Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandare Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Configuratia aceea suporta absolut orice Linux. Recomand o distributie bazata pe Ubuntu, pentru suportul pe care il gasesti in comunitate.
Ubuntu - este ok, insa deskopul Gnome te poate face sa vrei sa te reintorci la Windows.
Kubuntu - este Ubuntu cu KDE Plasma desktop, foarte rapid si customizabil, modern, aduce a Windows 10 pe steroizi.
KDE Neon - este un Ubuntu LTS stabil, peste care ai ultima versiune de KDE Plasma, insa pachetul de aplicatii default este mai restrans, trebuiesc downloadate ulterior.
Linux Minx - este un Ubuntu LTS peste care ai Cinnamon, aduce mai mult a Windows 7, prietenos, cu multe aplicatii instalate out of the box. Poti alege si versiunea cu MATE, este mai rapida in comparatie cu Cinnamon, prietenoasa, acelasi feeling de Windows 7.
Xubuntu - Ubuntu cu XFCE, rapid, stabil, poate ca impresia de "invechit" sa nu placa la el. Linux Mint XFCE este cam acelasi lucru, cu ceva mai multe pachete instalate out of the box.
Alte distributii simpatice, Elementary OS, Deepin, Zorin.

Recomandarea mea, Linux Mint Cinnamon.

#20
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

View PostOriginalCopy, on 22 mai 2019 - 11:06, said:

Nu sunt sigur daca e sarcasm sau ignoranta. Folosesc exclusiv linux de vreo 15 ani, sunt destul de sigur ca stiu ce vorbesc.
Nici, nici, e adevarul neconvenabil 100%, primul linux folosit de mine a fost red hat 6 acum vreo 20 de ani. De atunci am incercat nenumarate distributii si toate au exact aceleasi hibe: incompatibilitati hardware(doamne fereste sa ai placa video dedicata, update-uri ce fac praf compatibiltatile existente, update-uri ce fac praf diverse caracteristici ale DE-urilor, si nenumarate probleme ce apar daca nu esti deja expertu' lu peste prajit cu enspe ani de experienta - conflicte intre dependinte, dezinstalari ce sterg dependinte ale unor programe cheie, samd - multe porcarii ce duc la reinstalari), Nu mai zic de fel de fel de bug-uri care se manifesta intamplator si neexplicabil care iti ingheata/restarteaza/delogheaza sistemul. Nu mai zic de deciziile imbecile la nivel de design ale unora din lumea linux (gnome 3 si alte mizerii)

Voi incercati sa mintiti din rasputeri pentru a promova linuxul, dar adevarul este descoperit inevitabil in urma interactionarii cu sistemul. Nu intereseaza pe absolut nimeni ce "experti" care faceti sistemul din componente va credeti voi, lumea vrea ceva gata facut, usor de instalat si fara dureri de cap!

Edited by adamsd, 22 May 2019 - 12:35.


#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ciudat, eu nu am mai avut probleme cu linux de vreo 10 ani, adica dupa 5 ani de folosire.

Si culmea, mai si folosesc distributie rolling-release, adica nu stabile precum Ubuntu si alte asemenea.

Daca tu continui sa ai probleme si dupa 20 de ani de folosire, odihneste-te.

Edited by OriginalCopy, 22 May 2019 - 12:37.


#22
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mentineti-va va rog la subiect.

#23
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019
@buyonevideo Fac multe plati online,am toate parolele salvate pe pc,documente si am inteles ca Linux-ul ofera o securitate mai buna. De curand cred ca am avut un virus(desi nu accesez siteuri dubioase;uneori cursorul mouseului nu raspunde bine,dadea clickuri aiurea.Am incercat cu mouse usb si nu am rezolvat nimic,antivirusul si Windows Defender nu au gasit nimic.Nu s-au blocat butoane/touchpadul.Odata aparuta problema,resetam pc-ul si problema aparea dupa cateva minute iar si disparea din senin.M-am uitat in taskmanager si nu am vazut nimic suspect)
@Patiserul dorect GUI,nu folosesc terminal-ul.Am sa folosesc laptopul   pt browsing.

#24
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View Postvasipop2211, on 22 mai 2019 - 09:57, said:

Buna ziua. De curand m-am decis sa trec de la Windows la Linux . Am instalat ieri Ubuntu , dar se misca foarte greu (am deschis cam 10 taburi in mozilla si s-a blocat;\
Instaleaza driverele video propietare pt placa ta video.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsuper8, on 22 mai 2019 - 10:34, said:

Salut !
1. Laptopul are un procesor vechi, de aceea se blocheaza cu Ubuntu 18.04.2 LTS ce necesita un Hardware mai puternic chit ca ai SSD si 12GB RAM;
tie iti trebuie o distributie light de Linux pt. procesorul ala din 2012.
Bubuntu e o basina, poate tacsu Debian sa se miste mai bine in nici un caz prostia de bubuntu sub orice forma ar veni U, K, X, Edu, etc. Arch Linux la zi pe un procesor din 2012 cu 8 GiB RAM si HDD 5400 RPM rupe norma. E CPU mai slab cel al initiatorului dar totusi nu trebuie sa se manifeste in asa fel.

View Postadamsd, on 22 mai 2019 - 12:33, said:

Alo nenea nu mai vorbi prostii, singurul lucru la care esti bun sunt dezinformarile. Am  facut update de la versiune la versiune, update-uri zilnice la pachete si la drivere si etc si nu mi-au crapat asa intr-o veselie distributiile folosite, iar cand (daca) crapau nu era asa greu sa le repun pe picioare. Si am folosit pe desktop ca sistem workstation CentOS, daca e sa vorbim de stabilitate. Faptul ca te lauzi cu 20 de ani vechime pe GNU/Linux insa dezinformezi tot timpul rezulta ca nu ai invatat nimic sau cei 20 de ani de fapt sunt 2 ani pusi cap la cap. Noi am inteles nu ai "skill" deci problema nu e la GNU/Linux.

@Initiator: Incearca Opera / Vivaldi sau google chrome. Dar inainte de toate detaliaza exact problema observata, adica de ce se manifesta browser-ul cum se manifesta? Incarcare CPU? Incarcare RAM? I/O pe SSD? Conexiune la internet? Inainte de a te decide vezi exact unde e buba si apoi vei sti ce e de facut sau de intrebat aici pe forum cum sa rezolvi acea problema.

Edited by MembruAnonim, 22 May 2019 - 13:37.


#26
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

View PostMembruAnonim, on 22 mai 2019 - 13:36, said:

Alo nenea nu mai vorbi prostii
V-am demonstrat ca prostii spuneti voi! Si cu asta am terminat aici!

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ai demonstrat nimic. Macar sa te tii de cuvant si sa termini aici.

#28
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019
pe un Dell latitude E4300 cu 8GB RAM am SalixOS (nu că ar avea nevoie de atâtaRAM, de fapt e în vreo 300 MB şi ceva desktopul)... e rachetă... îmi râd în barbă când văd o grămadă că se chinuie cu nu ştiu ce versiuni de windows... surâd şi tac... vă spun sincer, am încercat multe, multe distribuţii... Salix e o bijuterie...

Edited by gladioc, 23 May 2019 - 22:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate