Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Durere ochi de la ochelari de soare Ray Ban RB2140 - 954

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Eu am o pereche de ochelari de soare Polaroid care au costat 200 lei si n-am avut niciodata probleme de vedere cu ei indiferent cat am stat la soare.
Un Ray Ban la 400 lei ca ai initiatorului nu aveau voie sa creeze vreo problema...

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Poti face o proba cu ei - sa-i tii la vreo 30 cm in fata ochilor si sa te uiti prin lentile miscand usor ca un fel de rotatie - stanga dreapta ?
In special la colturi - sa vezi daca par deformari de imagine.

#21
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010

View Posteiffel, on 21 mai 2019 - 13:13, said:

Eu nu vad nimic gravat in poza, dar nu conteaza.

La pretul ala insa nu pot fi originali.

Sunt gravati, uite-te atent! Sunt gravati fin, asa cum sunt cei originali de altfel, aici tine si de calitatea pozei. Si pot fi luati si la preturi mai mici, la diferite oferte! Modelul asta e vandut de mai multe magazine din domeniu la preturi ce variaza intre 379 si 593

Attached Files



#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ala pe la 593 e pret de originali.
Pe Amazon US sunt cam 110 USD. Si acolo nu e TVA. Si pe Amazon sunt cam cei mai ieftini comparativ cu alte magazine.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcsm_1, on 21 mai 2019 - 12:25, said:

Ma gandeam ca daca sunt ochelari de firma, nu voi intampina astfel de probleme, am purtat in trecut ochelari de soare mult mai ieftini, lentile polarizate sau nepolarizate, chiar si ochelari luati din cora si nu am patit nimic
Verifica vederea, focalizarea etc... cand pui ochelari de soare primesti mai putina lumina si ochii daca au vulnerabilitati se simt.
Eu de ex daca pun ochelari de soare si ma uit la ceas la 40cm nu prea reusesc sa-i citesc bine marca scrisa cu alb pe fond negru, daca scot ochelari citesc usor, se adapteaza maI bine luminii.

Edited by andreic, 21 May 2019 - 13:24.


#24
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010

View Posteiffel, on 21 mai 2019 - 13:20, said:

Poti face o proba cu ei - sa-i tii la vreo 30 cm in fata ochilor si sa te uiti prin lentile miscand usor ca un fel de rotatie - stanga dreapta ?
In special la colturi - sa vezi daca par deformari de imagine.

Am facut asta si apar ceva deformari!

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Fa testul de care ti-am zis mai sus si zi-ne rezultatul.

Daca apare cea mai mica deformare sunt falsi.

O lentila de Ray-Ban nu are deformari oricum te-ai uita la ea.

#26
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010

View Posteiffel, on 21 mai 2019 - 13:24, said:

Fa testul de care ti-am zis mai sus si zi-ne rezultatul.

Daca apare cea mai mica deformare sunt falsi.

O lentila de Ray-Ban nu are deformari oricum te-ai uita la ea.

Am facut asta si apar ceva deformari! O sa ma duc cu ei inapoi si le explic problema! Sper sa ii accepte inapoi!

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
din cate observ, magazinul din care i-ai cumparat NU se regaseste in lista magazinelor autorizate ray ban din bucuresti...si nici site-ul firmei...

https://www.ray-ban....a/store-locator

daca reusesti sa-i returnezi si sa-ti recuperezi banii, sfatul meu este sa-ti cumperi unii cu lentila polarizata, dintr-un magazin autorizat/partener ray ban.
urmareste promotiile din magazinele autorizate, opticris are mai mereu reduceri la ray ban.

Edited by corinadaniela, 21 May 2019 - 13:47.


#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
De la deformarile alea te si dor ochii...

#29
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postcsm_1, on 21 mai 2019 - 13:26, said:

Am facut asta si apar ceva deformari! O sa ma duc cu ei inapoi si le explic problema! Sper sa ii accepte inapoi!
Vezi sa nu fi dezvoltat tu ceva probleme la ochi si sa nu-ti dai seama. Mergi la medic, cum ti-am zis.

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006

View Postcsm_1, on 21 mai 2019 - 13:26, said:

Am facut asta si apar ceva deformari! O sa ma duc cu ei inapoi si le explic problema! Sper sa ii accepte inapoi!
Pana la urma i-ai luat online sau din magazin? Online ai 14 zile sa-i returnezi fara comentarii si iti recomand sa faci exact asa, nu sa stai la povesti cu ei sa le explici chestii, cu ce te ajuta pe tine asta? Dai retur si ceri banii inapoi.

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postwaterman, on 21 mai 2019 - 12:33, said:

...
Adică lentilele distorsionează și de acolo oboseala ochilor.

View Postcsm_1, on 21 mai 2019 - 13:23, said:


Am facut asta si apar ceva deformari!

Ți-am spus eu. Posted Image

Retur
Și iei alții pe care îi verifici.

#32
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ai 14 zile drept de retur
https://www.videt.ro...-returnare.html

#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Presimt probleme la retur

Quote

Vă aducem la cunoștință că, potrivit dispozițiilor legale în vigoare, este necesar ca produsele să fie returnate în condiții perfecte, adică aceleași ca și în cazul livrării produsului, fără urme de uzură sau deteriorare a produsului, fără să fi fost purtat sau folosit, însoțit de toate etichetele produsului. În caz contrar, în măsura în care produsul prezinta urme de folosire, etichetele sunt rupte, sau chiar sigiliile existente pe produs sunt degradate/rupte (fiind vorba de sigilii care permit probarea produsului, fără a fi necesară îndepărtarea acestora), NOAVIDET SRL va evalua produsul și va stabili dacă valoarea acestuia a fost diminuată, urmând a vă înștiința cu privire la suma ce va fi reținută în acest sens. Potrivit art. 14 alin. 3 din Ordonanța de Urgență nr. 34/2014 privind drepturile consumatorilor în cadrul contractelor încheiate cu profesioniştii, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, consumatorul este responsabil în ceea ce priveşte diminuarea valorii produselor rezultată din manipularea acestora, diferit de ceea ce este necesar pentru determinarea naturii, caracteristicilor şi funcţionării produselor. În ceea ce privește ochelarii de soare și ramele de ochelari, vă informăm că acestea sunt livrate împreună cu un sigiliu de protecție ce permite însă probarea acestora. Returnarea ochelarilor de soare/vedere se acceptă doar dacă sigiliul nu este rupt/deteriorat. Această măsura este tocmai pentru a ne asigura că produsele returnate sunt cele trimise initial de către noi, respectiv pentru a verifica originalitatea produsului.

Edited by waterman, 21 May 2019 - 14:52.


#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
mi-ai luat vorba din gura, exact asta doream sa scriu cand a spus initiatorul ca se duce sa-i returneze, cum dovedeste el ca produsul pe care il returneaza este acelasi cu cel luat din magazin, in conditiile in care a trecut ceva timp de cand l-a cumparat si l-a si purtat ? daca il acuza aia ca l-a inlocuit cu un fake bine executat ?

#35
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu inteleg de unde apar RB la vanzare la 300 si ceva de lei cand eu nu gasesc nimic sub 120-130 de euro.
Mi-a luat nevasta-mea acum doi ani o pereche, cand am vazut pe site cat costa mi-am facut cruce, plecam in vacanta cu banii aia....

#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Ochelarii nu sunt chiloti sa ramana urme de utilizare pe ei, daca nu vor sa-i primeasca le amintesti de ANPC si o sa-ti trimita odata cu banii si un buchet de flori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate