Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casa container maritim

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
moraruflorin2006

moraruflorin2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.11.2018
Salutare tuturor,

Intentionez sa construiesc o casa din containere maritime, iar parerile pe care le primesc sunt destul de mixte, va rog sa ma ajutati cu sfaturi din experienta voastra.

Lucrurile stau in felul urmator: detin in Bucuresti un teren cu o suprafata redusa (<100mp), neracordat la utilitati, pe care doresc sa amplasez aceste containere maritime.

Ma lovesc de  urmatoarele probleme: containerul este considerat o constructie provizorie, deci teoretic nu as avea nevoie de autorizatie de constructie, dar primaria m-a instiintat ca pe teren nu pot fi amplasate constructii provizorii. In cazul in care l-as amplasa pe teren fara a instiinta primaria, nu as putea sa ma bransez la utilitati deoarece fiecare dosar trebuie sa contina autorizatie de constructie. Autorizatia de constructie nu mi se poate elibera avand in vedere dimensiunile reduse ale terenului.

Care este solutia pentru a evita toata aceste probleme?

Va multumesc!

#2
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.11.2010
Eventual o casă mobilă, pentru că este pe roți, nu ar fi mai potrivită?
http://www.casemobil...ta-case-mobile/
https://www.rotresor...ile-second-hand

Edited by misike1, 21 May 2019 - 06:50.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Containerele sunt scumpe, mult supraevaluate. Nu merita.
Oricum ai face casa si din orice ai  face-o iti trebuie autorizatie de constructie, exceptie face cazul in care casa e pe roti.

#4
moraruflorin2006

moraruflorin2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.11.2018

 misike1, on 21 mai 2019 - 06:47, said:

Eventual o casă mobilă, pentru că este pe roți, nu ar fi mai potrivită?
http://www.casemobil...ta-case-mobile/
https://www.rotresor...ile-second-hand

Este o varianta buna casa pe roti, dar pentru bransarea la utilitati este nevoie de autorizatie de constructie. Cum se poate realiza bransarea si in lipsa autorizatiei?

#5
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu se poate, poti sa te bransezi doar la apa curenta, in rest - pentru gaze si curent ai nevoie de AC

#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Imaginatia nu are limite. La cativa km de Bucuresti am vazut asa ceva. Nu cred ca primaria are vre-un drept sa ma oblige sa nu pun un container sau o rulota pe un teren proprietate personala. Bineinteles, cu utilitatile ma descurc asa cum pot. Curent de la panouri sau un fir de la vecin, gaz de la butelie, apa din put forat etc.Eu zic ca daca se obtine o autorizatie pentru un gard care sa fie dublat de ceva vegetatie inalta, incat sa arate ok estetic proprietatea de la strada, poti amplasa orice in bucatica aia de teren.

Attached Files



#7
moraruflorin2006

moraruflorin2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.11.2018

 ionut27, on 21 mai 2019 - 07:50, said:

Imaginatia nu are limite. La cativa km de Bucuresti am vazut asa ceva. Nu cred ca primaria are vre-un drept sa ma oblige sa nu pun un container sau o rulota pe un teren proprietate personala. Bineinteles, cu utilitatile ma descurc asa cum pot. Curent de la panouri sau un fir de la vecin, gaz de la butelie, apa din put forat etc.Eu zic ca daca se obtine o autorizatie pentru un gard care sa fie dublat de ceva vegetatie inalta, incat sa arate ok estetic proprietatea de la strada, poti amplasa orice in bucatica aia de teren.

Sunt de acceasi parere, nu mi se pare normal ca primaria sa restrictioneze ce amplasez pe terenul meu, proprietate personala. Multumesc!

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In afara de casa mobila (cum zicea si colegul de mai sus) nu vad ce ai putea pune fara autorizatie.

Legat de autorizatia de constructie pentru bransarea utilitatilor: vorbesti la Enel, Apa Nova si la DIstrigaz si vezi in ce masura poti aduce aceste utilitati. Cand au pus ai mei contor separat de gaz (la bloc), a trebuit proiect si autorizatie doar pentru instalatia de gaz. Presupun ca pentru celelalte ai nevoie doar pentru ele. Cel mai bine intreaba la sursa si vezi ce zic. Poti sa le bagi o gogoasa prin care zici ca urmeaza sa contruiesti o casa peste 2-3 ani si ce ai nevoie pentru a putea avea pana atunci utilitati.

#9
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Daca locuiesti in sectorul 1 o sa iti ceara PUD sigur :)

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 moraruflorin2006, on 21 mai 2019 - 07:56, said:

Sunt de acceasi parere, nu mi se pare normal ca primaria sa restrictioneze ce amplasez pe terenul meu, proprietate personala. Multumesc!
Mda, ca arata chiar foarte bine orasele/cartierele in care primaria chiar n-are de comentat nimic, sau nu are curaj:
[ https://previews.123rf.com/images/shipso/shipso1701/shipso170100005/72380686-brazilian-favela-rio-de-janeiro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si un filmulet din asa ceva:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qYgo0zEYQ_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Hider141, 21 May 2019 - 08:03.


#11
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Pai de unde stii ca nu te lasa Primaria? Ai depus vreo cerere? Ti-au raspuns in scris? De obicei ..un refuz al institutiilor este dublat si de motivatie, legile  care nu-ti permit acest lucru..etc. Probabil exista si alte motivatii / interese in zona..

#12
moraruflorin2006

moraruflorin2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.11.2018

 Hider141, on 21 mai 2019 - 08:02, said:

Mda, ca arata chiar foarte bine orasele/cartierele in care primaria chiar n-are de comentat nimic, sau nu are curaj:
[ https://previews.123rf.com/images/shipso/shipso1701/shipso170100005/72380686-brazilian-favela-rio-de-janeiro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si un filmulet din asa ceva:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qYgo0zEYQ_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In nici un caz nu vreau sa fac o rromie, nu vreau sa arunc o cutie de metal in mijlocul terenului si atat, vreau sa fac ceva amenajat cu bun gust, o casa neconventionala, moderna.

Nu cred ca e neaparata nevoie sa privim favela din Rio, este de ajuns sa privim cartierele noi de la marginea Bucurestiului, despre care nu are rost sa vorbim.

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Sfatul meu e sa cumperi o rulota mare si ieftina, o duci pe platforma pana la teren, o calezi, si ai o casa. Dupa aceea faci renovarile de rigoare si ai o casuta cocheta. Curent electric pentru iluminat de la panouri solare, butelie de gaz pentru aragaz, apa dintr-un put, toaleta la fosa septica.

#14
moraruflorin2006

moraruflorin2006

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.11.2018

 manghels, on 21 mai 2019 - 08:02, said:

Pai de unde stii ca nu te lasa Primaria? Ai depus vreo cerere? Ti-au raspuns in scris? De obicei ..un refuz al institutiilor este dublat si de motivatie, legile  care nu-ti permit acest lucru..etc. Probabil exista si alte motivatii / interese in zona..

Da, am solicitat informatii serviciului de urbanism al primariei, la care mi-au raspuns in scris ca nu sunt admise constructii provizorii conform OUG 51/25.06.2018.

#15
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 moraruflorin2006, on 21 mai 2019 - 08:11, said:


Da, am solicitat informatii serviciului de urbanism al primariei, la care mi-au raspuns in scris ca nu sunt admise constructii provizorii conform OUG 51/25.06.2018.
De unde pina unde un container marin este o constructie provizorie???

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 moraruflorin2006, on 21 mai 2019 - 07:56, said:

Sunt de acceasi parere, nu mi se pare normal ca primaria sa restrictioneze ce amplasez pe terenul meu, proprietate personala. Multumesc!
Poți să-ncepi cu o plantație de "iarbă", dacă tot nu ești de acord cu legile. ;)

Poți amplasa orice, dar trebuie să ții seama de reglementările în vigoare. Și-așa și-a pus fiecare mocârțan ce-a vrut și ce n-a vrut. Ori tu ești cetățean de-ăla născut viu?

#17
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.11.2010
,,Da, am solicitat informatii serviciului de urbanism al primariei, la care mi-au raspuns in scris ca nu sunt admise constructii provizorii conform OUG 51/25.06.2018,,

Păi nu sunt admise construcții provizorii, dar o rulotă sau o casă mobilă sunt cu totul altceva, au roți si nu sunt construcții.

Edited by misike1, 21 May 2019 - 08:57.


#18
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Containerele sunt supraevaluate peste tot in lume.
Ajungi la acelasi pret (sau mai scump) ca o constructie clasica.
Orice s-ar spune pe youtube, un container nu se compara cu o casa normala, mai ales in climatul nostru.

Recomandarea ar fi:
• daca ai timp la dispozitiei: construieste clasic, ca iesi mai ieftin si mai bun
• daca nu ai timp: casa de lemn, prefabricata, sau CLT. E mai scumpa, dar rezolvi problema in maxim 6 luni, cap-coada.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate