Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu am avut bolile copilariei! Sa imi fac griji? :)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MariaMary2019

MariaMary2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2019
Buna, am 25 de ani impliniti, si am intrat acum 2 saptamani in contact cu o persoana care a avut varicela.

Ai mei imi spun ca nu am avut nicio boala, dar am facut vaccinurile.

Sa ma ingrijorez? Ar trebui sa fac ceva?

Multumesc!

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Sa cumperi Aciclovir si Cytelium.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ar trebui sa astepti cateva zile. Vaccinurile ajuta (probabil doar esti mai mult speriat de necunoscut).

Daca, totusi, ai cosmaruri ca te-a imbolnavit, mergi la doctorul de familie (cel mai probabil o sa-ti zica ce ti-am zis eu: sa astepti cateva zile sa vada ce se intampla). Sau te trimite sa faci analize (daca ai ceva, apare in sange).

#4
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

 MariaMary2019, on 22 mai 2019 - 08:25, said:

Buna, am 25 de ani impliniti, si am intrat acum 2 saptamani in contact cu o persoana care a avut varicela.

Ai mei imi spun ca nu am avut nicio boala, dar am facut vaccinurile.

Sa ma ingrijorez? Ar trebui sa fac ceva?

Multumesc!
Iti mai dau 67 de ani.

#5
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
O sa fie amuzant ca o sa le faci pe la 50 de ani, am prieteni care fac bubatul cand fac kinderi lor.

#6
mirage321456

mirage321456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.11.2018
Daca au trecut 2 saptamani probabil nu mai faci nimic, insa si daca o sa faci, datorita vaccinurilor, o sa fie o forma mai usoara. Pe de alta parte mai bine le faci acum, decat sa te imbolnavesti odata cu copiii pe care probabil ti i doresti sau sa te imbolnavesti cand o sa ii ai si sa le dai si lor. Nu e panica, eu am facut varicela la 18 ani si nu a fost atat de urat. cu pudra mentolata, rabdare, mancare buna si seriale am scapat cu viata :D.

#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 MariaMary2019, on 22 mai 2019 - 08:25, said:

Buna, am 25 de ani impliniti, si am intrat acum 2 saptamani in contact cu o persoana care a avut varicela.

Ai mei imi spun ca nu am avut nicio boala, dar am facut vaccinurile.

Sa ma ingrijorez? Ar trebui sa fac ceva?

Multumesc!
si daca te ingrijorezi rezolvi ceva? e la noroc, o sa faci si tu sau nu, viata merge inainte, desi dupa atata timp cred ca iti apareau bubitele daca era sa faci.
era problema daca nu erai vaccinata.

Edited by _-livio-_, 22 May 2019 - 08:41.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 MariaMary2019, on 22 mai 2019 - 08:25, said:

Buna, am 25 de ani impliniti, si am intrat acum 2 saptamani in contact cu o persoana care a avut varicela.

Ai mei imi spun ca nu am avut nicio boala, dar am facut vaccinurile.

Sa ma ingrijorez? Ar trebui sa fac ceva?
Nu, decat sa repeti periodic vaccinarile, 6-10 ani.

#9
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Eu am făcut varicela pe la 34 de ani.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
degeaba ai toate vaccinurile facute, cel impotriva varicelei NU este inclus in schema nationala de vaccinare. vaccinul impotriva varicelei este optional, cei care doresc sa-l faca trebuie sa-l cumpere din farmacie.
mai asteapta o saptamana, nu intotdeauna varicela apare fix la 2 saptamani dupa expunerea/contactul cu o persoana bolnava de varicela. perioada de incubatie este pana la 21 de zile.
presupunand ca ai luat varicela, esti in faza contagioasa a bolii, asadar ai grija la randul tau, daca ai in anturaj persoane cu care intri zilnic in contact si care nu au facut-o sau femei insarcinate, anunta-le, sa stie.
ai mai putea sa-ti faci analize pentru anticorpi IgG si IgM, daca ambele valori ies pozitive, inseamna ca ai varicela si e doar o chestiune de timp pana apar eruptia si starea alterata.
https://www.medlife....ticorpi-igg-igm

#11
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Vaccinul impotriva varicelei nu era inclus acum 25 de ani dar acum este inclus in schema de vaccinare obligatorie, ii spune ROR (vaccin impotriva rujeolei, oreionului si rubeolei).

Am luat varicela la 35 de ani, de la copii bineinteles. A fost cam naspa. M-a durat capul 1 saptamana indiferent de pastilele luate si am avut 1 milion de pustule cu lichid. Nu mai spun de mancarimea de pe corp.
Vezi primele bubite cu lichid apar in cap si dupa urechi.
Succes.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am făcut varicelă la 30 de ani şi câteva luni. Două etape au fost neplăcute: faza de început, când aveam nişte dureri teribile de cap (coborârea scărilor era un chin) şi faza de tratament, în care n-am avut voie să ies din cameră 3 săptămâni, decât la toaletă. Am optat pentru tratament ambulatoriu, mi-era groază de spitale (şi acum îmi este) şi, cu chiu cu vai, am reuşit.
Am stat nespălat şi neras trei săptămâni, ajunsesem ca un călugăr, doar că nu simţeam vreun har deosebit.
Noroc cu colegii mei, care îmi trimiteau bancuri pe e-mail şi cu care mai schimbam 2-3 vorbe vesele.
Când am ieşit pentru prima dată afară, după claustrarea asta, am avut ameţeli.
Dar au trecut toate.
Şi am fost vaccinat cândva... apropo de vaccinarea obligatorie.
Dar nu am făcut oreion, tuse convulsivă şi scarlatină; nu mai ştiu dacă am fost vaccinat şi contra ăstora.

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
In functie de varsta ta , varicela nu te iarta , pt ca nu ai fost vaccinat , cred ca ai peste 30 ani.
Sfat pt tine , sa nu fi gravid  in timpul variceleiPosted Image  ca e belea pt fetus

Edited by ciine, 22 May 2019 - 09:30.


#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Nu vei avea nicio problema, stai linistit! Inseamna ca ai o imunitate de fier! Ia totusi preventiv Vitamax si evita aglomeratia pe cat posibil.

#15
MariaMary2019

MariaMary2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2019

 toto_riina, on 22 mai 2019 - 09:35, said:

Nu vei avea nicio problema, stai linistit! Inseamna ca ai o imunitate de fier! Ia totusi preventiv Vitamax si evita aglomeratia pe cat posibil.


#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La 25 de ani imi faceam griji ca nu ma mai tin ficatii si plamanii dupa ani de zile de abuz si nopti nedormite :) . Esti om adult la 25 de ani, cred ca exagerezi sa iti faci grji de bolile copilariei. Gandeste-te doar ca parintii tai la 25 de ani cel mai probabil aveau deja copii sau ii aveau in plan, nu aveau timp de prostii.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Bolile copilariei sunt boli virale care apar DE OBICEI la copii.
Asta nu inseamna ca adultii sunt scutiti.
Chiar daca nu ai avut o boala virala in copilarie, chiar daca ai facut 100 de vaccinuri, riscul ca aceasta sa apara ramane toata viata.
Poti lua un virus mic oricand, de oriunde, oricum.

Exemplu - eu am avut varicela in copilarie dar, oricand, oriunde, oricum, pot face zona zoster.
Solutia ? Sa ignoram imbecile voci precum Olivia Steer si sa luam masuri ori de cate ori acestea se impun.

Acum - sa lasam la o parte prostia omeneasca drobul de sare si sa ne ocupam de probleme mai actuale cum ar fi - cum scapam de Dragnea + PSD ?

Edited by Naijax, 22 May 2019 - 10:25.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Adica habar n-ai ce efecte urate pot avea 'bolile copilariei' pentru un adult.
Tu ai impresia ca le spune asa fiindca le fac doar copiii? Daca da, te inseli si ar trebui sa te mai interesezi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate