Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Facultatea de Farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sun5hine

sun5hine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.07.2014
Buna ziua


Vreau sa urmez cursurile Facultatii de Farmacie Craiova , da , am ales pe cea de la Craiova pentru ca este mult mai aproape de domiciliul meu si nu imi permit sa aleg altceva. Am citit destul de multe articole despre aceasta facultate , unele persoane zic ca e foarte grea , altele zic ca se face foarte mult chimie ,dar si ca dupa terminarea acestei facultati nu vei fi realizat pe plan financiar "prea bine".

Acum sa zic si de ce vreau sa urmez aceasta facultate. Pe mine nu ma intereseaza acele aspecte expuse mai sus , dorinta mea este sa urmez aceasta facultate , imi place biologia umana , botanica , chimia - sunt materii pe care le-am facut in liceu si care imi plac , ma pasioneaza daca pot sa zic asa. Stiu ca este mult de invatat dar sunt dispus la acest lucru , sunt dispus la"a face sacrificii".

Intrebarea mea este urmatoarea:

Este cineva care este student la aceasta facultate si care ma poate ajuta cu informatii despre cazarea la camine , cum se acorda , cum sunt dotate caminele si cat costa cazarea , dar si despre experienta pe care a avut-o in toti acesti ani de facultate ?

Dupa ce termini aceasta facultate poti sa urmezi rezidentiatul ? Am vazut ca se face si masterul , apoi te poti inscrie la concurs ca farmacist in spital ? Merita sa lucrezi in farmacie de circuit inchis? Multumesc!

Edited by sun5hine, 22 May 2019 - 12:12.


#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Mai bine faci o medicina :)...am si eu un prieten care lucreaza ca farmacist in spital...nu castiga mare lucru :|...si da, e grea facultatea

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Practic te faci vanzatoare cu facultate, nu am mai vazut azi, farmacii ca pe vremuri, unde mergeai cu reteta si farmacistul iti prepara medicamentele. Acum farmaciile de fite vand doar produse la care seface mhlta reclama la tv, gen saridon si prezervative durex. Avantajul ar fi ca farmaciile azi rasar ca ciupercile dupa ploaie,sunt mai multe decat bisericile sau dughenele gen birt, pe vremuri. Poti deschide apoi farmacia ta, cred ca e f rentabil din moment ce sunt din 10 in 10m.

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca crezi ca nu intri la medicina merge si farmacia. Mai ai o sansa sa lucrezi in operatiuni la o firma de medicamente, nu doar vanzator la farmacie. Cei din Pharma au salarii mari, bonusuri, tot felul de conferinte/traininguri, etc. Pe de alta parte nu vei avea nici o treaba cu facultatea, am o cunostinta medic veterinar care s-a lasat de meserie sa lucreze la un distribuitor de medicamente. Castiga acum pe program de birou cat nici nu visa inainte cand avea pacienti cu urgente si la 12 noaptea, team buildinguri, cursuri prin tot felul de tari... in fine beneficii de corporatie versus munca pe cabinet unde tu platesti taxe, tu platesti salarii si amezi.

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sunt farmacist, nu-ti recomand sub absolut nici o forma sa faci facultatea de farmacie.

 rumegus, on 22 mai 2019 - 12:36, said:

Poti deschide apoi farmacia ta, cred ca e f rentabil din moment ce sunt din 10 in 10m.
Nu poti.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Farmaciștii nu mai sunt văzuți / apreciați cum erau.

Nu mai merită.

Și oricum la Craiova se face și pe bani. Posted Image

Sau pe altfel de servicii. Posted Image

Edited by waterman, 22 May 2019 - 13:36.


#7
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Nu merita.

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 rumegus, on 22 mai 2019 - 12:36, said:

Avantajul ar fi ca farmaciile azi rasar ca ciupercile dupa ploaie,sunt mai multe decat bisericile sau dughenele gen birt, pe vremuri. Poti deschide apoi farmacia ta, cred ca e f rentabil din moment ce sunt din 10 in 10m.
Nu mai ai nicio sansa sa iti deschizi farmacia ta, pentru ca marile lanturi au acaparat piata.
Aveam la facultate la laboratorul de chimie o asistenta parvenita si a dracului rau de tot, care era in acelasi timp si studenta la farmacie. Ne-a fortat sa ne inscriem la un curs de al ei despre plante terapeutice, avea tot soiul de metode sa stoarca studentii de bani, iar apoi cu banii stransi si-a deschis o farmacie chiar langa universitate, iar pe urma inca una - parea ca este pe drumul bun spre imbogatire...
Numai ca apoi marile lanturi farmaceutice - Catena, Dona, Sensiblu, etc. s-au dezvoltat si intins rapid si a fost nevoita in cele din urma sa isi vanda sediile catre ele - nu mai facea fata concurentei, iar acum tipa e iar in sistemul de invatamant universitar, terorizand studentii....

#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAldulescu, on 22 mai 2019 - 15:48, said:


Nu mai ai nicio sansa sa iti deschizi farmacia ta, pentru ca marile lanturi au acaparat piata.
Aveam la facultate la laboratorul de chimie o asistenta parvenita si a dracului rau de tot, care era in acelasi timp si studenta la farmacie. Ne-a fortat sa ne inscriem la un curs de al ei despre plante terapeutice, avea tot soiul de metode sa stoarca studentii de bani, iar apoi cu banii stransi si-a deschis o farmacie chiar langa universitate, iar pe urma inca una - parea ca este pe drumul bun spre imbogatire...
Numai ca apoi marile lanturi farmaceutice - Catena, Dona, Sensiblu, etc. s-au dezvoltat si intins rapid si a fost nevoita in cele din urma sa isi vanda sediile catre ele - nu mai facea fata concurentei, iar acum tipa e iar in sistemul de invatamant universitar, terorizand studentii....

A fost nevoita e un fel de a spune, a luat ceva bani in urma exitului din bransa. Nu ca pe vremuri, cand lanturile plateau gros o achizitie de farmacie particulara, dar tot sunt bani buni.
In rest, flagrantul e sfant. Nu incape aia pe mana mea...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate