Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

driver placa video windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
va salut, am o placa de baza cu placa video integrata VIA Chrome9 HC IGP [Chipset VIA P4M900 / VT8237A] + intel core duo e6700 + 3 gb ram ddr2., si pana nu de mult am avut  windows 7 cu update urile la zi, insa recent am tot primit de la microsoft mesaje cum ca suportul pt win7 se incheie pe 20 ianuarie 2020. nu-i o problema asta pt ca am trecut la w10, toate bune si frumoase, pt varsta ei chiar se misca bine, insa nu pot instala driverul pt w10 am descarcat tot felul de drivere care chipurile ar merge pt w10,insa niciunu nu merge, sunt unele pe care incerc sa le instalez manual din manager dispozitive, dupa instalare da o eroare, recunoaste placa video integrata insa apare un semn al exclamarii pe  driver, stie cineva cum as putea sa fac rost de driverul VIA Chrome9 HC IGP [Chipset VIA P4M900 / VT8237A] pt windows 10? multumesc.:)

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ma tem ca ptr acel chipset nu exista driver ptr Windows 10 - doar ce pune 10-le la instalare.
Pana in 2020 puteai sa ramai cu 7.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Poti sa spui modelul placii de baza ?
Daca nu exista drivere W10 pt. placa video onboard pe saite-ul producatorului placii de baza, incearca asa:
- vezi daca sunt bune driverele de aici = https://www.driversc...m900-m7-fe/5194
- instaleaza 3D Chip (https://www.3dpchip....hip_down_ro.php) si vezi daca gaseste drivere pt. video onboard.

Vad ca @effiel zice ca nu exista drivere pt. W10.
In cazul asta.... :habarnam:

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Poate o solutie ar fi o placa video dedicata mai noua - asta daca restul componentelor au fost recunoscute si s-au instalat drivere ptr ele.

Pur si simplu platforma aia e antica iar suportul VIA e cam inexistent - cred ca a fost ultimul chipset scos ptr procesoare intel inainte ca acesta sa le taie macaroana.

#5
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
este "jaful' biostar p4m900 m7 se , pe care nu reuseam sa instalez niciun windows de nicio culoare.Posted Image pana la urma ADEVARATA problema a fost  mufele sata de pe placa de baza, ulterior am facut rost de un hard cu mufa ide, l am conectat si volla...de atunci sa zic ca au trecut cam 3 sap si nu am mai avut nicio problema, instalasem initial w7 dar tot primeam mesaje de la microsoft sa trec la w10, am facut asta si chiar am ramas placut surprins se misca chiar bine pt varsta ei, bine intre timp am gasit un e6700 si am inlocuit vechiul e e1200. dar acum problema este ca nu pot instala driverul video pt w10.Posted Image

Edited by CostyNn96, 21 May 2019 - 10:45.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, a trebuit sa caut eu in istoricul subiectelor deschise de tine sa aflu ca e vorba de Biostar P4M900-M7 FE.
Era mai frumos daca scriai aici modelul.

Vizavi de driverul VIA Chrome9 HC IGP pt. W10, cica efectiv nu exista.
Mai multe detalii aici:
https://answers.micr...4c-e5f7cb39ca2a

Solutia ti-a oferit-o Moderatul @eiffel mai sus:

View Posteiffel, on 21 mai 2019 - 10:36, said:

o solutie ar fi o placa video dedicata mai noua...
========================

circ si panarama !
Pe Softpedia am gasit un driver pt. W10 64-bit  Posted Image
Attached File  VIA Chrome9 HC IGP driver W10.png   173.99K   9 downloads
https://drivers.soft...10-64-bit.shtml

Edited by super8, 21 May 2019 - 10:52.


#7
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
asa am gasit si eu ceva in cautari : Try to download and install this driver for VX900 (Chrome9 HD)  - http://download.viat...0&selectid4=228
It seems Chrome9 HC and Chrome9 HD uses the same chipset. This driver works for me on win7 32-bit if forced to install. :
doar ca nu se potriveste, spune ca nu exista compatibilitate cu placa video sau cv de genul.Posted Image
LE :asa am gasit si eu pe softpedia doar ca varianta pe 32 bit,  m am si gandit ca am dat lovitura, insa nu merge nici cel de pe SP.

Edited by CostyNn96, 21 May 2019 - 10:57.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pe 32 de biti se poate forta instalarea - cu rezultate incerte, pe 64 de biti nu.

#9
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Posteiffel, on 21 mai 2019 - 11:13, said:

Pe 32 de biti se poate forta instalarea - cu rezultate incerte, pe 64 de biti nu.

te referi la driverul pt vx900? daca da, eu am w10 pe 32 bit si tot nu reusesc sa instalez, am incercat cu diferite drivere care chipurile merg pe w10 si intr-adevar unele dintre ele se instaleaza si recunoaste placa video in manager dispozitive, insa apare vga chrome9 hc cu semnul exclamarii pe el. la asta te referi prin faptul cu instalare fortata./incerta? sau exista si alta modalitate?

#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Încearca şi metoda asta

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Fortare - dezarhivarea driverului intr-un folder si instalare manuala prin Device Manager.
Va mentiona ceva de certificare sau ceva de genul dar il va lua. Dac apare semnul exclamarii totusi ceva nu e in regula. E oricum mai bine decat sa nu apara si sa inceapa alte probleme.

La 64 de biti au o semnatura digitala si refuza instalarea daca nu e driverul corect indiferent de metoda.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pune Windows 7 si stai cu el 180 de ani, 99.99999999% nu se intimpla absolut NI-MI-CU-TA !!!!
Sau ramii pe Windows 10 si spune-ne si noua daca observi vreo problema la placa video cu driverul care o fi el.

View Posteiffel, on 21 mai 2019 - 12:10, said:

La 64 de biti au o semnatura digitala si refuza instalarea daca nu e driverul corect indiferent de metoda.
La Windows 7 x64 a mers SIGUR driver audio CMI 8738 unofficial + dseo13b
Acest driver nu exista pentru windows 10, deci nu am facut proba niiciodata.
Dar programul Driver Signature Enforcement Overrider 1.3b este compatibil cu Windows 10: https://www.filecroc...ment-overrider/
Deci, se pare ca se poate ;)

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Driverele neoficiale - adica modate - se pot instala intrucat se bazeaza pe fisiere certificate sau uneori e schimbata certificarea.
Pe vremuri am combinat si eu fisiere din drivere diferite ( originale + modate ) ca sa fac o placa video 3D Voodoo sa mearga in XP - ca nu erau drivere decat de 2000 si 98.

Cele originale - nemodificate - nu.

Daca vrei sa te joci cu diverse drivere si programe e treaba ta.
Solutia ti-am dat-o deja - o placa video mai noua.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostCostyNn96, on 21 mai 2019 - 12:00, said:

te referi la driverul pt vx900? daca da, eu am w10 pe 32 bit si tot nu reusesc sa instalez, am incercat cu diferite drivere care chipurile merg pe w10 si intr-adevar unele dintre ele se instaleaza si recunoaste placa video in manager dispozitive, insa apare vga chrome9 hc cu semnul exclamarii pe el. la asta te referi prin faptul cu instalare fortata./incerta? sau exista si alta modalitate?
A, deja l-ai instalat p-ala si tot cu semnul exclamarii apare la driverul video.
Inseamna ca ala e chipset-ul placii de baza iar cel al placii video e generic oferit de W10 !

Inseamna ca raspunsul la intrebarea ta "de unde fac rost de driverul video onboard VIA Chrome9 HC IGP la Biostar P4M900-M7 FE pt. W10" e oferit de @Ralf_G de pe forumul microsoft.com:

@Ralf_G said:

- the last drivers VIA made for this graphics chipset (at the VIA driver download link) were for use in Windows Vista.
The only other places to possibly get updated drivers for it would be either the graphics card maker (computer maker for embedded graphics) or legacy driver support from MS update.

This next support page at VIA says the following:
"Note: Older VIA chipsets (than the VIA VX900 and VX11 Media System Processors) can run Windows 10 using the default drivers built into Windows 10, but some graphical features may not be supported and it is not recommended."
https://answers.micr...4c-e5f7cb39ca2a

Asadar:
- ori ramai cu driverul generic oferit de W10 chiar daca are semnul exclamarii;
- pui o placa video dedicata compatibila cu W10;
- revi la Windows 7.

Sincer, alte solutii nu mai sunt  Posted Image

#15
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Pana la urma Am reinstalat w7, cat va mai merge. Oricum pc ul va fi folosit de maicamea 2 3 ore pe zi, mai mult de navigat, din cand in cand cate un film, poate si cateva jocuri online.:) deci eu cred ca pt atata lucru e sufixient si w7. Multumesc all.:)

Edited by CostyNn96, 21 May 2019 - 15:09.


#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostCostyNn96, on 21 mai 2019 - 15:09, said:

Pana la urma Am reinstalat w7, cat va mai merge. Oricum pc ul va fi folosit de maicamea 2 3 ore pe zi, mai mult de navigat, din cand in cand cate un film, poate si cateva jocuri online.
Windows 7 va merge forever.
Exact la fel ca si XP, daca-l instalezi pe un calculator vechi sau care are drivere de XP.
Eu inca mai am clienti / prieteni care folosesc XP, deci merge lacrima chiar si ala.

Pentru youtube si fb si filme te chinui cu windows 10 si drivere si alte minuni ?!
Puteai sa pui si XP sau vreun Linux si tot acolo ajungeai !!!!

Edited by buyonevideo, 22 May 2019 - 07:24.


#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca PC-ul va fi folosit "2-3 ore pe zi, mai mult de navigat, din cand in cand cate un film, poate si cateva jocuri online", era mai buna o distributie Linux mai light  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate