Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Sucre versus toți naționaliștii români

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Bun . Aici am sa va fac cunoștință cu istoria adevarata.
Încep prin a scrie ca vreo 40% din istoria românilor asa cum o stim noi este un fals. Aici este vorba de origini. Relativ . După 1300 lucrurile se normalizeaza.

#2
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Care e intrebarea, ca nu m-am prins?

#3
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Cam toate istoriile predate in lume nu sunt 100% precise.

Nu cred ca astea sunt problemele noastre care ne macina. (cand spun noastre nu ma refer doar la romani)

PS: Tinand cont ca in ziua de azi nationalism are, pentru unii, aceeasi conotatie cu Satana, exista nationalisti romani ? Eu nu am vazut asa ceva... De URSS/Rusia ati auzit ? Sau Coreea de Nord care a aterizat pe Soare si a castigat si niste CM la fotbal ? Mai e cate unul imbracat in dac, trait la tara, varsta mijlocie care flutura cate un steag si spune ca nu stiu ce popoare se trag din noi, in rest n-am auzit romani sa dea foc la steagurile si personajele istorice ale altora... Gen. :)

#4
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Toti romanii sunt nationalisti deci sucre nu e roman.

#5
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018
Sunt multe teorii. Aia falsa cu siguranta trebuie sa fie cum ca poporul asta se trage din daci si romani. Sunt multe teorii si greu de dezbatut, altele sunt scose din uz, pt. ca risca ca poporul roman sa nu isi mai de-a cu caramida in piept cand vine vorba de cine a fost primul in Trasilvania.

Mai are rost, sa mentionez cum negam influentele poporului cuman care s-a aflat pe acest teritoriu? Mai era teoria ca poporul roman s-a format la sud de Dunare. Aici, chiar sunt si niste exemple care dau credibilitate acestei teorii: aromanii si limba aromana.

#6
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si cu ce ne-ar ajuta daca istoria este falsa? Pe cine crezi ca intereseaza.
Da sincer? Fara vrajeala ieftina, pe cine crezi ca intereseaza ca este istoria falsa?

Putin m-ar interesat daca bunicu era de fapt adevaratul conducator al turciei, cine da 2 parale in 2019 pe treburile astea?

#7
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Nu, nu toti romanii sunt nationalisti. Nici pe departe. Unii chiar sunt hateri cu tara lor. Stiu, sunt motive, dar ura aia mai bine ar fi indreptata catre cei care au facut din tara asta o mizerie, nu sa generalizeze

Mie romanii, in general, mi se par foarte pasivi si pacifisti. Sa mergeti la greci, la sarbi, la bosnieci, la rusi sa vedeti cum e cu nationalismul. De neanderthalii de prin OM nici nu mai zic...

#8
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

View PostCornel_P, on 20 mai 2019 - 21:14, said:

Bun . Aici am sa va fac cunoștință cu istoria adevarata.
Încep prin a scrie ca vreo 40% din istoria românilor asa cum o stim noi este un fals. Aici este vorba de origini. Relativ . După 1300 lucrurile se normalizeaza.

Ai fost acolo si ai vazut ce s-a intamplat? Sau esti alt ingamfat care sustine ca are adevarul cu el?

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,329
  • Înscris: 29.07.2013

View PostArgent, on 20 mai 2019 - 21:33, said:

Si cu ce ne-ar ajuta daca istoria este falsa? Pe cine crezi ca intereseaza.

Rar, fooooarte rar, aproape de loc, dar de data asta trebuie sa-ti dau dreptate.

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRLl7CO1mp2f7SkbPqBMNr0JvoLCyiW7iOXE8LkSvrnJ0V1cekf3w - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
"Complicatul" regulament al ariei spune:

Quote

Aceasta arie este prevazuta exclusiv pentru dialoguri de 2.

Se poate discuta, as zice, pe aria de istorie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate