Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

[Casa veche, demisol, tencuiala se macina pana la caramida, inclusiv rosturile dintre caramizi]

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
roalecu

roalecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.11.2018
Salutare internauti!

Datele problemei sunt urmatoarele:

O casa veche(cam 100 ani), demisol + 2 etaje, eu stau la demisol. Intr-un colt al camerei(pereti exteriori, comunica direct afara) a inceput sa cada lavabila. Am ciocanit cu degetul in zonele afectate, iar sunetul produs suna a "gol", asa ca am luat o surubelnita si am inceput sa zgarm in perete. Mi-am dat seama ca tot stratul de tencuiala se macina, pana la caramida. Ca sa va dati seama mai exact, am pus aspiratorul in locul in care am facut gaura cu surubelnita, iar acesta pur si simplu aspira tencuiala, pana la caramida, inclusiv rosturile.

Umezeala la interior nu este, locuinta este bine ventilata, problema pare ca vine de la infiltratiile de apa de la exterior.

Atasez si un video.

Intrebarile mele ar fi:
  • Dupa ce curat tot peretele de tencuiala macinata, cum ar trebui reparat ?
  • Pentru rezolvarea problemei infiltratiilor de la exterior, ce solutii exista ? (Sapatul in jurul casei este imposibil)

Attached Files



#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă se macină ușor, și între cărămizi, eu zic să te muți.

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ceva asemanator am avut la o lucrare , o casa de cca 80 de ani . Reparatia este costisitoare , cu santier greu si mare , de durata .
Reparatia se face interior / exterior ...daca aveti acces pe linga casa .
In mare /
decopertare tencuiala interior , in totalitate , curatate rosturile pe cca 2 cm adincime , curatata caramida , curatat apoi de praf , spalat .
reparate cu caramida golurile ce le descoperiti , caramida sparta , golurile de instalatii
montat plase sudate cu agrafe pina pe partea exterioara a zidului / gaurile pt grafe se dau de marime mare pt a intra apoi tencuiala in ele .
montat fier beton pe colturile camerei , pe plase ( un fel de armatura ca pt un stilp )
tencuit cu sapa de beton / ciment-nisip .
cam asa arata lucrarea pe interior
exterior
sapat pe linga casa
decopertare hidroizolatie , caramida , fundatia
reparat ca in interior . ( pe durata lucrarii trebuie protejata zona cu " cort " .
acum depinde de solutie /
turnat o centura ingusta sub nivelul centurii existente , pina la nivelul ei superior , centura in care se introduc bari verticale de armare
montate apoi plasele cu agrafele din interior , montate alte armaturi necesare . Se face o armare a fundatiei si zidurilor pina la ce cota se stabileste .
Cofrare / turnat beton .
Hidroizolatie si termoizolatie .
Atentie la gaurile de strapungere pt utilitati .
......
Sper ca n-am uitat nimic ..

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
deci te muti....

#5
roalecu

roalecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.11.2018

 86-APP, on 20 mai 2019 - 19:00, said:

montat plase sudate cu agrafe pina pe partea exterioara a zidului / gaurile pt grafe se dau de marime mare pt a intra apoi tencuiala in ele .

De precizat ca peretele are o grosime de 135 de cm in colturi(ar parea ca este stalp de rezistenta imbracat cu caramida, nu pot spune 100% ca asa este) si 85 cm in rest

Edited by roalecu, 20 May 2019 - 19:15.


#6
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
In situatia asta (pereti foarte grosi) imi dau parerea, sa urmezi scenariul lui 86APP, mai putin armaturile!
Dar fara refacerea tencuielii si o hidroizolatie la exterior buna, nu rezolvi infiltratiile si eventuala igrasie!

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Cauta jurnalul Alexei ... ea are ceva de genu ... locuinta la demisol ... tencuiala cu ceva special ptr hidroizolat ... sika bla bla ..


Bafta

Edited by Tarzy, 20 May 2019 - 20:31.


#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Tarzy, on 20 mai 2019 - 20:30, said:

Cauta jurnalul Alexei ... ea are ceva de genu ... locuinta la demisol ... tencuiala cu ceva special ptr hidroizolat ... sika bla bla ..


Bafta
Cel mai eșuat exemplu !

#9
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Mortarul clasic, ala de-l foloseau bunicii, era facut cu var si nisip, tine cam 40-50 de ani. Dupa care legatura chimica dispare si se alege praful...Toata zona intre Barbu Vacarescu si Calea Floreasca e plina de bloculete cu 2 etaje zidite asa, efectiv scoti caramizile cu mana. O cunostinta avea un apartament intr-un astfel de bloc, a montat aer conditionat si unitatea interioara a cazut cu tot cu caramizi dupa o saptamana ( de la vibratii). Practic sunt ceva gen castele de nisip, caramizile stau una peste alta multumita sarcinii pe verticala insa la orice solicitare de forfecare ( adica cutremur) se naruie.

Edited by kesarion111, 20 May 2019 - 21:22.


#10
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

 roalecu, on 20 mai 2019 - 18:35, said:

O casa veche(cam 100 ani), demisol + 2 etaje, eu stau la demisol.

Intrebarile mele ar fi:
Dupa ce curat tot peretele de tencuiala macinata, cum ar trebui reparat ?
Pentru rezolvarea problemei infiltratiilor de la exterior, ce solutii exista ? (Sapatul in jurul casei este imposibil)

Daca esti proprietar, vinde, e mai simplu. Daca esti chirias, muta-te, e si mai simplu :).

Solutii pentru hidroizolare exista, dar presupune curatarea, hidroizolarea (vezi la Hyseal sau Penetron pentru ceva profi, sau Mapei, Sika pentru ceva care sa tina vreo 5-10 ani) si refacerea tencuielii peretelui pe dinafara + cel mai probabil interventii si la fundatie si armare cum s-a zis mai sus, daca rezistenta zidurilor este compromisa. Daca spui ca sapatul este imposibil, nu ai cum rezolva partea asta si apa se va infiltra in zid in continuare.

Exista si solutii care sa opreasca umezeala de a ajunge in interior . Aici pe forum brawnie te poate indruma in ce priveste solutiile de Hyseal. Discuta cu el sa vezi ce se poate face pe un zid de caramida si cat de bine il protejeaza de umiditatea venita din afara. Dar, rezistenta zidului nu cred ca va fi imbunatatita, si daca este afectata caramida e de rau... Ramane sa te lamureasca brawnie mai bine.
In concluzie, daca nu esti proprietar si daca nu tii mortis la acel demisol... mai bine muta-te. Daca esti proprietar... nush' ce sa zic.. e costisitor si daca nu investesti serios, daca nu faci lucrarea temeinic, atunci rezolvarea va fi doar temporara, cativa ani sau pana la prima ploaie mai serioasa.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
am facut eu, in mare parte cum a spus 86-APP. dublare fundatii, camasuire cu plase pe ambele fete, stalpi cu fundatie tip bloc-cuzinet, grinzi... adica vorba baietilor, mai bine te muti. te costa mai mult decat daca ai construi de la zero. cam de 1.5-2 ori.

#12
roalecu

roalecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.11.2018
Multumesc pentru sfaturi. Cantarind natura problemei si solutiile propuse am decis urmatoarele:

la interior:
  • decopertat tencuiala pana la caramida in coltul camerei cu problema, cate 1m de fiecare parte a coltului.
  • curatarea rosturilor dintre caramizi, intrat 1.5-2 cm adancime
  • acoperirea rosturilor + inca un strat de pana la 5mm cu mortar (de preferat hidroizolant, dar oare exista mortar hidroizolant care sa se preteze pentru rosturi + strat ? eu am vazut ca se aplica doar pe suprafete plane)
  • un strat de 2cm mortar de tencuiala pe baza de ciment
  • glet
  • lavabila
la exterior:
  • reparare jgeaburi + burlane acoperis
Sunt constient ca peste cativa ani iar va aparea problema.

Cum vi se pare, ce materiale recomandati? (

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Ce spui tu că faci, nu ajută la marele cutremur.
Iar ăla, poate să fie și peste trei minute.
Dacă este peste 3 minute, ai scăpat", sună cinic ce zic, dar asta este realitatea.

Dacă vine peste cinci zile, sau peste șase luni, iar nu ai schimbat nimic, cu ce ai hotărît să faci.
Spor, oricum.

L.E. Măcar nu stai la ultimul etaj, stai în groapă".

L.E.2 Singura șansa este @86-APP aka MaximG.
Nu este genul meu de coleg preferat, dar are dreptate, iar mie îmi place dreptatea.
Îmi calc pe inimă, de data asta, are dreptate, este singura soluție, ca să nu îți fie mormînt demisolul, la marele cutremur.
Ori, poate ai noroc să fie ziua, lucru foarte rar la noi.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007

 roalecu, on 21 mai 2019 - 10:19, said:

dar oare exista mortar hidroizolant care sa se preteze pentru rosturi + strat ? eu am vazut ca se aplica doar pe suprafete plane)

Eu am folosit cu succes un aditivul sika-1 care impermeabilizeaza in masa. il folosesti la prepararea mortarului cu care rostuiesti/tencuiesti.

#15
vintage

vintage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.06.2008
Eu am reabilitat casă mea veche de 80 90 ani din cărămidă pe fundație din beton near at astfel. Au rămas în picioare doar pereții exteriori care s-au decopertat int ext, iar la interior s au prevazut agrafe cu plasa și apoi torcretat cu beton 4 5cm.
Sunt necăjit totuși ca ancorele nu au prins toate, fiind fixate cu un lapte de ciment(în gaura de 10mm nu puteam baga mortar). Am mai băgat intermediar unele ancore cu ancoră chimică. Regretele mele sunt, odată ca nu m-a sfătuit structuristul sau dirigintele sa curăț între rosturi pe 1-2cm ca să pătrundă torcretul și al 2lea,ca nu m a sfătuit nimeni sa tencuiesc la exterior ca să nu se mai macine mortarul dintre cărămizi (probabil o voi face când voi schimba termosistemul peste 10 ani).
În situația ta, fiind o casă locuita, e greu sa aduci pompa de torcret, clar devine casă șantier, dar soluția torcretat ii cu beton e cea mai durabilă.

#16
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Eu am o magazie din caramida si a inceput sa cada tencuiala exterioara. Ma gandeam sa pun ceva polistiren sa iasa drept si peste o decorativa.
Oare e viabil?

#17
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvaru_alin, on 15 martie 2021 - 09:35, said:

Eu am o magazie din caramida si a inceput sa cada tencuiala exterioara. Ma gandeam sa pun ceva polistiren sa iasa drept si peste o decorativa.
Oare e viabil?
Da-i intai o tencuiala , altfel te vei trezi cu cea veche jos cu polistiren cu tot .

#18
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Polistirenul nu voiam sa-l pun pentru izolatie ci doar sa fie fatada cat mai dreapta.
Daca iese bine doar tencuit nu-i mai pun polistiren.
Recomandati un adeziv anume?Trebuie umezite/dat cu amorsa inainte de tencuiala?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate