Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019
Buna ziua. De curand m-am decis sa trec de la Windows la Linux . Am instalat ieri Ubuntu , dar se misca foarte greu (am deschis cam 10 taburi in mozilla si s-a blocat;pe windows puteam sta cu 30 deschise si se misca ok) . Ma intereseaza o versiune de Linux la care sa am performante asemanatoare ca in Windows  si ma intereseaza foarte mult securitatea sistemului. Va fi instalat pe un laptop vechi( Dell E5430 i3 3110m @2.4 ghz, 128 gb ssd, 12 gb ram). Voi folosi laptopul doar pt browsing .Ce Linux imi recomandati?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Încearcă un DSL, un Puppy Linux, un Elementary OS

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9qO_Ft_wRqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dacă ești interesat de securitate


https://www.ubuntupi...-concern-users/

https://www.google.c...i67.Lq2-FIKSJf4

Edited by waterman, 22 May 2019 - 10:05.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu am pe un laptop fara hard disk, cred ca ceva dual core, stick usb 3.0 - Puppy Linux.
Daca am reusit sa-l configurez corect, se incarca tot in RAM (2 sau 4 gb, nu mai retin).
Functioneaza tot greoi, Chrome cu 5-6 tab-uri (imdb, titrari... nimic greu gen fb sau youtube) dureaza o secunda intreaga navigare prin tab-uri...
Dar si eu recomand tot din astea mici, sint destule variante.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vasipop2211, on 22 mai 2019 - 09:57, said:

Buna ziua. De curand m-am decis sa trec de la Windows la Linux . Am instalat ieri Ubuntu , dar se misca foarte greu (am deschis cam 10 taburi in mozilla si s-a blocat;pe windows puteam sta cu 30 deschise si se misca ok) . Ma intereseaza o versiune de Linux la care sa am performante asemanatoare ca in Windows  si ma intereseaza foarte mult securitatea sistemului. Va fi instalat pe un laptop vechi( Dell E5430 i3 3110m @2.4 ghz, 128 gb ssd, 12 gb ram). Voi folosi laptopul doar pt browsing .Ce Linux imi recomandati?
Inainte de a incerca orice alta distributie, incearca sa o faci pe cea curenta mai optima.

Asa trebuie sa iti fie mentalitatea in linux: nu reinstalezi sistemul (la fiecare X luni), ci il personalizezi continuu.

Incearca de exemplu sa inlocuiesti interfata grafica (ii zice desktop environment) cu o alta.

DE-ul standard din ubuntu se numeste Gnome 3.

Incearca sa instalezi de exemplu Xfce 4.


Poti face Ubuntu "sa arate" ca orice alta distributie, nu trebuie sa reinstalezi intregul sistem.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
LXLE sau Lubuntu sau Xubuntu (toate se bazeaza pe Ubuntu).

Ai incercat sa schimbi cu Chromium?

PS" ce browser foloseai pe Win si care pe Linux?

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cu securitatea sistemului nu ai probleme, atata timp cat devii root (comenzile sudo sau su) doar pentru actiuni administrative. E valabil in orice distributie Linux.

#7
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ubuntu nu ar trebui să se blocheze la 10 taburi nu atunci când ai 12GB de ram și SSD. Pentru un începător poți încerca Linux Mint.

Pentru securitate trebuie să criptezi SSD-ul, să folosești o parolă puternică să îți menții sistemul actualizat. Presupun că nu o să dai click pe orice link pe web și o să rulezi orice script.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu ai nevoie de antivirusi sau firewalluri.

Distributia nu o alegi in functie de "cum arata", poti face orice distributie sa arate ca oricare alta, programele sunt aceleasi in toate distributiile.

Distributia o alegi in schimb in functie de suportul hardware.

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Linux Mint Cinnamon 17 imi zburda pe un T8100 cu 4 Gb DDR2 si SSD.
Pe Dell cu i3 si 12 Gb RAM ar trebui sa zboare.
E drept, sunt moderat, nu am de ce sa deschid 30 de taburi in Firefox, imi ajung 5-6.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Si ultima lectie pentru un incepator in linux e: linux nu e windows. nu incerca sa il faci sa fie windows, nu e! imbratiseaza ideea de a fi altfel, si fa lucrurile "the linux way". In windows de exemplu mentalitatea e "next, next, finish", in linux mentalitatea e "editez un fisier text de configurare, iar daca acesta nu exista, il creez si pun in el configurarea dorita".

In linux mai e si: "citesc manualul, nu dau clicuri toata ziua, si cand sistemul imi afiseaza o eroare sau o avertizare o citesc, incerc sa o inteleg, si daca nu o inteleg, copy/paste pe forumuri".

Transformarea lui Ubuntu in xubuntu: https://linuxconfig....ic-beaver-linux

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 vasipop2211, on 22 mai 2019 - 09:57, said:

Buna ziua.
De curand m-am decis sa trec de la Windows la Linux .
Am instalat ieri Ubuntu , dar se misca foarte greu (am deschis cam 10 taburi in mozilla si s-a blocat; pe windows puteam sta cu 30 deschise si se misca ok) . Ma intereseaza o versiune de Linux la care sa am performante asemanatoare ca in Windows  si ma intereseaza foarte mult securitatea sistemului.
Va fi instalat pe un laptop vechi( Dell E5430 i3 3110m @2.4 ghz, 128 gb ssd, 12 gb ram). Voi folosi laptopul doar pt browsing .
Ce Linux imi recomandati?
Salut !
1. Laptopul are un procesor vechi, de aceea se blocheaza cu Ubuntu 18.04.2 LTS ce necesita un Hardware mai puternic chit ca ai SSD si 12GB RAM;
tie iti trebuie o distributie light de Linux pt. procesorul ala din 2012.

2. Pentru laptopul tau iti recomand urmatoarele distributii light:
- Lubuntu (https://lubuntu.net/downloads/)
- Linux LXLE (http://www.lxle.net/download/)
- Xubuntu (https://xubuntu.org/download/)
- Linux Mint Xfce (https://www.linuxmin...ownload_all.php)

3. Personal ti-as recomanda Linux LXLE si Linux Mint Xfce pt. ca astea vin cu toate codecurile si alte chestii gata instalate pt. ascultat si vizionat filme;
eventual bifezi la instalare sa se downloadeze software-ul third-party pt. muzica si filme  Posted Image
Nu uita ca este imperativ sa citesti manualul fiecarei distributii ca sa afli comenzile din Terminal si cum se instaleaza / dezinstaleaza un program, cum se face update la versiunea de Linux instalata etc.

#12
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

 OriginalCopy, on 22 mai 2019 - 10:16, said:

Asa trebuie sa iti fie mentalitatea in linux: nu reinstalezi sistemul (la fiecare X luni), ci il personalizezi continuu.
Gresit, aia e mentalitatea de windows. Mentalitatea de linux e sa instalezi si reinstalezi 23422 de distributii findca ba nu ti-e compatibil nu stiu ce, ba nu iti place nu stiu ce DE,  ba un update iti face praf tot, ba niste instalari si dezinstalari iti fac varza dependintele...

@initiator: incearca poate o varianta mai veche ori de Ubuntu, ori de linux mint(de ex. mint 17)

Edited by adamsd, 22 May 2019 - 10:50.


#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 adamsd, on 22 mai 2019 - 10:49, said:

Gresit, aia e mentalitatea de windows.
Nu sunt sigur daca e sarcasm sau ignoranta. Folosesc exclusiv linux de vreo 15 ani, sunt destul de sigur ca stiu ce vorbesc.

 vasipop2211, on 22 mai 2019 - 09:57, said:

am deschis cam 10 taburi in mozilla si s-a blocat
Incearca si chrome. Poate fi de la browser, nu de la sistem.

#14
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Eu am folosit mai demult Xubuntu, si eram foarte incantat de el. Este tot un Ubuntu ce vine cu xfce, care este lightweight si stabil. Il poti si configura in multe feluri

#15
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019

 Pololica, on 22 mai 2019 - 10:16, said:

LXLE sau Lubuntu sau Xubuntu (toate se bazeaza pe Ubuntu).

Ai incercat sa schimbi cu Chromium?

PS" ce browser foloseai pe Win si care pe Linux?
In windows foloseam de obicei Chrome,uneori Mozilla/Brave(dar mi se par mult mai lente),in linux Mozilla si Chromium


Am sa incerc si alte distributii de Linux.Vreau performante asemanatoare ca in Windows,doar securitate mai buna.

Edited by vasipop2211, 22 May 2019 - 11:09.


#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Securitate mai buna... din ce punct de vedere ?
Ai avut vreo problema pe Windows, ai fost hackuit ?

#17
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018

 OriginalCopy, on 22 mai 2019 - 10:29, said:

Si ultima lectie pentru un incepator in linux e: linux nu e windows. nu incerca sa il faci sa fie windows, nu e! imbratiseaza ideea de a fi altfel, si fa lucrurile "the linux way". In windows de exemplu mentalitatea e "next, next, finish", in linux mentalitatea e "editez un fisier text de configurare, iar daca acesta nu exista, il creez si pun in el configurarea dorita".

In linux mai e si: "citesc manualul, nu dau clicuri toata ziua, si cand sistemul imi afiseaza o eroare sau o avertizare o citesc, incerc sa o inteleg, si daca nu o inteleg, copy/paste pe forumuri".

Transformarea lui Ubuntu in xubuntu: https://linuxconfig....ic-beaver-linux


Si asta e motivul pt. care Linux nu o sa devina popular. Nu toată lumea vrea sa stie sa scrie cod. Hai sa fim seriosi, ca marea majoritatea merg cu: next, next, finish. Dacă vrei numai comenzi + terminal, atunci te asteapta Gentoo.



#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Patiserul, on 22 mai 2019 - 11:50, said:

Si asta e motivul pt. care Linux nu o sa devina popular. Nu toată lumea vrea sa stie sa scrie cod. Hai sa fim seriosi, ca marea majoritatea merg cu: next, next, finish. Dacă vrei numai comenzi + terminal, atunci te asteapta Gentoo.
unde am spus eu cod?

eu vorbeam despre fisiere de configurare, gen .ini, .conf, .yaml, s.a.m.d.

Se pare ca clicul dauneaza grav sanatatii.

Cine nu e in stare sa deschida un fisier si sa dea paste in el si sa-l salveze, trebuie in general sa stea departe de calculatoare. Nu stiu, foloseste doar smartphone.

Edited by OriginalCopy, 22 May 2019 - 12:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate