Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Recomandare planta

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Va salut! As dori si eu o recomandare. Vreau sa pun o planta  in sufragerie (va fi intr-un colt pe peretele opus peretelui exterior). Lumina am destula in casa. Avand in vedere ca am ceva probleme de sanatate, as dori ceva rezistent si usor de intretinut. M-am gandit la un palmier dar nu stiu daca ar fi o alegere buna. Oricum vreau ceva mare, inalt peste 1m, si bineinteles frumos. Sau sa merg pe varianta unei plante stabilizate sau artificiala? Am vazut si astel  de palmieri sau alte plante dar nu stiu daca arata bine sau e plasticaraie care se vede de la o posta (din poze nu iti prea dai seama exact). Voi ce parere aveti?

Edited by gerbil, 22 May 2019 - 08:38.


#2
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Trandafir japonez? Lamai?

#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008
Zece arbori mari pe care îi poți crește în apartament

Pomi fructiferi de interior.

Variante sunt; trebuie doar sa-ti alegi ce crezi ca ti-ar place.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ia una care are frunzele mari, ca o palma cu degetele lipite, dar se vad spatiile libere din 'degete'.
Ficusul (multe varietati) va lasa ceara pe pereti (pateaza si e lipicioasa).

Sanatate multa!

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Poti lua Schefflera.. am eu in casa, creste destul de spectaculos si nu necesita decat apa si un ghiveci mai mare.  Nu e pretentioasa, numai ca mai trebuie curatata de praf din cand in cand. Si un batz de dirijare sa pastreze cat de cat o linie dreapta, altfel se curbeaza.

Am eu in balcon.... nu-mi place s-o las sa creasca mai mare de 80cm.. ca nu vreau sa iasa jungla.

Se poate planta si pe baza de butasi.. practic o ramura tinuta in apa timp de 2-3 saptamani da radacini, se pune in pamant si se obtine o planta noua.


[ https://sdeals.machteamsoft.ro/teamdeals/pictures/deals/801/740801/deal-v14551096351.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.shopify.com/s/files/1/1706/1307/products/Schefflera-Gold-Capella-Dwarf-Umbrella-Tree-31x130cm.jpg?v=1538232120 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kres, 22 May 2019 - 09:22.


#6
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
bad post

Edited by yesyesyesyo, 22 May 2019 - 09:41.


#7
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Poti lua in calcul si filodendronul. Daca zici ca o vrei peste 1 m inseamna ca deja nu mai e pui, si este foarte usor de intretinut, daca ii dai soare poti sa o uzi si o data la 2 saptamani

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Interesante propunerile voastre. Sa vad ce ma hotarasc pana la urma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate