la maxim si dupaia strangi bani sa iti cumperi una electrica. Dupa care livrezi ca smecheru'.

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
ia-ti devron sau rockrider in stare cat mai buna si cu frane pe disc, sunt biciclete corecte iar la regim de livrare nu iti trebuie mai mult. Pastreaza niste bani sa pui cauciucuri de oras fara crampoane, fac o diferenta enorma la pedalat in oras. Mai departe plamani si atentie ca daca reusesti sa faci niste bani iti poti lua ceva electric apoi. Bucurestiul e plin de livratori pe cele mai mari coji posibile si isi fac baietii treaba cu ele.

#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Imi place ca te avanti fara sa cunosti domeniul de biciclete.Poate nu stiai ca sunt si din alea de transportat marfa,cum e cea din poza.Dar cu 1000 de lei cumperi numai motorul electric pentru el.Una noua e in jur de 3000€.

Attached Files



#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostKean, on 22 mai 2019 - 15:11, said:

Imi place ca te avanti fara sa cunosti domeniul de biciclete.Poate nu stiai ca sunt si din alea de transportat marfa,cum e cea din poza.Dar cu 1000 de lei cumperi numai motorul electric pentru el.Una noua e in jur de 3000€.

ce masinarie ai postat tu acolo transporti tot restaurantul la client si mai investesti si 3000€. Inseamna ca banii pe investitie ti scoti dupa vreo 10 ani de livrat.

#11
poetu_george

poetu_george

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.06.2015
cred ca pentru tine o bicicleta de treking ar trebui sa fie ok - roti de 28 , poate si un portbagaj, si cum ziceau colegii obligatoriu frane pe disc(mecanice sua hidraulice e alegerea ta - in functie de buget), frana pe roata e naspa cand ploua - o sa faci treaba asta si cand e mai urat afara -cred ca atunci se fac mai multi bani
eu merg pe una de 28 prin Bucuresti si e foarte ok . ( fac cam 20 km pe zi - pana la birou si inapoi)
Si foarte important - respecta toate regurile de circulatie...mai sunt persoane de livreaza pe bicicleta kamikaze - cred ca au si fost o groaza de accidente in ultima perioada cu biciclisti livratori

#12
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Cel mai bine e una electrica, ca vei avea mai putin de pedalat. Poate poti sa inchiriezi una de la vreun magazin de biciclete, ca te rupe daca vezi cat costa una prin magazine. Pe una mai de doamne-ajuta dai vreo 2-3000 lei, una electrica calumea, sare de 5-6 mii. Una Pegas e vreo 7000 lei, deci cred ca sare din schema.

Edited by Vlad_22, 22 May 2019 - 16:16.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu am vazut in filme cu scuterul , nu cu bicicleta....ma gandesc ca e mai practic:)

#14
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
In filme sunt orase americane care sunt enorme prin comparatie cu Clujul de unde e omul. Nu tot ce vezi in filme se aplica la noi.

#15
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Te poti uita si la Carpat Sport daca vrei ceva nou: https://www.carpatsp...iclete/hardtail

Eu am luat acum ceva timp de la ei asta: https://www.carpatsp...19c2952a94.html , n-am folosit-o zilnic(doar plimbari scurte pe la tara). E foarte ok pentru 850 de lei, cat am dat atunci.

#16
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Electrica? Fiti seriosi! Suna frumos in teorie, dar nu o poti folosi decat o ora-doua; dupa aia sta la incarcat. ! Mai ales daca e pe plumb (baterii mai ieftine); alea mergi cu ele 30-50 minute si incarci 5-8 ore.

Sa nu fie cu suparare. Eu am bicicleta electrica si sunt multumit de ea (am facut-o eu, am baterii LiFePO4 pe ea), dar eu merg moderat, 1-2 drumuri prin oras la doua-trei zile; desigur, poate fi folosita si mai intensiv, merge in total cam o ora (fara pedale, doar pe motor) dar NU in regim de livrari, unde ai nevoie de ea vreo 5-8 ore pe zi..

#17
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011

View PostBaxon, on 22 mai 2019 - 14:06, said:

Una electrica dar mai trebuie suplimentat bugetul .
Clar, dar momentan nu-mi permit asa ceva.


View Postbusiness11, on 22 mai 2019 - 14:37, said:

vezi ca takeaway pune la dispozitie biciclete, parca trebuie sa platesti o suma de bani ca si chirie si daca nu ma insel bicicletele sunt electrice.

Eu zic sa iti cumperi un jaf la inceput, 1-2 luni lucrezi la maxim si dupaia strangi bani sa iti cumperi una electrica. Dupa care livrezi ca smecheru'.

Momentan am alte cheltuieli in cap. Am un jaf pe acasa, dar nu vreau sa-mi mananc nervii cu ala. Mai bine iau ceva entry level de la inceput, si pe viitor iau altceva si o vand pe asta.

View PostKean, on 22 mai 2019 - 15:11, said:

Imi place ca te avanti fara sa cunosti domeniul de biciclete.Poate nu stiai ca sunt si din alea de transportat marfa,cum e cea din poza.Dar cu 1000 de lei cumperi numai motorul electric pentru el.Una noua e in jur de 3000€.

Am scris si in postarea originala ca nu cunosc domeniul. La glovo/foodpanda duci o singura comanda, nu toata bucataria, cum a spus cineva mai sus. Si as vrea sa vad cum mergi cu aia prin traficul din Romania, la cate benzi de bicicleta avem.

View Postpoetu_george, on 22 mai 2019 - 15:50, said:

cred ca pentru tine o bicicleta de treking ar trebui sa fie ok - roti de 28 , poate si un portbagaj, si cum ziceau colegii obligatoriu frane pe disc(mecanice sua hidraulice e alegerea ta - in functie de buget), frana pe roata e naspa cand ploua - o sa faci treaba asta si cand e mai urat afara -cred ca atunci se fac mai multi bani
eu merg pe una de 28 prin Bucuresti si e foarte ok . ( fac cam 20 km pe zi - pana la birou si inapoi)
Si foarte important - respecta toate regurile de circulatie...mai sunt persoane de livreaza pe bicicleta kamikaze - cred ca au si fost o groaza de accidente in ultima perioada cu biciclisti livratori

Se fac, intra ceva tarif dinamic.

View PostVlad_22, on 22 mai 2019 - 16:12, said:

Cel mai bine e una electrica, ca vei avea mai putin de pedalat. Poate poti sa inchiriezi una de la vreun magazin de biciclete, ca te rupe daca vezi cat costa una prin magazine. Pe una mai de doamne-ajuta dai vreo 2-3000 lei, una electrica calumea, sare de 5-6 mii. Una Pegas e vreo 7000 lei, deci cred ca sare din schema.

E cam 100 lei chiria pe zi la una electrica de vreo 8000lei. A postat un baiat pe youtube, Grigore Varlan, facand glovo cu electrica inchiriata. Nu prea a iesit bine.

@Florin__Adrian

Arata bine aia la 900 lei, vad ca are si roti pe 29".

Edited by Hypocrisy, 22 May 2019 - 18:38.


#18
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostHypocrisy, on 22 mai 2019 - 18:37, said:





Am scris si in postarea originala ca nu cunosc domeniul. La glovo/foodpanda duci o singura comanda, nu toata bucataria, cum a spus cineva mai sus. Si as vrea sa vad cum mergi cu aia prin traficul din Romania, la cate benzi de bicicleta avem.

Da ce fel de mancare livreaza glovo asta,ca dupa cum vrei tu cu o bicicleta normala livrezi numai medicamente, tablete nu mancare.Sau ma ganesc ca-ti atarna cate o pizza de partile laterale a rotii din spate.Daca urci o data strada care merge pe Feleac in sus cred ca a doua oara daca mai ai o comanda raman aia fara pizza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate