Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sisteme de irigatii pentru gradini

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
753 replies to this topic

#523
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 icrobert, on 27 septembrie 2021 - 06:41, said:

Cred ca tu intrebi de fapt de duzele aspersoarelor.

Am si eu montat pe jumatate din teren un sistem Irritrol cu 42 de aspersoare.

Aspersoarele sun ca ale tale, seria I-Pro.

Irritrol are doua tipuri de duze, unele cu unghi fix, adica astea https://www.accesori...e_stropire-q_90

si unele cu unghi reglabil, adica astea https://www.accesori...pire-r_reglabil

Ti-am pus linkurile ca sa iti dai seama ce tip de duze ai montate.

Daca le ai pe cele cu unghi fix, dupa cum ii spune si numele, nu poti modifica unghiul ci doar distanta la care bate duza, prin insurubarea surubului de pe mijlocul duzei.

Duzele fixe se pot schimba cu cele cu unghi reglabil, fiind cam la acelasi pret. Totodata, pe aspersorul I Pro poti monta duze si de la alti producatori, gen Hunter.

Eu am sistemul Irritrol montat acum 5 ani iar anul acesta am schimbat singur cele 42 de duze cu unele de la Hunter cu unghi reglabil.

Fata de duzele Irritrol, la cele Hunter particulele de apa sunt mai mari, nu atat de fine ca la Irritrol. Astfel, daca bate foarte tare vantul e mai greu sa devieze traiectoria apei.

Duzele de la Hunter cu unghi reglabil le-am cumparat din Hornbach, fiind singurul magazin care avea atatea duze pe stoc.
Poti preciza ce fel de duze ai cumparat (cod) ?

#524
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Cred ca tipul asta: https://www.hornbach...10ar3m/4679927/

Atentie ca sunt modele diferite, care arunca la distante diferite, insa tate cele reglabile pot fi reglate de la 0,1 la 360 de grade.

#525
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
In alta ordine de idei, am de completat sistemul de irigatii cu inca o zona , CARE A FOST LUATA IN CALCUL , FIIND TRASA TEAVA.
Una dintre probleme este ca terenul este (mai) lung si ingust, aprox 10 m lungime cu 2.5 m latime intr-un capat si 2 m in celalalt. O alta: ca sunt cativa pomi si vita de vie.
Am vazut ca sunt ceva aspersoare cu duze ce uda in dreptunghi , astea https://www.leroymer...5-m-x-9-m/31330
A folosi cineva ?

Voi pune si poze.

#526
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Da, am si eu pe o zona dreptunghiulara de gazon, insa nu sunt grozave, ca nu-s versatile. Tu ai 10 m x 2.5/2 m, va trebui sa pui acolo cate 2 aspersoare in fiecare capat (1,5 x 9 m stanga+ 1,5 x 9 m dreapta) si la jumatate sa pui inca 2 de latura (1,5 x 9 m centru). In felul asta vei avea suprapuse zonele cam 1/3 si va fi acceptabil.

La fel de bine poti sa pui la capete pe doua laturi cate un aspersor cu duza reglabila de 2,5 m, in colturile opuse lor unele cu raza de 4.5 m pe care le reglezi sa se suprapuna partial pe o latura cu raza celor de 2,5 m, iar pe latura cealalta sa mearga paralel cu marginea lunga a terenului si la jumatate mai vii cu inca doua pe care pui duze de 2,5 sau de 3 m si la fel le reglezi sa se suprapuna cu celelalte.
Oricum, e clar, la fasia aia iti trebuie 6 aspersoare...

Tot asa, fiind zona separata, te poti juca cu din alea cu duze rotative, poate da mai bine.

#527
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Stiti sa fie duza cu raza de 1 metru ?

#528
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Nu e. 2 m cea mai mica la cele 360, 1,5 m x 4,5 la cele dreptunghiulare. Insa mi se pare ca poti sa ii reduci debitul. Sau, mai ne-ortodox, infunzi partial filtrul din aspersor pana obtii raza de 1 m :)

#529
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 cristobob, on 24 mai 2022 - 10:52, said:

In alta ordine de idei, am de completat sistemul de irigatii cu inca o zona , CARE A FOST LUATA IN CALCUL , FIIND TRASA TEAVA.
Una dintre probleme este ca terenul este (mai) lung si ingust, aprox 10 m lungime cu 2.5 m latime intr-un capat si 2 m in celalalt. O alta: ca sunt cativa pomi si vita de vie.
...
Am uitat sa spun/scriu și de faptul ca aceasta zona este și puțin în panta, pe lungime, pe cei aprox 10 m fiind o diferență de nivel de circa 1 m. Instalația baga de jos în sus.
Asa ca, la finalul fiecărui ciclu de udare, apa rămasă pe tezva se scurge și iese pe la (primrle 2 ) aspersoare.
E normal?  Nu sunt bune aspersoarele (Irritfol) ?

#530
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Asta e zona:Attached File  20220710_112737.jpg   464.87K   50 downloads

#531
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 cristobob, on 10 iulie 2022 - 09:07, said:

E normal?  Nu sunt bune aspersoarele (Irritfol) ?
E normal ca apa sa se duca in zona cea mai joasa de pe teren, mai ales ca zici ca e 1 m diferenta de nivel.

Am avut si eu aceeasi problema, tot cu niste aspersoare Irritrol I-Pro.

In principiu se poate rezolva foarte usor prin montarea in interiorul aspersoarelor cu probleme a unei supape de retinere.

Partea proasta este ca nu am reusit sa gasesc piesa respectiva la nici un magazin din Romania, asa ca am schimbat aspersoarele respective cu unele de la hunter (doar cele cu probleme).

Supapele de retinere pentru aspersoarele hunter le-am gasit la gardenium.ro si am rezolvat problema.

Edited by icrobert, 11 July 2022 - 09:56.


#532
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 icrobert, on 11 iulie 2022 - 09:53, said:

Supapele de retinere pentru aspersoarele hunter le-am gasit la gardenium.ro si am rezolvat problema.

Cum si unde se monteaza supapepele alea?

#533
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
de la minut 2.53.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hediV4JOfxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si supapa e asta

https://gardenium.ro...-pro-spray.html

Edited by icrobert, 11 July 2022 - 10:24.


#534
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 30.11.2004
Salutare tuturor si bine v-am gasit.
Disclaimer: imi cer scuze, n-am avut timp sa citesc tot topicul, dar am nevoie de niste sfaturi.
Se da suprafata din imagine.
As vrea sa fac un sistem de irigare subteran, automatizat, utilizand hidroforul existent (care extrage apa dintr-un put).
Hidroforul are setat prezostatul la 4 bari, dar nu bag mana in foc ca atata scoate. S-ar putea sa decedeze in curand (la ploile din iunie s-a inundat beciul in care e hidroforul si a stat in apa vreo 2 zile).
Ce aspersoare/duze imi recomandati, la ce distanta, etc?
Multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by Dyonissos, 15 July 2022 - 16:41.


#535
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pai continua simularea in planer-ul Gardena si vezi in mare cum faci pozitionarea astfel incat fiecare aspersor sa ude pana la baza urmatorului. Dupa ce ai un plan in mare cu razele pe care trebuie sa le aiba fiecare, poti sa selectezi o familie de aspersoare/duze.
Si eu am cerut sfaturi tot aici si la recomandarea colegilor am folosit duzele rotative de la Hunter (MP rotator). Pt mine au fost ce trebuie pentru ca solul meu este mai mult argilos si nu dreneaza foarte repede apa. Cu MP Rotator rata de precipitatii este mai mica decat la duzele spray si solul are timp sa absoarba apa fara sa se creeze balti.
Dupa ce te decizi pe ce familie de aspersoare/duze mergi te uiti in manual si vezi la ce presiune si debit simultan functioneaza. Dupa ce ti-ai ales punctul de functionare, trebuie sa deterimini debitul pe care il are hidroforul tau la aceea presiune: deschizi un robinet si il inchizi treptat pana cand manometrul hidroforului arata presiunea dorita. In momentul ala cronometrezi cat timp dureaza sa umpli o galeata cu 10l de apa si ai obtinut debitul. In functie de debit o sa calculezi cate aspersoare pot functiona simultan si astfel obtii numarul de coloane/lectrovane de care ai nevoie.

#536
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Dyonissos, mie mi-a iesit ca in poza din atasament pentru circa 700mp. initial mi s-au parut multe sprinklere dar apoi am citit postul lui Scurthea211 si am vazut ca tre sa bata pana la baza celuilalt.
Mai trebuie sa stabilesc zonele si acolo mi se pare complicat putin. De asemenea si in alegerea unei pompe submersibile sau a unui hidrofor.

Attached Files



#537
Camila

Camila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2006

 kondas, on 01 martie 2022 - 20:30, said:

Vazusem mai demult intr-un video un sistem de irigatii cu un fel de teava prin picurare ingropata la aprox 10cm deoarece apa continea mult fier si pata trotuarele, casa si tot ce atingea,
Stiti cumva ce fel de teava se foloseste in acest caz?
Mie imi trebuie pt a iriga iarba pe o alee auto ingusta.

Cred ca te referi la furtunul de picurare Rain Bird XFS.
Am montat 120m de furtun la un loc de joaca, o zona cu o trambulina si 3 leagane, dar deocamdata nu-l folosesc ptr ca nu am insamantat gazonul.
Se ingroapa la aproximativ 15cm si 100 m costa pana in 500 lei. Vezi ca sunt doua tipuri XFS-ingropat si XFD-picurare suprafata.
https://www.rainbird...ldtm-technology

 cristobob, on 10 iulie 2022 - 10:33, said:

Asta e zona: 20220710_112737.jpg

Poți folosi tubul de picurare https://www.rainbird...ldtm-technology. Este doar o idee.
Acum am terminat de citit tot ce ați scris pe aici.

#538
Camila

Camila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2006
Uita-ti aici un video in care explica destul de bine utilizarea Sonoff 4CH Pro pentru controlul electrovalvelor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hriiDTuOVr8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#539
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Asa am eu, doar ca folosesc sonoff clasic si transformatoare de 12 v pentru a alimenta electrovalvele

#540
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Eu am facut controlul cu 4CH Pro si de 2 ani functioneaza fara nici o problema. Planul initial era sa schimb si softul si sa trec pe Tasmota, dar inca nu am gasit timpul necesar si a ramas pe lista.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate