Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Instructorul nu vrea sa imi explice deoarece "nu sunt curbe periculoase pe traseul de la examen"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
CostinAndreea12

CostinAndreea12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2019
Buna, recent am inceput scoala de soferi (eu neavand contact cu masini/condus in familie).

Recent am realizat ca nu stiu ce sa fac atunci cand ma aflu intr-o curba deosebit de periculoasa si vreau sa merg pe directia inainte si nu la dreapta cum este curba.

Cum ajung din punctul A in punctul B, avand in vedere ca, teoretic, imi este interzis ca opresc/stationez?

Dupa cum zice si titlul, instructorul refuza sa ma invete deoarece unde o sa dau traseul nu exista astfel de situatii.

Attached Files

  • Attached File  ss2.png   2.11MB   295 downloads
  • Attached File  ss1.png   410.04K   273 downloads


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Faci ce face toata lumea. Da-o dracului de lege, belesti ochii sa nu te tamponezi de nimeni si daca nu vine nimeni, da-i inainte.

#3
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Din cate vad eu nu este o curba periculoasa  este o intersectie nedirijata aplici prioritate de dreapta

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Trebuie să dai prioritate celui ce (ipotetic) vine din dreapta, în cazul în care nu există vreun indicator cu altă semnificație.

#5
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Te opresti aproape de axul drumului, dai semnal stanga cu ceva timp inainte (nu e "legal", dar cel din spate trebuie sa inteleaga ca tu nu continui pe drumul principal), dai prioritate celor care vin pe drumul principal si pe urma mergi inainte.

Daca eram intr-o tara civilizata, intersectia aia ar fi aratat cu siguranta altfel. Oricum, situatia e identica cu cea cand vrei sa virezi stanga din drumul principal, pe cel secundar. Atata timp cat e linie discontinua, ai voie sa o faci, nu are legatura cu interdictia de a opri/stationa pe acel drum.

#6
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Ce cretin... Pt faza asta ar trebui sa devină fostul tau instructor.  Explică i tu sau unul din părinți tampitului că el trebuie sa te învețe sa conduci, nu doar sa iei traseul.

In cazul prezentat semnalizezi stânga, te asiguri ca nu vine nimeni din fata si mergi înainte. Daca vine cineva, oprești, ii dai prioritate si apoi mergi înainte.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostCostinAndreea12, on 20 mai 2019 - 12:35, said:

Cum ajung din punctul A in punctul B, avand in vedere ca, teoretic, imi este interzis ca opresc/stationez?


Cum adică îți este interzis să oprești ?

DIN TIMP semnalizezi stânga, acolo aproape de intersecție încetinești până la punctul unde ai vedere optimă, TE ASIGURI, te duci și  gata.

View Postfigo1988, on 20 mai 2019 - 12:46, said:

nu e "legal"

De ce ?

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsanyi_2005, on 20 mai 2019 - 12:45, said:

Din cate vad eu nu este o curba periculoasa  este o intersectie nedirijata aplici prioritate de dreapta
Tu nu vezi semnele instalate?

Pt initiator: schimba-l. Pe instructor.

#9
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
De multe ori in astfel curbe lipsite de vizibilitate exista si o oglinda montata cam in dreptul unghiului, care iti ofera vizibilitate spre dreapta. Daca nu e interzis sa faci la stanga, semnalizezi din timp stanga si vezi daca vine ceva din dreapta. Daca vine te opresti, daca nu, virezi stanga.

#10
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Nu cred că ai voie să mergi pe acolo. Văd că drumul e blocat de un semijandarm.

#11
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostCostinAndreea12, on 20 mai 2019 - 12:35, said:

Cum ajung din punctul A in punctul B, avand in vedere ca, teoretic, imi este interzis ca opresc/stationez?

Ti-e rusine sa ne spui comuna, nu-i asa?

Esti pe un drum judetean cu prioritate care se intersecteaza cu un drum comunal care are semnul STOP la intrarea in drumul judetean (asta nu se vede in poza, dar ne ajuta Google).
Intrucat intri de pe un drum cu prioritate pe unul de categorie inferioara, trebuie sa dai prioritate de dreapta vehiculelor care (eventual) vin din sens opus si cu care te intersectezi cand vrei sa iei virajul (chiar daca teoretic mergi in linie dreapta).. deci incetinesti, te incadrezi la axul drumului unde ai vizibilitate in partea dreapta (unde continua drumul judetean) si de uiti bine in partea dreapta inainte de a continua drumul pe directia inainte.

Am marcat locul in care ar trebui sa te asiguri si sa cedezi trecerea daca e cazul (deci un pic mai la dreapta decat axul drumului pe care urmeaza sa intri, astfel incat sa vezi bine traficul de dupa curba aia periculoasa)

[ https://ibb.co/nCVFzFF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Situatia de trafic de acolo nu e reglementata de semnul "Curba periculoasa" ci de prioritatea de circulatie pe cele doua drumuri de categorie diferita - drumul national e drum cu prioritate, celalalt drum, judetean isi pierde prioritatea la intersectia cu drumul national.

Edited by Kres, 20 May 2019 - 13:01.


#12
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Tu invata decretul opriea e una stationarea e alta si parcarea  e alta mancare de peste

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View PostAmaryl, on 20 mai 2019 - 12:47, said:

te asiguri ca nu vine nimeni din fata si mergi înainte. Daca vine cineva, oprești, ii dai prioritate si apoi mergi înainte.
Nu din fata ci din dreapta te asiguri sa nu vina vreo masina.
Masina din fata, care vine de la B, trebuie sa aiba indicator de cedeaza trecerea sau de stop.

#14
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007

View Postdorin_2k, on 20 mai 2019 - 12:49, said:

Tu nu vezi semnele instalate?

Pt initiator: schimba-l. Pe instructor.
Unde vezi tu semne de circulatie acolo poate o fii da nu in poza
scuze acum am vazut daca am marit poza

Edited by sanyi_2005, 20 May 2019 - 12:54.


#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pe uscat e usor. Te uiti dupa urmele de cauciuc pe sosea. Pe unde e mai gumata, e sosea principala. Asa m-am ratacit eu in Salonta. Turna cu galeata si drumul era ud. In plus mai era si noapte. In loc sa o iau la stanga, am luat-o la dreapta. Navigatorul cica sa o iau inainte. Din punctul meu de vedere, nu exista inainte, exista doar stanga si dreapta. :)

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Daca nu e un semn care interzice mersul inainte, te opresti in locul unde ai vizibilitate, cedezi trecerea si apoi treci.
Eventual te incadrezi cat mai bine sa ai vizibilitate, adica apuci sa virezi un pic pe drumul pe care esti si opresti pt a da prioritate).

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
totuși în poza din satelit se observă că toată curba are linie continuă
în acest caz N-AI voie să o iei înainte!!!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce aveti ma cu semnalizat stanga daca mergeti inainte? Opresti dai prioritate, pleci mai departe... WTF!!!

Pun pariu ca exista semne/indicatoare de reglementare prioritate - dar nu sunt incadrate in poza. De fapt sub copacul mare din stanga se intrevede un semn Stop!

Edited by MembruAnonim, 20 May 2019 - 13:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate