Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

The Wheel of Time (serial TV)

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
flubber33

flubber33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2014
Multumesc pentru raspunsuri . Eu nu am citit nici o carte in engleza , dar povestea ma atrage ca un fluture la lumina si vreau sa citesc si restul .
Intrebare : Cind ma apuc de tradus/citit cartile in engleza , cum se procedeaza ? Ma ajut de google translate ori alte programe pentru fraze intregi  , ori o iau cuvint cu cuvint cu dictionarul ( cu speranta ca poate dupa 1000 de pagini imi vine mai usor sa citesc fara sa mai am nevoie de ajutor ) ? Am nevoie de ajutor ca nu stiu cum sa procedez .
Sunt consumator de carti , am mii de carti citite ( daca pun si cartile recitite de mai multe ori Posted Image ) . Sa va faceti o idee , am inceput sa citesc cartile Roata Timpuliu ( ro ) la inceputul lunii septembrie  si până acum am recitit de 3 ori cartile  ( cele 8 volume in ro ) nestiind cum sa procedez mai departe . Multumesc

#38
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 flubber33, on 21 noiembrie 2019 - 16:55, said:

Multumesc pentru raspunsuri . Eu nu am citit nici o carte in engleza , dar povestea ma atrage ca un fluture la lumina si vreau sa citesc si restul .
Intrebare : Cind ma apuc de tradus/citit cartile in engleza , cum se procedeaza ? Ma ajut de google translate ori alte programe pentru fraze intregi  , ori o iau cuvint cu cuvint cu dictionarul ( cu speranta ca poate dupa 1000 de pagini imi vine mai usor sa citesc fara sa mai am nevoie de ajutor ) ? Am nevoie de ajutor ca nu stiu cum sa procedez .
Sunt consumator de carti , am mii de carti citite ( daca pun si cartile recitite de mai multe ori Posted Image ) . Sa va faceti o idee , am inceput sa citesc cartile Roata Timpuliu ( ro ) la inceputul lunii septembrie  si până acum am recitit de 3 ori cartile  ( cele 8 volume in ro ) nestiind cum sa procedez mai departe . Multumesc
Cred ca mai usor e cu un program gen dictionar, nu toate cuvintele sunt dificile...incet incet o sa te obisnuiesti cu firul narativ, si o sa pricepi din ce in ce mai bine. Eu am ajuns la penultimul volum...

#39
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Au mai aparut actori:
https://arstechnica....-wheel-of-time/

#40
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007

 flubber33, on 21 noiembrie 2019 - 16:55, said:

Multumesc pentru raspunsuri . Eu nu am citit nici o carte in engleza , dar povestea ma atrage ca un fluture la lumina si vreau sa citesc si restul .
Intrebare : Cind ma apuc de tradus/citit cartile in engleza , cum se procedeaza ? Ma ajut de google translate ori alte programe pentru fraze intregi  , ori o iau cuvint cu cuvint cu dictionarul ( cu speranta ca poate dupa 1000 de pagini imi vine mai usor sa citesc fara sa mai am nevoie de ajutor ) ? Am nevoie de ajutor ca nu stiu cum sa procedez .
Sunt consumator de carti , am mii de carti citite ( daca pun si cartile recitite de mai multe ori Posted Image ) . Sa va faceti o idee , am inceput sa citesc cartile Roata Timpuliu ( ro ) la inceputul lunii septembrie  si până acum am recitit de 3 ori cartile  ( cele 8 volume in ro ) nestiind cum sa procedez mai departe . Multumesc
nu o sa poti citi cu google translate sau cu dictionarul in fata seria asta, dar poti incerca. probabil va fi cum zici, dupa 1000 de pagini va merge mai usor.
oricum esti tare, de 3 ori recitite!
merita sa incerci cu g translate langa tine. dupa 3 lecturi stii cum merge firul narativ, vei intui traducerile anapoda, dar nu va avea acelasi farmec.

Edited by remvirg, 27 December 2019 - 21:02.


#41
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Au aparut primele episoade.
N-am reusit sa termin seria scrisa de Jordan, mi s-a parut cam plictisitoare, dar adevarul e ca nu prea ma dau in vant dupa genul fantasy. Doar ASoIaF si The Stormlight Archive mi-au captat atentia.

#42
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 23.05.2003
Am terminat primele trei episoade. N-am citit cărțile.
Sunt foarte interesat de continuare, mi s-a părut bine făcut din toate punctele de vedere.

Iar peisajele în 4k HDR arată într-un mare fel...

Edited by burebista, 19 November 2021 - 18:16.


#43
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,843
  • Înscris: 25.10.2004
desi nu sunt un fan al genului fantasy, cred ca serialul o sa fie un succes, scenografie si efecte bune, fara exagerari si timpi morti.
foarte ok Amazon pentru faptul ca  l-au lansat si cu subtitrare in limba romana.

Edited by catalinn, 20 November 2021 - 08:05.


#44
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010
Mda, un rahat pina acuma, si nu vorbesc aici ca un fan al cartilor, ci al unuia care ar fi vrut macar o poveste buna facuta pe baza cartilor, ca si ele puteau fi mai bune.

N-am probleme nici cu distributia, cum vad ca se crizeaza altii prin alte tari, ci pur si simplu cu schimbari de chestii de mare efect in carti care au fost schimbate cu cacaturi fara sens. De exemplu, ce nevoie au avut de scena cu Nynaeve lansind-o pe Egwene la apa, cind, daca tot au facut-o ta'veren (no problem here, si in carti e ta'veren doar ca nu i se spune asa) si potential Dragon puteau sa includa secventa din Ravens, cind observa corbii ca studiaza ciudat satul si pe ceilalti trei). Ceremonia aia a fost atit de proasta si de prost plasata, ca unii au crezut ca aia a o ceremonie a Aes Sedailor.

Si o gramada de alte lucruri, cred ca as obosi daca m-as apuca sa le scriu pe toate, de exemplu, a fost vreun necititor al cartilor impresionat de Trolloci? Bine, nu-s rau facuti, dar cind i-am vazut cum se misca, cu primul Trolloc intrind in scena si oprindu-se pentru efect dramatic agitind ce drac de arma avea, m-a busit risul.

Edited by hellmarvel, 21 November 2021 - 16:17.


#45
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Băi, bagă și ăștia o femeie matură, puternică, rațională, și cînd începe să-ți placă personajul o face lesbi, ba mai mult, aia rea e hetero, dar atît de hetero că în cadrul poveștii e ceva condamnabil, că poate fi șantajată cu asta. Chiar era nevoie? E asta indispensabil pentru derularea acțiunii?

#46
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 23.05.2003
Mda, și pe mine m-a cam lovit în moalele capului da' am zis că ar avea sens într-o lume dominată de femei.

Mă rog, am trecut cu vederea dar un gust amărui mi-a rămas.

#47
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010

 gepres, on 11 decembrie 2021 - 18:39, said:

E asta indispensabil pentru derularea acțiunii?
Aproape nimic din astea 6 episoade de pina acuma n-are treaba cu derularea actiunii, cred c-as putea aduna in  doua fraze scenele care au legatura cu subiectul cartii(lor). Restul e world building, si e o lume a dracu' de ingramadita in serialul asta, n-ai zice ca actiunea se petrece pe un teritoriu cam cit al Statelor Unite, iar drumul de la Emond's Field Two Rivers la Tar Valon e cam cit de la Salt Lake City la Chicago) si character building (al unor personaje aproape secundare, la secundare de-a dreptul, cum e Siuan Sanche). Dar ma rog, la cum masacreaza astia cartile, cei din urma vor fi cei dintîi, iar cei dintîi vor fi la remorca celorlalti.

#48
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Si s-a terminat sezonul 1 (8 episoade). Asteptam la anul sezonul 2. :)

#49
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Ieri zic sa vad si eu un episod maxim doua ca prea e laudat.
Na belea ca m-am culcat la 3 dimineata si am ras tot sezonul.
Foarte misto chiar nu ma asteptam sa fie asa vizionabil.

Am ignorat toate rahaturile referitoare la corectitudine si multicultu... chiar agresive.
Multe muieri urate, prea multe.Posted Image

Rosamund Pike superba prezenta parca pluteste peste toti.
Si ii sta asa bine cu albastru.Posted Image

#50
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010

 xymzar, on 26 decembrie 2021 - 15:10, said:

... ca prea e laudat.
Unde, ca pe IMDb 3 din 4 comentarii (daca le sortezi dupa data) sint review bombe? I-am dat si eu 7* desi nu merita mai mult de 5, doar ca sa nu ma simt prost daca-l anuleaza, poate tin cont producatorii de scatoalcele pe care le-au luat peste bot si fac o treaba mai buna sezonul urmator, altfel, nu cred c-o sa urmeze un al treilea.

E pur si simplu un serial PROST, si asta fara sa mai fac vreo referinta la carti. Se contrazic in PROPRIUL LOR SCENARIU ORIGINAL, adica, incepe serialul cu Moiraine zicind „how men arrogant” sa creada ca-l pot invinge pe ăla rau de capul lor, iar la sfirsitul sezonului Moiraine se duce cu Dragonul pe tava la ăla rau crezind ca-l poate invinge, chiar daca ala mulsese doar oi inainte. Damn, Dana the Darkfriend (inventata si ea) ar fi avut de ce sa se simta geloasa.

Apoi, Nynaeve îi zice lui Moiraine cum fudulele alea de Aes Sedai au trimis-o acasa pe fosta Wisdom ca era imbracata prea saracacios, si pe urma o vedem pe o fata de pescar, plecata de acasa cu lotca ajungind șefa lor. La fel si cu sora lui Agelmar, n-au facut-o Aes Sedai ca era prea slaba in One Power, ca pe urma s-o vezi tinind piept si distruging 10.000 de trolloci (bine, intr-un cerc, amanunte). In ep 4, Nynaeve „like a raging sun” n-o poate reinvia pe Kerene, iar in ultimul episod o vedem pe Egwene reinviind-o pe Nynaeve dupa ce aia scosese fum pe ochi. Asta ca sa nu mai pomenesc de scena de sfirsit, cu Seanchan-ii atacind cu One Power ... o plaja goala, cu o fetita pe ea. Wow, such much danger and strength, that'll keep them hooked.

Chiar sint curios ce le-a placut celor care n-au citit cartile la serialul asta, ca pe IMDb cei care-l lauda zici ca-s platiti.

#51
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Mie mi-a placut. Adaptarea nu e la nivelul GoT dar nici nu e o catastrofa precum Foundation.
Cea mai mare problema este ca au comprimat capitole intregi in cateva minute.
Exista multe probleme si diferente fara de carti dar per total e vizionabil.
Daca e sa-l compar cu alte seriale fantasy, e mai bun decat The Witcher dar e mai slab decat GoT.

#52
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Hellmarvel, despici firul prea mult.
Stii ce face un om cand nu ii place ceva?
Banuiesc ca stii deci stai linistit si mergi mai departe. Posted Image

Edited by xymzar, 29 December 2021 - 19:23.


#53
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010
Daca voim sa despic firul in 4 scriam 400 de rinduri (pe putin). Pe de alta parte, atentia la detaliu (consistenta) face diferenta dintre o poveste bine spusa si un talmes-balmes de consum pe care-l vezi si-l uiti pe urma.

Wheel of Time putea fi o poveste care sa bata la cur Stapinul Inelelor, care, cu toata lauda si faima, tot o poveste cu zine, Feti Frumosi, balauri si pitici (personaje unidimensionale) e. Wheel of time putea fi urmatorul univers Star Wars, cu o filosofie in spate, personaje si povesti interesante oriunde intorci capul. In loc de asta avem un bors de scoarta de copac, cu personaje si povesti pe care le recunosti doar daca te uiti din avion (si te mai si enervezi, pe ici pe colo, de ceea ce vezi).

#54
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Am terminat și eu de văzut serialul. As zice că e ok pentru cineva care a citit cărțile (eu sunt la cartea 7), însă ultimele episoade nu m-au încântat. Are potențial însă, rămâne de văzut cum îl vor exploata.

Pentru cine nu a citit cărțile cred că e destul de confuz primul sezon.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate