Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cultura de galbenele

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ovi_florea

ovi_florea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.05.2019
Salut! Intentionez sa incep o cultura de galbenele si as avea nevoie de cate a informatii,daca ma puteti ajuta.
-de unde pot achizitiona seminte de calitate si sa fie soi productiv(cu multe randuri de petale) {nu olx}
-suprata pe care vreau sa o cultiv este de 7500mp. Deci am nevoie de un utilaj. Care ar fi cel mai potrivit sa pot face toate lucrarile(arat,discuit,semanat,prasit? Tractor mic, motocultor?
-unde as putea sa vand florile uscate? Daca cine a cunoaste cumparatori m.as bucura sa primesc si exemple.
-ce forma de administratie trebuie sa am? Certificat de productor, srl, pfa?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai deja un contract de vanzare ?

#3
ovi_florea

ovi_florea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.05.2019
Nu, nu am contract de vanzare

#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Un pogon și juma'. Vei culege zi și noapte flori de gălbenele; și unde le usuci?

#5
ovi_florea

ovi_florea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.05.2019
Am Inteles ca se culeg 3 zile pe saptamana.cam de cati oameni as avea nevoie la suprafata aceasta? Loc de uscat am. Eventual pot investi intr.o madina de uscat cu aer cald

#6
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

 ovi_florea, on 20 mai 2019 - 22:00, said:

Salut! Intentionez sa incep o cultura de galbenele si as avea nevoie de cate a informatii,daca ma puteti ajuta.
-de unde pot achizitiona seminte de calitate si sa fie soi productiv(cu multe randuri de petale) {nu olx}
-suprata pe care vreau sa o cultiv este de 7500mp. Deci am nevoie de un utilaj. Care ar fi cel mai potrivit sa pot face toate lucrarile(arat,discuit,semanat,prasit? Tractor mic, motocultor?
-unde as putea sa vand florile uscate? Daca cine a cunoaste cumparatori m.as bucura sa primesc si exemple.
-ce forma de administratie trebuie sa am? Certificat de productor, srl, pfa?

Deci :
Seminte nu ai/nu stii ce si cum
Utilaje idem
Organizare juridica idem
Piata de desfacere idem
Organizarea juridica idem  
Bine că ai vointa, dar sincer cu sfaturi culese pe forumuri nu cred ca iese ceva profi, cel putin nu din prima.
Vezi ca exista firme de consultanta inclusiv in domeniu agricol. Succes!!


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Initiator : de cate ori ai baut ceai de galbenele in ultimul an ?
     Asta ca sa facem o inmultire si sa calculam piata de desfacere.
     Asa se intampla cand primesti idei de afaceri la carciuma din sat !

#8
ovi_florea

ovi_florea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.05.2019

 cspot, on 21 mai 2019 - 06:40, said:

Initiator : de cate ori ai baut ceai de galbenele in ultimul an ?
     Asta ca sa facem o inmultire si sa calculam piata de desfacere.
     Asa se intampla cand primesti idei de afaceri la carciuma din sat !

Ba voi astia care comentati pe langa. Daca nu stiti abtineti.va si nu mai comentati. Daca va dau un text mai lung de 3 randuri sa. L cititi va musca de beregata. Nu va mai obositi sa comentati aiurea.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Vaaai !
    De-abia te-ai inscris pe forum, scrii ca un agramat si mai esti si insolent.
     Ai cerut sfaturi si ti s-au dat.
     Afacerea asta cu "cultura de galbenele" este o prostie. Acum 20 de ani era la moda "cultura de melci".
     Daca nu ai unde sa vinzi "marfa" degeaba.
     Si realitatea asta este. Nu cumpara nimeni flori de galbenele, nici uscate, nici mucegaite, nici-nici ...

#10
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010
Cultura de galbenele nu este o prostie asa cum posta un ne-priceput, mai sus.
Doar ca nu este foarte usor.
Necesita utilaje pentru arat, semanat, oameni pentru cules, utilaje pentru uscare rapida, spatiu de depozitare produs finit.
Galbenelele sunt folosite in primul rand pentru produse medicinale: creme, pomezi, tincturi si de abia in ultimul rand pentru ceaiuri.
Cumparatori sunt fabricile de medicamente si cele pentru ceaiuri ex. Fares.

Cunosc in apropiere de  localitatea mea o cultura de galbenele ce se intinde pe ~8-9 Ha.
Mai cultiva si menta, tarhon, marar si multe altele.

Sfaturi pentru cultura:
http://www.horticult...a-de-galbenele/

Attached Files



#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In pogonul ala si jumatate mai bine te reorientezi catre altceva. Plantele medicinale pe piata locala nu prea au cautare (doar la Plafar si mai bine intrebi).

Seminte gasesti la ICA Buzau (sau ar trebui sa aiba). La fel, intrebi.

Utilaje sigur gasesti local (de inchiriat sau de cumparat). La fel, intrebi la primarie daca stie ceva secratara sau Primarul.

Nu mai bine dai in arenda terenul? Nu stiu ce poti face cu el singur (e teren putin).

Poate doar sa vinzi pe net si sa trimiti cu Posta (care e mai ieftina).

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Ideea e buna.  Rucsacul di spate e gol. Si atat -   .  Ps,am neamuri de fusta care stau pe tone de miere.  Tot la apicola ajung. La flori medicinale ai un varf de recoltat(sau sezonier).  Acolo te vede gaia.   Si ca sa vinzi floarea uscata,aka materie prima, sincer zic sa  cauti altceva.

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am un singur sfat si te rog sa nu mi-o iei in nume de rau...inainte de a te lansa in operatiuni de anvergura incearca un experiment pe o suprafata mai minuscula

Edited by subway_guru, 21 May 2019 - 15:12.


#14
Tiger36

Tiger36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.07.2015
https://agrointel.ro...-spatele-casei/

 cspot, on 21 mai 2019 - 07:31, said:

Vaaai !
De-abia te-ai inscris pe forum, scrii ca un agramat si mai esti si insolent.
Ai cerut sfaturi si ti s-au dat.
Afacerea asta cu "cultura de galbenele" este o prostie. Acum 20 de ani era la moda "cultura de melci".
Daca nu ai unde sa vinzi "marfa" degeaba.
Si realitatea asta este. Nu cumpara nimeni flori de galbenele, nici uscate, nici mucegaite, nici-nici ...
https://www.uncorpsa...-se-utilizeaza/

#15
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Partea cu comercializarea este esentiala!
Asa am si eu o juma’ de pogon de parloaga si ma batea gandul sa o seman cu scaieti pe care sa-i vand la scotieni ca e planta lor nationala dar nu sunt sigur ca voi gasi totusi cumparatori acum in prag de brexit!
;)

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In concluzie 1kg de flori uscate costa 30 lei.
     Pentru a obtine 1kg de flori uscate, trebuie sa recoltezi cam 10 kg de flori pe care le usuci ulterior.
     Presupun ca pentru a recolta 10kg de flori trebuie sa stai aplecat toata ziua.
      Nu stiu de ce, dar am senzatia ca nu prea faci bani din asa ceva.


#17
ovi_florea

ovi_florea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.05.2019
La 7500 de mp, intr.o zi culegi intre 400-500kg. Culesul se face 3 zile pe saptamana in perioada de inflorire. Recoltarea se face 3 luni. Randamentul de uscare este de 7-8:1 pentru inflorescente. La un simplu calcul: la 1200 kg flori crude- ai 150 kg flori uscate(in cel mai Rau caz). 150 kg inmultit cu 3 zile inseamana 450 kg  pe saptamana. 450 kg flori x 30 lei/kg = 13500 lei pe saptamana. Si perioada de inflorire este de 3 luni pe an

Subway_guru iti dai seama ca nu ma bag or este. Am plantat deja pe 25 aprilie pe o suprafata mica au crescut foarte bine, deci solul este potrivit deja incep sa apara butoni florali.

Am vazut si ideea cu scaietii, mi se pare ptomitatoare. Parerea mea este ca toate astea poti sa le experiment3zi si doar atunci sa vezi ce se poate intampla. Cel mai important eate cum ai zis si tu, partea de final- Managementul vanzarii. Daca reusesti sa le dai la export dai lovitura

Am vazut si ideea cu scaietii, mi se pare ptomitatoare. Parerea mea este ca toate astea poti sa le experiment3zi si doar atunci sa vezi ce se poate intampla. Cel mai important eate cum ai zis si tu, partea de final- Managementul vanzarii. Daca reusesti sa le dai la export dai lovitura

#18
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Tocmai asta voiam sa te intreb, nu cumva e cam tarzior sa intrebi despre semanat de galbenele ca din experienta mea trebuie semanate primavara devreme si deja e sezonul cam avansat!
Galbeneaua infloreste destul de tarziu fata de data infiintarii semanaturii si asta e un alt dezavantaj.
In rest nu e o planta pretentioasa, vorbind asa in regim hobby, dar cand e vorba de pogoane si hectare se schimba calimera...

Edited by subway_guru, 21 May 2019 - 19:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate