Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Fiat 850 - pret real

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Stentor_ro

Stentor_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.04.2006

View Postcrisstonne, on 21 mai 2019 - 21:44, said:

La concret înseamnă să postezi poze cu ,,explodata " din bătătură, altfel, tot la presupuneri se ajunge.

Intrebarea era cat valoreaza puse la punct. Atat.

Edited by Stentor_ro, 22 May 2019 - 13:01.


#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostStentor_ro, on 22 mai 2019 - 12:58, said:

Dar da, 2000 pare mult mai realist decat cei 4-5000 .

Totuși, cu 2000 dacă nu ești berbece rău, iei un Golf 4 bun decent.
Are rost să compar un Golf 4 cu Fiățelu tău ?

View PostStentor_ro, on 22 mai 2019 - 13:01, said:

Intrebarea era cat valoreaza puse la punct. Atat.
Depinde de cum o faci și de cumpărător și de puterea ta de convingere.
Dublu punct..

#21
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Daca te ajuta cu ceva,am gasit una superba la 60000km primul proprietar,cerea omul 700 euri discutabil,omul italian,masina fara rugina,totul functional.Pretul pietii la orice e dat de raportul intre cerere si oferta,altfel spus este acela pe care il primesti cind scoti la vinzare obiectul,cu mici variatii,in functie de cit astepti pina se clarifica ofertele.

#22
Stentor_ro

Stentor_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.04.2006

View Postwaterman, on 22 mai 2019 - 13:01, said:

Tu că o ai în curte și nu știi cât face, de unde să știe colegii.

Dacă a ta e bucăți, o mai adună la loc Tatalor. Și cu Zmeu' Zmeilor.

Vezi dacă o mai aduni la loc și pui o poză aici și ne dăm cu părerea atunci.

A ta zici că iese mai mișto decât aia cu 500 ?

In clipa de fata arata in exterior aproximativ ca cea de 2000 si ceva , interiorul ca cele pe care se cer 4-5000. Dar nu are relevanta, si am obosit sa tot repet intrebarea : cat valoreaza pusa la punct. Nu cred ca voi folosi de curand Softpedia, in loc de pareri avizate si raspunsuri la subiect se scrie la plictiseala. Este frustrant.

De ce vreti sa evaluati sansa de a fi restaurata si nu sa va rezumati la a raspunde la ce s-a intrebat ?

View PostDMIHNEA, on 22 mai 2019 - 13:06, said:

Daca te ajuta cu ceva,am gasit una superba la 60000km primul proprietar,cerea omul 700 euri discutabil,omul italian,masina fara rugina,totul functional.Pretul pietii la orice e dat de raportul intre cerere si oferta,altfel spus este acela pe care il primesti cind scoti la vinzare obiectul,cu mici variatii,in functie de cit astepti pina se clarifica ofertele.

Just. Ca sa extragem esenta, consideri ca se poate da cu un maxim 1000 Euro daca arata bine, da ?

View Postwaterman, on 22 mai 2019 - 13:02, said:


Are rost să compar un Golf 4 cu Fiățelu tău ?



Nu , daca nu vrei sa te faci de ras . Realizezi ca una e o masina contemporana, cealalta una retro, sper.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostStentor_ro, on 22 mai 2019 - 13:09, said:


In clipa de fata arata in exterior aproximativ ca cea de 2000 si ceva , interiorul ca cele pe care se cer 4-5000.

Interiorul celor de 4000 este renovat nu este pânza aia de acum 38 de ani.

Baftă cu recondiționarea.
Ultimul sfat dat, prietenesc zic eu, e să nu te aștepți la mai mult de 1000. Cu noroc. Deci vezi cum faci cu ea.

#24
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View PostStentor_ro, on 22 mai 2019 - 13:01, said:

Intrebarea era cat valoreaza puse la punct. Atat.
Tu nu spui nimic din ce crezi tu că înseamnă pusă la punct.

Eu consider că pusă la punct înseamnă starea originală.

Și valorează fix cât e dispus un cumpărător să plătească pe ea. Și vânzătorul să accepte.

View Postwaterman, on 22 mai 2019 - 13:12, said:

Interiorul celor de 4000

să nu te aștepți la mai mult de 1000.
Îmi place să cred că sumele sunt în lei.

#25
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Incerc sa iti raspund.Teoretic da,dar doar un pasionat fanatic vrea asa ceva,zic eu.E posibil sa faca lumea din ziua de azi misto de pretul de o mie al tau,din pacate lumea azi apreciaza altceva....

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postsfantu.dracu, on 22 mai 2019 - 13:15, said:

Îmi place să cred că sumele sunt în lei.
Din păcate nu.
Deși nu contează. Nu în cazul Fiat 850.
Ideea e că aceste mașini sunt destul de triste - asta e părerea mea - n-au fost foarte iubite nici când erau noi.
Și le găsește câte cineva printr-un hambar, grajd, etc, vede vârsta, gen 30 de ani, și începe să-i sune în urechi vintage vintage vintage.

Și o spală dacă mai are ce, și o pune pe olx cu 4000 de euro. Zici că a fost mașina lu Elvis sau a lu James Dean.

Gen

https://www.olx.ro/o...html#b8b17e3049


https://www.olx.ro/o...html#b8b17e3049

Sau ca Ovy care cere 6000.

E greu să vinzi o Honda 2010 bună cu 6000 și el cere 6000 pe o chestie tristă.

https://www.olx.ro/o...html#772d1d42e9

Edited by waterman, 22 May 2019 - 13:24.


#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca e Fiat 850 Sedan si este bucati (pentru restaurare), pretul ei este cel al fierului vechi + apox. (maxim) 25% (in functie de cat de intreaga este)
Restaurata ca la carte face undeva intre 2500-3500 EUR

Daca este Fiat 850 Special si este bucati (pentru restaurare), pretul ei este x2 al fierului vechi + apox. (maxim) 25% (in functie de cat de intreaga este)
Restaurata ca la carte face undeva intre 3500-4500 EUR

Cel mai greu este sa gasesti persoana potrivita (colectionarul) care vrea asa ceva.
In Italia se gasesc restaurate corespunzator la aprox. 3000 EUR - si tot nu prea se dau.
https://www.kijiji.i...ecial/136022818

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă vrei să o faci ca de Retromobil, o să bagi 10 000€ în ea.
Apoi, un pasionat, care nu știe ce înseamnă munca, o să îți ofere maxim 5 000€.

Este frustrant, că nu înțelegi niște aspecte, și mai ești și frustrat în mod gratuit, este frustrant, că nu vrei să postezi poze :)

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postwaterman, on 22 mai 2019 - 12:42, said:

Interiorul e pur și simplu deprimant.
Attachment fiat.png


Hai nu ma omori.Chiar asa de deprimant sa fie:
https://www.classic-...ale/1970/166730

Ia si deschide putin pozele alea sa vezi cum arata o masina pusa la punct.
De asta am zis sa uite de Romania.Masina aia trebuie respectata si iubita,or romanii ordocsi nu iubesc decat masinile catolice teutone.

Masina din poze are 49 de ani.Sa tineti cont de asta.

#30
Stentor_ro

Stentor_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.04.2006

View PostNaijax, on 22 mai 2019 - 14:48, said:

Daca e Fiat 850 Sedan si este bucati (pentru restaurare), pretul ei este cel al fierului vechi + apox. (maxim) 25% (in functie de cat de intreaga este)
Restaurata ca la carte face undeva intre 2500-3500 EUR

Daca este Fiat 850 Special si este bucati (pentru restaurare), pretul ei este x2 al fierului vechi + apox. (maxim) 25% (in functie de cat de intreaga este)
Restaurata ca la carte face undeva intre 3500-4500 EUR

Cel mai greu este sa gasesti persoana potrivita (colectionarul) care vrea asa ceva.
In Italia se gasesc restaurate corespunzator la aprox. 3000 EUR - si tot nu prea se dau.
https://www.kijiji.i...ecial/136022818

Ms pt raspuns.

View Postcrisstonne, on 22 mai 2019 - 15:29, said:

Dacă vrei să o faci ca de Retromobil, o să bagi 10 000€ în ea.
Apoi, un pasionat, care nu știe ce înseamnă munca, o să îți ofere maxim 5 000€.

Este frustrant, că nu înțelegi niște aspecte, și mai ești și frustrat în mod gratuit, este frustrant, că nu vrei să postezi poze Posted Image

Nu te lasi, asa-i ? Posted Image) Restaurat arata ca oricare altul restaurat. Ce vrei sa vezi ?

Edited by Stentor_ro, 23 May 2019 - 01:05.


#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Ca oricare altul ?!
Ok, drum bun, pe logica ta.

#32
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
O restaurare presupune piese originale, care le poti gasi exact la cei de teapa TA , care au ajuns la concluzia ca nu merita restaurata masinuta lor.
Si o vand pe bucati  (ca e mai rentabil)
Intrebarea vine daca TU te incumeti sa faci o restaurare pe multi bani si apoi sa vinzi pe mai putin din investitie ?
Daca esti plin de bani si o faci ca hobby, e ok, se poate , orice se poate.

Edited by keta, 23 May 2019 - 01:25.


#33
Stentor_ro

Stentor_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.04.2006
Hopa inca unul care vorbeste sa nu taca. Uite, explic apoi migrati pe alte topicuri sa bateti campii acolo, astia care le stiti voi pe toate si afisati aer de superioritate venind sa dati lectii . Tinichigii/ vopsitori am destui printre prieteni, ba chiar si eu ma descurc , am ceva experienta daca e pana acolo . Tinichigeria tinand cont ca vorbim de 3-4 pete de rugina cu siguranta nu e complicat de facut. Averea ce trebuie sa cheltuiesc pentru a fi revopsita masina se rezuma la pretul materialelor si o bauta zdravana in oras.

Motorul care este scos din masina este complet, cum de altfel toata masina, nu imi dau seama genialii de unde mama saraciei au scos ca as avea nevoie de macar vreo piesa. Nu e doar complet, dar si in mare parte montat, asa ca nenea mecanic pensionar care mai repara masini (vechi , fara multa electronica) mai mult pentru hobby si sa isi mai rotunjeasca pensia o sa poata sa il faca destul de usor. Si cu siguranta nu ma va taxa asa cum reiese din ce spuneti majoritatea.

Interiorul probabil trebuie aspirat si mai mult ca sigur si sters cu o carpa cu ceva solutie, mai mult nu necesita fiind in stre extrem de buna .

In conditiile astea consider ca majoritatea ati aberat. Acelor 2-3 care au raspuns dupa cum au stiut mai bine si care nu s-au dovedit hateri fara vreun motiv le multumesc. Restul doar rapiti timpul si energia celora pe care nu ar trebui sa ii abordati. Aveti si voi familii si prieteni, tineti lectii alora , nu strainilor care nu au si nu vor sa aiba de-a face cu voi, bagatori de seama.

Multumiri inca odata celor cativa oameni binevoitori. Se poate inchide topicul.

Edited by Stentor_ro, 23 May 2019 - 13:37.


#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Am înțeles acum, vrei să faci o rasoleală, mă scuzi că nu am înțeles de la început :peacefingers:
Mașina ,,reparată", nu se va adresa colecționarilor pretențioși, care ar veni cu camera miniaturală, să vadă ce ai făcut la capotă, în golul dintre table.

Nu se adresează nici celor care preferă mașini moderne, actuale.
Mai rămîne... un student entuziast, ăla lucreaza cu juma" de normă, o să stea pe litoral, toată vara, să strîngă bani, pentru o mașină veche, dar haioasă.

Bun, deci avem suma, acum, ce se poate oferii, între 500 și 800 €.
Mulțumit ? :)

View PostA10, on 23 mai 2019 - 15:12, said:

Mutulica, ti am raspunsla subiect fie ca iti place sau nu.

Plus că, o dată a spus RESTAURAT, apoi, că îl repară rapid, în curte, cu cîțiva bețivi.
Nu pricepe diferența, apoi dacă vrem lămuriri, tot noi sîntem dușmănoși :D

#35
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
In Italia ai vinde-o sigur. Pretul il afli usor facand o cautare. Problema e ca trebuie s-o ai acolo ca sa poata fi "vizionata" de cei interesati.

#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postjiovrica-ciobanoiu, on 21 mai 2019 - 20:59, said:

Una reconditionata de la stinga la dreapta, de sus in jos, interior/exterior si motor bate spre 25k euro cu conditia ca seriile sasiu si motor sa fie documentate cu acte-n regula. Altfel nu o va cumpara nimeni, chair daca arata de Neckermann, ca sa zic asa....
Cred că ai citit greșit titlul topicului. E totuși Fiat 850.
Nu e Ferrari.
Și nouă și veche e o mașină urâtă părerea mea.

Altceva dacă era un Fiat Spider, o Alfa mai deosebită, o Alfasud Sprint Veloce, o Alfetta, un Citroen DS vechi, dar 850 ul ăla e urât. E posibil să placă la 2-3 % din populație, dar nu va da nimeni sănătos la cap 25 de mii de euro pe așa ceva.

Uite comparație

Attached File  28206315847_7b72c98e20_b.jpg   350.03K   6 downloadsAttached File  31598334153_dd7b1cc696_b.jpg   186.97K   5 downloadsAttached File  alfa_romeo__alfetta_gt_2000___good_condition_2_0l_1980_1_lgw.jpg   47.13K   4 downloadsAttached File  Citroen_DS21_Cabriolet_ca_1967.jpg   622.64K   4 downloadsAttached File  hqdefault.jpg   19.4K   4 downloadsAttached File  M2W-Citroen-DS-gear-patrol-lead-full.jpg   365.76K   5 downloadsAttached File  maxresdefault.jpg   114.1K   5 downloadsAttached File  maxresdefault-1495626316.jpg   28.45K   6 downloads

versus

Attached File  index.jpg   10.59K   5 downloads

Dacă vrei îți fac eu rost de 10 Fiat 850 originale cu acte cu tot. Îți fac și reducere îmi dai 23 de mii de euro pe bucată.
Și cadou îmi spui ce culoare vrei la fiecare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate