Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Durere ochi de la ochelari de soare Ray Ban RB2140 - 954

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010
Va salut.
Am achizitionat saptamana trecuta niste ochelari de soare Ray Ban de la linkul asta: https://www.videt.ro...arer-rb2140-954
Au lentile de culoarea maroniu deschis din sticla, nu sunt polarizate, nu au dioptrie, au doar protectie UV400.
Problema este ca atunci cand ii port simt un discomfort la ochi, ca o oboseala a ochilor si o usoara durere, ca o jena, care dureaza putin si dupa ce ii dau jos. Am mai purtat ochelari de soare si nu am simtit asa ceva, insa nu aveau lentile de culoarea asta, ci verzi sau negre/gri sau maro mai inchis. Mentionez ca nu port ochelari de vedere.
De la ce poate fi problema, si ce pot face? Poate fi de la culoarea lentilelor, sau de la faptul ca lentilele nu sunt polarizate?
Ma gandeam ca daca sunt ochelari de firma, nu voi intampina astfel de probleme, am purtat in trecut ochelari de soare mult mai ieftini, lentile polarizate sau nepolarizate, chiar si ochelari luati din cora si nu am patit nimic. I-am cumarat si pt ca mi-a placut culoarea si textura ramelor, nu ma gandeam sa imi faca probleme lentilele.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   133.53K   71 downloads
  • Attached File  2.jpg   113.93K   75 downloads
  • Attached File  3.jpg   120.28K   60 downloads


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aș emite o ipoteză proprie că ori sunt fake ori sunt prost făcuți.

Adică lentilele distorsionează și de acolo oboseala ochilor.

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ideal era sa fie polarizati. Mare atentie la ochelarii de soare fake, va pot arde retina!

Edited by Valmont43, 21 May 2019 - 12:36.


#4
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010
@Waterman, fake nu cred ca sunt din magazinul asta, cat despre distorsionare, nu stiu ce sa zic. Unde pot verifica?

#5
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Sunt sanse mari ca sticla sa nu aiba protectie UV.
Sunt doar de culoare mai inchisa, ceea ce face ca atunci cand ii porti sa se dilate pupila (cantitate scazuta de lumina), si in ochi sa patrunda o cantitate mare de UV.
Asta e o posibila explicatie, nu inseamna ca nu ai si alta problema.
Mergi neaparat la un consult, vederea e pretioasa!

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mergi la un cabinet unde este și medic și au aparatură și explică-le problema. Sigur se poate verifica calitatea acelor ochelari.

#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Au gravat un RB pe lentila din stanga la margine?

Attached Files

  • Attached File  ray.jpg   75.28K   48 downloads


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Era legenda aia că RayBan are RB gravat pe lentila stângă parcă, acum nu mai e ?

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Rayban e cea mai falsificata firma, greu iti dai seama . Eu imi iau ochelarii doar de la Police (si asta e falsificata), dar imi aduce cineva din Germania. In ultima faza poti schimba lentilele .
La fel de buni mi se par Oakley, nu am dar am incercat de la cineva. Se simt si arata bine.

Edited by daniMMM, 21 May 2019 - 12:50.


#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014

View PostAldulescu, on 21 mai 2019 - 12:41, said:

Au gravat un RB pe lentila din stanga la margine?

Am si eu un plastic ordinar cu gravura din aia pe lentila stanga. Asta inseamna ca or fi originali, desi zici ca-s facuti de-un chinez orb?

#11
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010
Am atasat poze, este gravata sigla pe lentila. Nu sunt replica, sunt bine construiti si se simt bine in mana, balamale rigide, tot !

Edited by csm_1, 21 May 2019 - 12:49.


#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postcsm_1, on 21 mai 2019 - 12:48, said:

Am atasat poze, este gravata sigla pe lentila. Nu sunt replica, sunt bine construiti si se simt bine in mana, balamale rigide, tot !
La oftalmolog ai fost?Nu? Du-te!

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postwaterman, on 21 mai 2019 - 12:42, said:

Era legenda aia că RayBan are RB gravat pe lentila stângă parcă, acum nu mai e ?

nu e o legenda, chiar sunt gravati. cei originali.

initiator, nu cred ca sunt originali. compara ce scrie pe bratul din stanga al ochelarilor tau cu imaginea de pe site-ul de unde i-ai cumparat. la tine lipseste "150", ar fi trebuit sa apara scris intre 22 si 3N. si mi se par prea grosolane sau iesite in sus niturile cu care sunt prinse balamalele pe rama, in poza de pe acel site niturile sunt mai mici ca inaltime.

Edited by corinadaniela, 21 May 2019 - 12:56.


#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Probabil ai luat niste ochelari fake sau cu defecte de fabricatie, trimite-i inapoi, mai ai timp daca i-ai luat online saptamana trecuta.

#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postcsm_1, on 21 mai 2019 - 12:48, said:

Am atasat poze, este gravata sigla pe lentila. Nu sunt replica, sunt bine construiti si se simt bine in mana, balamale rigide, tot !
Trebuie sa aiba scris cu alb pe o lentila Ray-Ban, iar pe cealalta gravat RB, unde e RB-ul ala ca nu se vede in poza pe care ai postat-o tu...

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcsm_1, on 21 mai 2019 - 12:48, said:

Am atasat poze, este gravata sigla pe lentila. Nu sunt replica, sunt bine construiti si se simt bine in mana, balamale rigide, tot !

Ce-au evoluat chinezii astia, in curand vor face lucruri mai bune decat originalul...

Intreaba-l pe balanu' care ti i-a vandut..

https://www.wall-str...-la-scoala.html

Quote

"Norocul meu a fost ca atat cei care mi-au facut site-ul, cat si fotograful imi sunt prieteni, asa ca am scapat mult mai ieftin decat in mod normal", afirma tanarul, adaugand ca altfel bugetul necesar ar fi putut urca pana la aproximativ 10.000 de euro.

Probabil la fel a zis "norocul meu e ca-i cumpar de pe vapor din China si ii vand la juma de pret drept originali, altfel canci profit"

Edited by laffin, 21 May 2019 - 13:06.


#17
csm_1

csm_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2010

View PostAldulescu, on 21 mai 2019 - 12:57, said:

Trebuie sa aiba scris cu alb pe o lentila Ray-Ban, iar pe cealalta gravat RB, unde e RB-ul ala ca nu se vede in poza pe care ai postat-o tu...

Au gravat RB pe lentila, si chiar finut, nu grosolan cum vezi la replici. Credeti-ma ca i-am verificat si m-am documentat inainte sa ii cumpar, si i-am luat din showroom, nu prin posta.
Am atasat poza.

View Postcorinadaniela, on 21 mai 2019 - 12:53, said:

initiator, nu cred ca sunt originali. compara ce scrie pe bratul din stanga al ochelarilor tau cu imaginea de pe site-ul de unde i-ai cumparat. la tine lipseste "150", ar fi trebuit sa apara scris intre 22 si 3N. si mi se par prea grosolane sau iesite in sus niturile cu care sunt prinse balamalele pe rama, in poza de pe acel site niturile sunt mai mici ca inaltime.
nu trebuie sa scrie 150, e de ajuns 3N, sunt ok ochelarii

Attached Files


Edited by csm_1, 21 May 2019 - 13:12.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu vad nimic gravat in poza, dar nu conteaza.

Quote

nu e o legenda, chiar sunt gravati. cei originali.
Nu cred ca mai sunt. Erau pe vremea cand erau facuti de Bausch & Lomb. Acum parca n-am observat dar o sa verific diseara la ai mei. Oricum acum e usor ptr chinezi sa inscriptioneze.

La pretul ala insa nu pot fi originali.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate