Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Va mai avea Romania un context la fel de favorabil ca cel din 1918?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
O asemenea ocazie, asa cum am avut noi la 1918 as zice ca se intampla o data pe secol sau chiar mai rar, dar intotdeauna e precedata de o stare de beligeranta (confict sau chiar razboi). In 1918 ne-au suras sortii, in sensul in care am luat mai mult decat puteam spera, noi intrasem pentru Transilvania si nu pentru Bucovina si Basarabia care erau ale aliatilor nostri, rusii...Si la final ne-am ales cu toate, chiar daca pentru scurt timp.
Vom mai avea parte de un context la fel de favorabil pt. unirea (reunficiarea, de fapt) cu Basarabia, la care am renuntat de doua ori? Ar trebui fie ca Rusia sa fie slabita dpdv. economic, fie sa accepte trocul cu Basarabia, in schimbul nu stim a ce...probabil a neaderarii Ucrainei la UE si NATO...Ucraina va ramane o zona tampon pentru foarte multa vreme de acum inainte, asa cum decurg lucrurile de vreo cativa ani incoace...

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Conjunctura, nu context.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru a modifica granitele, e nevoie de ceva gloante (pe langa putina politica si mult pupincurism). Ce s-a intamplat acum 100 de ani a fost o reconfigurare geopolitica a zonei. Nu mai sunt conditii similare si nici vointa sa se intample.

#4
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Speranta moare ultima. Sa vedem ce si daca o sa faca chinezii ceva in legatura cu Siberia. Poate nu acum dar s-ar putea sa-i astepte pe rusi la cotitura si atunci... JAP! :)

Indiferent ce se intampla in plan extern noi trebuie sa ne dezvoltam si sa lasam maneleala. (dar asta o sa mai dureze probabil)

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
".... ca cel...."

#6
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 28.11.2001
Eu cred că da, dar în sens invers.

#7
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010
Pentru o asemenea ocazie va trebui ca conducerea tarii sa fie formata din patrioti...

#8
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
".... ca cel din ...."
".... ca conducerea ....."

Mai sunteti?

Edited by addumi, 21 May 2019 - 09:06.


#9
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttoto_riina, on 21 mai 2019 - 06:17, said:

Vom mai avea parte de un context la fel de favorabil pt. unirea (reunficiarea, de fapt) cu Basarabia, la care am renuntat de doua ori?
Mai întâi trebuie să avem grijă ca țărișoara să nu se facă țăndări ...Posted Image

#10
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Nope.

Lumea s-a schimbat.

Unirea cu Moldova, e o himera...

#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Dacă e un lucru pe care-l detest pe aria de istorie sunt întrebările astea de genul se va mai întâlni dacă și cu parca într-o barca!!

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postpacopaco1967, on 21 mai 2019 - 07:03, said:

Conjunctura, nu context.

View Postaddumi, on 21 mai 2019 - 09:05, said:

".... ca cel din ...."
".... ca conducerea ....."

Mai sunteti?

egzista o explicatie...

View Posttoto_riina, on 21 mai 2019 - 06:17, said:

si nu pentru Bucovina si Basarabia care erau ale aliatilor nostri, rusii....

Posted Image

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttoto_riina, on 21 mai 2019 - 06:17, said:

O asemenea ocazie, asa cum am avut noi la 1918 as zice ca se intampla ...

...numai după ce vom fi conduși IAR 52 de ani de o familie princiară germană/nemțească/hohențolernească

#14
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
A fost un caz unic, irepetabil
Contextul acela nu se mai poate restabilii.

Franta a vrut neaparat se distruga Austria-Ungaria habsburgica, plus englezii au avut nevoie de un tampon intre Europa centrala si Europa de est, adica o bariera
intre occident si Rusia, adica Romania.
SUA, nu a avut niciuna dintre aceste interese, dar i-a lasat sa-si faca treaba europenii.

Edited by WestPoint, 21 May 2019 - 14:15.


#15
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

View Posttoto_riina, on 21 mai 2019 - 06:17, said:

O asemenea ocazie, asa cum am avut noi la 1918 as zice ca se intampla o data pe secol sau chiar mai rar, dar intotdeauna e precedata de o stare de beligeranta (confict sau chiar razboi). In 1918 ne-au suras sortii, in sensul in care am luat mai mult decat puteam spera, noi intrasem pentru Transilvania si nu pentru Bucovina si Basarabia care erau ale aliatilor nostri, rusii...Si la final ne-am ales cu toate, chiar daca pentru scurt timp.
Vom mai avea parte de un context la fel de favorabil pt. unirea (reunficiarea, de fapt) cu Basarabia, la care am renuntat de doua ori? Ar trebui fie ca Rusia sa fie slabita dpdv. economic, fie sa accepte trocul cu Basarabia, in schimbul nu stim a ce...probabil a neaderarii Ucrainei la UE si NATO...Ucraina va ramane o zona tampon pentru foarte multa vreme de acum inainte, asa cum decurg lucrurile de vreo cativa ani incoace...

Ai uitat de Balcic și Bazargic (actuala Bulgarie) Posted Image

#16
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
Sa speram ca nu e vorba de trolling rus pentru a impinge ideea sacrificarii Ucrainei. Intrarea Ucrainei in NATO inseamna departarea noastra de rusi, deci un mare bine pentru noi. Basarabia probabil se va uni cu tara fiica (RO) la un moment dat cand moare generatia rusificata.

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu te panica, Ukraina a fost deja sacrificata si transata, feliile de tort sunt deja in farfuriile celor care au facut impartirea.

Edited by razor01, 21 May 2019 - 19:08.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Basarabia va fi anexata de România atunci când conjunctura va permite.

Dacă in 1918 s-a lăsat la alegerea câtorva acum e nevoie de referendum pentru milioane de oameni

Dacă in 1918 Transilvania a fost cadou de război (ca dacă nu nu pupa România nimic, ca nu avea drept), Basarabia trebuie anexata prin convingere

Plus Transnistria. Rusia nu va lăsa peticul ala de pământ mai ales cu NATO pe lângă

Dacă România ia Basarabia, Rusia va face un război pentru asta sigur. Și aia ii va afecta pe toți romanii.

Pe lângă toate astea, avem deja o Moldova subdezvoltata. Nu cred ca e oportun momentan


România în schimb ar trebui sa investească acolo (dezvoltare) pana când Basarabia ajunge cel puțin comparabila cu Moldova românească

Apoi ce faceți cu rusii? Voi aveți urticarie la unguri. Sa vedeți cu rusii cum ii!


O sa fie amuzant. Visele astea umede cu anwxari aiurea nu-și au rostul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate