Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

The Wheel of Time (serial TV)

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Postdanyel61, on 22 mai 2019 - 12:29, said:

Are poze misto.

Dacă erau și de colorat, era și mai și

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Păi cam la nivelul ăla sînt - povești pentru copii puțintel retardați...

#21
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View Postjonzapada, on 22 mai 2019 - 13:05, said:

Tot Amazon se va ocupa de el.
Presimt o confruntare mare in urmatorii 10 ani.  Netflix e deja la pamant ca a scos numai seriale proaste , HBO inca face profit, dar calitatea serialelor sale a scazut
The Haunting of Hill House
Stranger Things
Black Mirror
Narcos
etc

View Postjonzapada, on 22 mai 2019 - 12:43, said:

Era mai bine daca era produs de Disney, astia ii acordau buget mare , angajau scenaristi mai buni si   ii faceau efecte CGI mult mai impresionante.
Attached File  Star Wars.jpeg   54.13K   63 downloadssper ca intelegi mesaju'

ps. vin si astia din urma ... Apple Tv+

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Din ce citesc pe aici in serialu asta trebuie bagati bani enormi in ggi ca sa iasa treaba buna...daca nu cred ca o sa iasa o prastie gen shannara chronicles...

Edited by I2O, 22 May 2019 - 18:37.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
E CGI defapt.- Computer-generated imagery

#24
adryan871

adryan871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 09.11.2016
Pare boring:)). Și momentan,e greu de întrecut GoT. Cum a zis și Thrion..vom vedea peste vreo 10 ani. Știu că nu asta a fost replica lui.
Însă din postul de la început...pare o mare bulibășeală.:)). Deci am zis,pare.

#25
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postjonzapada, on 22 mai 2019 - 12:20, said:

Chiar in ajun de incheiere a ultimului sezon din serialul  Game of Thrones de pe HBO, Amazon a anuntat ca lucreaza la noul serial adaptat dupa o alta serie celebra de romane celebre, ROATA TIMPULUI!
The Wheel of Time (TV series) - Wikipedia
Phew, toate cartile sunt scrise! Posted Image

L.E. Adica, stai... Brandon Sanderson n-a ajutat doar la finalizarea ultimelor carti? Intentioneaza sa continue seria?

Edited by TS030, 23 May 2019 - 11:55.


#26
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
E terminat 100%, probabil nu vor mai fi alte carti din serie (eventual vor fi carti din universul WoT, fara legatura cu seria).

#27
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am priceput dar poate greșesc că Sanderson a fost ales de către R. Jordan și soția acestuia pentru a finaliza toată istoria fiindcă Jordan ... urma să moară (probabil vreun cancer). Așa că ăsta a scris doar ultimele două cărți.
Acum despre Amazon este greu de anticipat cum și cât vor investii în proiectul acesta, însă eu mă bazez pe un orgoliu al unei firme noi pe piață (e vorba de piața TV streaming) care are bani în spate și care zic eu ar vrea să încerce să egaleze măcar GoT. Zic și eu...

#28
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Sanderson a fost ales de vaduva lui Jordan, dupa moartea lui Jordan. A scris ultimele 3 carti pe baza indicatiilor lasate de Jordan, deci seria s-a terminat asa cum a vrut Jordan.

#29
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://www.imdb.com...ref_=tt_trv_trv

#30
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Pentru cei cărora le place să citească romanul ĂŽnainte de a viziona filmul, vara trecută am cumpărat vol. 7 ”Coroana de săbii” şi ĂŽn vara asta vol. 8 ”Calea pumnalelor”, tot de la RAO..... că le-a ia 20 de ani să termine toată seria parcă au ĂŽnceput prin 2005 să publice Roata timpului.

Edited by stavreschi, 16 September 2019 - 14:44.


#31
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Au inceput filmarile!  Posted Image

[ https://i.imgur.com/B2Lfs0J.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
L-R: Barney Harris as Mat Cauthon, Madeleine Madden as Egwene, Zoë Robins as Nynaeve,
Marcus Rutherford as Perrin, Rosamund Pike as Moiraine, Josha Stradowski as Rand and Daniel Henney as Lan

#32
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 12.03.2010

View Poststavreschi, on 16 septembrie 2019 - 14:42, said:

Pentru cei cărora le place să citească romanul inainte...
Nu recomand. Pentru cine n-a citit pina acuma romanele mai bine asteapta sa vada cum e serialul si sa vada pe urma daca (mai) vor sa citeasca si cartile. O data pentru ca daca le iese serialul bine, cartile o sa ti se para un bonus pentru ca gasesti acolo MULT MAI MULT decit poate o ecranizare sa arate (de aceea cei care citesc cartile inainte sa fie ecranizate sint mai INTOTDEAUNA dezamagiti).

Apoi, editia romaneasca a cartii e tradusa EXECRABIL (probabil de-aia a si fost un esec in Romania, ca o traduc astia de la Rao mai greu decit a scris-o Jordan) si noii cititori vor fi mai degraba pusi pe fuga decit sa fie interesati de carte sau de serial.

#33
flubber33

flubber33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2014
Salutare... Am o nedumerire , cei care au citit cartile in engleza din seria wheel of time , ati reusit sa cititi toate detaliile din carti ? Adica descrierile din fiecare fraza in parte ? ori ati citit la modul general ? La nivel de converastie in engleza ma descurc in proportie de 75-80 %, dar detaliile ma dau peste cap , parca e o alta limba . Multumesc

#34
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

View Posthellmarvel, on 19 septembrie 2019 - 06:31, said:


Nu recomand. Pentru cine n-a citit pina acuma romanele mai bine asteapta sa vada cum e serialul si sa vada pe urma daca (mai) vor sa citeasca si cartile. O data pentru ca daca le iese serialul bine, cartile o sa ti se para un bonus pentru ca gasesti acolo MULT MAI MULT decit poate o ecranizare sa arate (de aceea cei care citesc cartile inainte sa fie ecranizate sint mai INTOTDEAUNA dezamagiti).

Apoi, editia romaneasca a cartii e tradusa EXECRABIL (probabil de-aia a si fost un esec in Romania, ca o traduc astia de la Rao mai greu decit a scris-o Jordan) si noii cititori vor fi mai degraba pusi pe fuga decit sa fie interesati de carte sau de serial.
Dacă nu ai un traducător bun, care să înțeleagă un pic contextul, să caute să adapteze pentru noi ceea ce a vrut să transmită autorul, nu va ieși o traducere bună. Traducători buni, sunt mai scumpi și sunt plătiți per/pagină, nu per roman.

#35
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postflubber33, on 07 noiembrie 2019 - 18:02, said:

Salutare... Am o nedumerire , cei care au citit cartile in engleza din seria wheel of time , ati reusit sa cititi toate detaliile din carti ? Adica descrierile din fiecare fraza in parte ? ori ati citit la modul general ? La nivel de converastie in engleza ma descurc in proportie de 75-80 %, dar detaliile ma dau peste cap , parca e o alta limba . Multumesc
La inceput am citit tot, dar dureaza cam doua luni la o carte, acum sunt la vol. 12 si am inceput sa sar descrierile alea lungi si plicticoase deapre hainele Aes Sedai...cartea e inca interesanta si captivanta, pe masura ce se apropie lupta finala...

#36
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 12.03.2010

View Postflubber33, on 07 noiembrie 2019 - 18:02, said:

... ati reusit sa cititi toate detaliile din carti ? Adica descrierile din fiecare fraza in parte ? ori ati citit la modul general ? La nivel de converastie in engleza ma descurc in proportie de 75-80 %, dar detaliile ma dau peste cap,
Daca nu esti obisnuit sa citesti texte lungi in engleza (deci Reddit si chan-urile nu se pun), atunci cartile astea NU sint pentru tine. Pe de alta parte, daca stii suficienta engleza cit sa intelegi ceea ce citesti, POTI ORICIND SA LE RECITESTI.

De fapt, chiar si pentru vorbitorii nativi cartile astea sint EXTREM de recitibile, pentru ca autorul trece in viteza peste multe detalii de a caror importanta nu iti poti da seama decit daca recitesti cartile. Chiar si hulitele descrieri ale hainelor, de exemplu in volumul 2 Elayne pomeneste in doua vorbe cum ar face mă-sa crize daca ar vedea-o imbracata ca o Domani, dar abia in volumul 4 iti dai seama cam cit de scandaloase sint rochiile femeilor din Arad Doman.

Daca esti un cititor mai nerabdator, poti sari prima data peste pasajele care nu te intereseaza, dar e bine ca la a doua citire sa fii atent la detalii, pentru ca altfel pierzi multe lucruri interesante. Sau poti citi pe sarite si sa afli restul de pe internet.

Edited by hellmarvel, 14 November 2019 - 07:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate