Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Recomandare încărcător acumulatori uz casnic. Acumulatori Zinc - Aer. Și alte întrebări

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postdjl, on 21 mai 2019 - 13:27, said:

Din curiozitate, ce acumulatori sunt?
Acumulatori NiMH, Sanyo, Uniross si GP. Gp s-au dovedit cei mai durabili, iar Sanyo cei mai slabi. La inceput credeam ca e invers.

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Mie mi-a curs pe la polul pozitiv un "G.P."  :(   Ce-i drept, nu-l mai încărcasem de un an.
Am (să văd dacă mai pot fi salvaţi) nişte "Energezier" Made in U.S.A. Acum vreo 12 ani au fost scumpi... cam 13 Lei bucata!

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Acum vreo 10 ani cand am luat un aparat foto Nikon, am primit gratis 4 acumulatori si un incarcator, ambele Energizer. Incarcatorul e doar pentru AA si AAA (R6 si R3) si incarca foarte lent, cam in 7-8 ore. Avantajul e ca se pot incarca doar 2 acumulatori si ca iti arata cand e incarcarea terminata. Oricum n-am mevoie de mai mult. In afara de aparatul foto si telefonul cordless nu folosesc acumulatori, iar telefonul se incarca din docking station.

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdjl, on 21 mai 2019 - 11:30, said:

"Tronic" pare bun, dar nu e un pic cam rapid?, şi asta să afecteze un pic acumulatorii.
Ştie cineva nr. de telefon al Magazinului "VARTA" de pe Şos. Ştefan cel Mare, de vis-a-vis de Complexul "Dinamo".

View Postunbrutus, on 21 mai 2019 - 11:45, said:

magazin varta pe google mi-a returnat multe, inclusiv hornbach, poate te ajuta: https://www.hornbach...sortiment/varta

View Postdjl, on 21 mai 2019 - 11:55, said:

Am intrat acolo, dar un magazin pe Fane Babanu şi doream un telefon de la ei... dar poate fac o plimbare direct acolo.

Era "Bumbus Electric". Noroc cu Goagăl Maps. Dar s-au mutat de acolo şi nu mai vând decât acumulatori auto.
Noroc că nu m-am dus degeaba... păcat că nu mai vând şi baterii şi acumulatori de uz casnic.


Întrebare: bateriile şi acumulatorii uzaţi care se colectează în magazine ajung la reciclat sau la gunoi? Eu duc la reciclat, dar după aia ce se întâmplă?

#23
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postunbrutus, on 21 mai 2019 - 11:37, said:

bun si chiar crezi ca merita sa dai sfat sa nu ia nimeni cu tot cu alimentator doar pt ca a dat norocul peste tine la o calatorie in targ printre roame?
pt majoritatea e imposibil de facut diferenta intre un alimentator normal si o sursa in comutatie (poate dimensiunea?)

@unbrutus ăla cu 12.000 mesaje în 2 ani, eu nu dau nici un sfat, fiecare comandă ce vrea, cu sau fără alimentator ! Ca fapt divers am găsit prin târguri 1000 ș-una de alimentatoare de 12V/2-3A cu surse în comutație care costau cel mult 10 lei, așa că nu-i nici un noroc, caută și vei găsi oricând prin orice târg cu de toate ! Posted Image

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostViorelsolar, on 22 mai 2019 - 10:47, said:


@unbrutus ăla cu 12.000 mesaje în 2 ani
ce te-a facut sa simti nevoia sa ma numeri la postari in loc sa postezi doar ontopic?

View PostViorelsolar, on 22 mai 2019 - 10:47, said:

Ca fapt divers am găsit prin târguri 1000 ș-una de alimentatoare de 12V/2-3A cu surse în comutație care costau cel mult 10 lei, așa că nu-i nici un noroc, caută și vei găsi oricând prin orice târg cu de toate ! Posted Image
ti-am si zis deja, pt majoritatea, e imposibil sa distinga care e cu sursa in comutatie si care nu, apoi ar mai presupune si sa fie dispusi sa mearga printre roame, sa negocieze si sa cumpere un alimentator fara proba, care poate fi defect

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
În fine, dacă are sursă în comutaţie, care iştenem problema?
Despre acumulatorii cu gel, ce se folosesc la U.P.S.-uri ce ştiţi?

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Dintre următoarele modele, pe care îl recomandaţi: https://www.olx.ro/o...html#49af5bd85d

https://www.olx.ro/o...html#49af5bd85d

#27
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postdjl, on 25 mai 2019 - 00:07, said:

Despre acumulatorii cu gel, ce se folosesc la U.P.S.-uri ce știți?
Ce ai vrea să știi?
Foarte sensibili la temperatura de lucru, durata de viata scade destul de mult peste 25 grade celsius.

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Cât de durabili sunt, cât de performanţi sunt (raportaţi la cei cu Plumb - Acid).
Dar despre acumulatorii Zinc - Argint ce ştiţi?
Şi ştiu că pun o întrebare mai grea, dar existau nişte baterii care erau activate când turnai apă în ele (sunt şi unele noi, în care se toarnă apă sărată.. despre acestea am auzit păreri diferite)... oare cât timp rezistă la păstrare dacă nu s-a turnat apă în ele?

#29
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Fiecare baterie e optimă pentru o aplicație. La ce vrei sa le folosesti?

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Cei de U.P.S. la U.P.S. Dar mă gândeam că dacă sunt de dimensiuni mici se pot folosi şi la faruri de bicicletă - faruri cu bec. Da, există şi din alea cu L.E.D., dar alea bune nu-s ieftinache.

#31
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu-s chiar așa de mici.
intr-un final ieși mai bine cu unele dedicate

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut şi de dimensiuni destul de mici. Adică 2 din ăia ies cât 6 baterii 3R12.

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Dar despre bateriile Alcaline - Aer (Air Alkaline Battery, Luft Sauerstoff batterie) ştiţi ceva? Cică ar avea capacităţi mari, asta pe lângă faptul că sunt activate doar când dai drumul la aer înăuntru.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Parțial off-topic: știe cineva ce marcă sunt bateriile astea din imagine? Că l-am întrebat pe vânzător, dar nu mi-a spus și nici am văzut vreodată sigla aia...

Attached File  9402798_lanterna-veche-daimon-focus-germany-metal_2.jpg   213.69K   7 downloads

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Am luat la s.h. modelul de mai jos. Oare manualul este acelaşi cu cel al modelului recomandat la pg. 1?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O5fnwvpije8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate