Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CAS retroactiv si ‘Stagiile anuale/lunare’ cnpp.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Cu mai mult timp in urma, o cunostinta si-a ‘cumparat’ retroactiv niste ani de cotizare la pensie. Se fac deja mai bine de 1 un an jumatate de cand a semnat contractul si a platit integral ce era de platit (incasarea fiind confirmata de Trezorerie, a verificat).

Intre timp si-a facut cont pe cnpp.ro si de acolo poate obtine situatia stagiului de cotizare. Problema este ca nici acum, dupa atata timp, nu ii apare perioda ‘cumparata’ ci doar periodele cat a fost salariat - exact cum ar aparea daca acel contract nu ar exista sau ca si cum nu ar fi platit nimic. Ca raspuns, de la Casa de pensii primeste doar abureli.

Intrebarea mea, pentru cei ce si-au ‘cumparat vechime’ si ei: voua va apar sau nu perioadele respective in documentele de stagiu eliberate online pe cnpp.ro? Si daca apar, au aparut ele automat sau ati facut vreun demers special?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vezi ca inainte de a verifica stagiul lunar, trebuie sa dai interogare pentru stagiul anual (iti scrie sub verificarea stagiului de cotizare lunar).

Daca ai urmat pasii (bine, trebuie sa si astepti raportul sa apara), suna la juveti si cere informatii. Poate e ceva ce-ti scapa.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Stie ca trebuie sa ceara cele 2 rapoarte de stagiu in ordine, si asa si face. De altfel daca faci invers nu iti da nici un fel stagii lunare ci iti spune ca nu sunt calculate.

La ‘juveti’ suna degeaba, ca inafara de abureli nu a primit nimic. Doar de la contabilitatea lor au confirmat incasarea (pe langa confirmarea de la Trezorerie), dar atat. De aceea ma intereseaza experienta celor ce chiar au facut un astfel de contract.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Dosar nou pt. recalcularea pensiei?

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 sags, on 21 mai 2019 - 11:15, said:

Intrebarea mea, pentru cei ce si-au ‘cumparat vechime’ si ei: voua va apar sau nu perioadele respective in documentele de stagiu eliberate online pe cnpp.ro? Si daca apar, au aparut ele automat sau ati facut vreun demers special?

In mod normal ar trebui sa apara acolo vechimea platita pe baza de contract cu Casa de Pensii... Dar sistemul ala al lor e praf, a mai dat erori fatale in decursul timpului.
Nici o frauda n-ar fi exclusa

Edited by Kres, 21 May 2019 - 12:02.


#6
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005
Nu stiu sa-ti raspund la intrebare pentru ca inca nu am cont, dar normal ar fi sa apara automat.

M-ai facut curios sa-mi deschid si eu cont. Oare contul pe cnpp.ro nu se poate face exclusiv online? Adica ar fi ok sa se poata trimite cererea semnata si scanata prin mail.
Nu de alta, dar nu as pleca de la birou in timpul programului sa stau la ceva coada la ghiseu.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu. Trebuie lasata o cerere (desi se completeaza online) semnata olograf la ORICE Casa Teritoriala de Pensii (adica, daca ai domiciliul in Giurgiu si esti in Baia Mare, poti lasa cererea in Baia Mara la registratura Casei de Pensii Judetene).

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
(Desi topicul e foarte vechi, scriu aici ce s-a [mai] intamplat pana la urma ca poate e de folos sa apara la o cautare pe forum.)

Dupa atata amar de ani, stagiul ‘cumparat’ retroactiv in decembrie 2017 pe Legea 186/2016 <https://legislatie.j...Document/182860> a aparut in foaia cu stagiil lunare/anuale eliberata online de CNPP. Acum cam 1 an jumatate sigur-sigur NU era: persoana respectiva a gasit PDF-uri vechi salvate atunci. Deci cel putin stagiul obtinut pe aceasta lege trebuie sa apara.

Nu stiu ce ar trebui sa se intample - daca trebuie sa apara sau nu in acel calcul - cu stagiul ‘cumparat’ pe actuala OUG 163/2020 <https://legislatie.j...Document/230486>. Diferenta este ca, din ce stiu, acest din urma stagiu este unul ‘de mana a doua’ fiind valabil doar pentru pensia pentru limita de varsta nu si pentru cea anticipata sau anticipata partiala, deci nu se poate aduna la gramada cu stagiul ‘normal’ obtinut de exemplu ca salariat. (Stagiul obtinut pe L186/2016 e stagiu ‘normal’ si poate fi valorificat pentru orice tip de pensie.)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate