Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Localizare GPS caine

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Buna, foloseste careva dispozitive de localizare GPS pt. caine care sa monitorizeze si activitatea cainelui (km facuti, cat a alergat, etc) ?
Am gasit acest top https://www.collaran...dog-gps-tracker insa nu-mi dau seama prea bine de sistemul lor de prindere - am nevoie de un sistem de prindere ft. rezistent (perfer sa nu fie cu zgarda cu tot). Ms.

Edited by ppp123, 20 May 2019 - 18:41.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Astea sînt fără abonament ?

#3
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Din cate am inteles unele sunt fara, altele pe baza de SIM al tau. Eu vreau fara abonament. Nu vreau sa o folosesc mereu, mai mult doar cand merg cu el la padure.
https://www.emag.ro/...5/pd/DP0NYNBBM/

"Taxa lunara este plata pentru abonamentul de date. Principiul de functionare al GPS-ului presupune ca trebuie sa trimita date de pe dispozitiv, iar pentru asta are nevoie de un sim GSm de date. Acest dispozitiv are un sim inclus, iar acest abonament este plata dtelor pentru acel sim." - https://www.emag.ro/...1/pd/DZG4PHBBM/

Edited by ppp123, 20 May 2019 - 19:07.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sa-ti localizezi cainele pierdut in padure, implica minim 2 lucruri: Cainele sa nu se ascunda undeva unde nu are semnal gps de la sateliti, stapanul sa aiba semnal suficient la date mobile.

#5
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Eu am pus un cip la caine pe care i l-a bagat veterinarul in ceafa.Probabil ca asta e altceva.Dar cica cipurile astea localizeaza cainele,iar daca stapanul îl arunca le strada,îl prinde cu GPS-ul pe om si-l arde cu ditamai amenda.Numai ca cipul i-l pui daca vrei.Dar despre GPS nu prea stiu nimic.Au si SIM?

#6
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
@rumegus: is constient ca e posibil sa nu functioneze tot timpul ca da..depind de semnalul gps si datele mobile..

@Crbl2001: ala e cip de autentificare si sunt aparate ce-l scaneaza si apar datele stapanului (cele ce le-ai declarat la vet cand l-a implantat) - dar nu are GPS. Are si al meu asa ceva - de altfel e obligatoriu prin lege. Eu vreau sa pot sa-mi localizez cainele in cazul in care se pierde / mi-l fura.

Edited by ppp123, 20 May 2019 - 19:25.


#7
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postppp123, on 20 mai 2019 - 19:11, said:

@rumegus: is constient ca e posibil sa nu functioneze tot timpul ca da..depind de semnalul gps

@Crbl2001: ala e cip de autentificare si sunt aparate ce-l scaneaza si apar datele stapanului (cele ce le-ai declarat la vet cand l-a implantat) - dar nu are GPS. Are si al meu asa ceva - de altfel e obligatoriu prin lege. Eu vreau sa pot sa-mi localizez cainele in cazul in care se pierde / mi-l fura.
Aaaa.Mi se pare buna ideea.Poate imi iau si eu.Ar merge in caz ca imi fuge cainele.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

View Postrumegus, on 20 mai 2019 - 19:07, said:

Sa-ti localizezi cainele pierdut in padure, implica minim 2 lucruri: Cainele sa nu se ascunda undeva unde nu are semnal gps de la sateliti, stapanul sa aiba semnal suficient la date mobile.
si cainele trebuie sa aiba semnal la date mobile, nu numai la gps.

#9
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
@rumegus: pe bune ca ai cam exagerat. va rog fara certuri.. cel mai mult ma asteptam sa zica lumea ceva in genu': alti caini nu au ce manca si tu vrei sa-i pui GPS ..

View PostFane, on 20 mai 2019 - 19:48, said:

si cainele trebuie sa aiba semnal la date mobile, nu numai la gps.

Cum functioneaza acest aparat?
1.Introduci o cartela SIM cu credit in acest GPS.
2.Atasezi aceasta zgarda cu GPS animalului tau de companie.
3.In caz ca nu iti gasesti animalul de companie, trimiti un SMS de pe telefonul tau mobil catre GPS si acesta iti trimite coordonatele locului in care se afla printr-un SMS, pe care il primesti tot pe telefonul tau.
Cartela SIM introdusa NU trebuie sa aiba cod PIN activ.


Eu inteleg asa (contraziceti-ma de nu e OK):
- cartela trebuie sa fie cu credit ca sa poata trimite SMS si ca sa trimiti SMS ai nevoie de date mobile
- aparatul in sine ce vreau sa-l cumpar are GPS incorporat
- eu trebuie sa am date mobile ca sa pot sa primesc SMS-ul si pe urma GPS ca sa pot sa localizez locatia cainelui conform coordonatelor primite.

Edited by ppp123, 20 May 2019 - 19:56.


#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Depinde de scule. Gps-ul cainelui, aka tracker, poate transmite datele si prin sms, adica 2g. Stapanul are nevoie de net, sa vada pe harta, unde este cInele.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
intr-un mod sau altul zgarda trebuie sa trimita coordonatele gps. o poate face printr-un sms (dar n-as crede sa foloseasca metoda asta) sau prin date mobile.

#12
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

View PostCrbl2001, on 20 mai 2019 - 19:27, said:

Aaaa.Mi se pare buna ideea.Poate imi iau si eu.Ar merge in caz ca imi fuge cainele.
E buna si pentru nevasta zgarda asta cu gps?

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
daca-i ceva mai atehnica ii faci cadou un iphone si-i faci tu contul icloud. Posted Image

Edited by Fane, 20 May 2019 - 21:45.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Problema, aparatul trebuie să aibă un acumulator relativ mare.
Dacă se pierde animalul sau fuge la distantă mare, și se descarcă acumulatorul, pînă să îl găsești pe animal, adios.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
din link-ul dat de initiator de pe emag:

-baterie interna reincarcabila li-ion 3.7V 1000mAh
-timp standby: 300ore

fata de un telefon normal nu are display, care-i consumator maricel si ar cam trebui sa tina bateria.

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ecranu-i fix pix. Receptorul gps consuma, datele trimise la maxim cateva secunde, ca daca setezi perioade prea lungi, e inutil, daca cainele fuge de colo-colo, standby-ul e iar irelevant, ca doar nu tii trackerul de bibelou, trebuie sa fie activ.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
posibil ca gps-ul sa-l activezi tu cand il interoghezi in legatura cu locatia. in rest sa stea inchis.

#18
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postvalirex, on 20 mai 2019 - 21:39, said:

E buna si pentru nevasta zgarda asta cu gps?
Merge perfectPosted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate