Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cultura de galbenele

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postovi_florea, on 21 mai 2019 - 19:24, said:

La 7500 de mp, intr.o zi culegi intre 400-500kg. Culesul se face 3 zile pe saptamana in perioada de inflorire. Recoltarea se face 3 luni. Randamentul de uscare este de 7-8:1 pentru inflorescente. La un simplu calcul: la 1200 kg flori crude- ai 150 kg flori uscate(in cel mai Rau caz). 150 kg inmultit cu 3 zile inseamana 450 kg  pe saptamana. 450 kg flori x 30 lei/kg = 13500 lei pe saptamana. Si perioada de inflorire este de 3 luni pe an



     Ceva da cu virgula.
      450kg pe saptamana x 12 saptamani(sunt mai multe in 3 luni) = 5400kg
      Deci, te astepti sa recoltezi 5tone de flori de galbenele de pe o suprafata mai mica de 1ha ?
      Sigur nu confunzi galbenelele cu floarea-soarelui ?

     Nici la floarea-soarelui nu obtii 5 tone la hectar.

Edited by cspot, 21 May 2019 - 20:21.


#20
ovi_florea

ovi_florea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.05.2019
Nu vezi ca nu te bag in seama?! Hai iesi de aici

#21
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Mai bine bagai <socotelile> tale in loc sa-l iei la trei pazeste asa pe nepusa masa...ia sa faci bine si sa-ti mai reconsideri atitudinea agresiv-lingvistica, altfel risti ceva <report> la admini si cu asta nu prea e de joaca...
In rest n-ai decat sa galbenesti in voie dar nu cu astfel de atitudini necolegiale fata de co-forumisti. Chiar cine te crezi tu sa gonesti pe cineva de pe aici, ca nu e nici tarlaua ta si nici a alor tai???

Edited by subway_guru, 21 May 2019 - 21:43.


#22
ovi_florea

ovi_florea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.05.2019
Subway este pentru la anul. Voiam sa aflu informatii din timp. galbenelele infloresc din iunie pana in octombrie.si deobicei se pun in martie aprilie. Cel tarziu mai. I'm functie de temperature. Samanata rezista la ingheturi de maxim - 2,-4 grade. Anul aceasta in martie au fost si mai scazute de atat, deci martie ar fi fost cam devreme

#23
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ce am stiut si invatat eu din experienta proprie ti-am spus, mai multe informatii n-am, dar tine cont de avertizarea mea si de zicala din batrani, vorba dulce mult aduce, nu fi agresiv ca atunci nu te va mai baga in seama nimeni...

#24
ovi_florea

ovi_florea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.05.2019
Nu l.am injurat. Nu imi permite educatia sa il mai bag in seama

#25
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
N-o da la intors ca nu tine, i-ai spus clar <iesi de aici>...iar asta e o magarie...
Daca nu vrei sa-l mai bagi in seama e ok, dai <ignore>
Hai sa depasim momentul ca oricum e penibil...si asculta si tu de bunul sfat dezinteresat al colegilor ca vad ca inca esti la categoria <novice>
Orice forum are regulile lui, scrise si nescrise dar impamantenite, daca le calci...te-ai fript....

Edited by subway_guru, 21 May 2019 - 21:59.


#26
ovi_florea

ovi_florea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.05.2019
Nu o dau la Intors. Ii mai zic o data uite: Hai iesi de aici. Nu vad care e problema. Daca te uiti mai bine, el a zis primul ca am auzit la carciuma din sat de galbenele. Sa ii lase pe altii sa comenteze daca e pe langa

#27
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
N-ai inteles din pacate nimic...bye!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate