Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asus Zenfone 6 vs. Oneplus 7 vs Honor 20Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
Din seria am un leu si vreu sa-l beu.
Dispun de vreo 500eur si as vrea un telefon mai nou, si nu stiu ce sa aleg.
Folosesc camera foto intens, vreau si viteza, si sa ma tina o zi fara frica ( aka 6:00-22:00h)
ecran mare DA, pentru ca  sunt consumator de media streaming
Vreau si ergonomie, sa-l pot folosi cu o mana , asa ca nu foarte mare ecranul
Cam astea imi fac cu ochiul, dar ...
Huawei nu mai are acces la google, si maps il folosesc relativ des in strainatate cu telu
Asus nu ma ajuta parca la convorbiri video( obisnuiesc sa proptesc telu pe ce apuc, de fel capatul de sus al telefonului e pct de sprijin)
plus ca zice lumea ca se aude camera aiurea cand functioneaza, si pare punctul slab
Oneplus...pare cel mai OK dar camera aia de 5mpx parca e de forma, si la 7T or sa puna un fckin wide angle si o sa ma oftic, bas ca si Oneplus estem China, si cat de curand incepe razbelu impotriva chinezilor
Musai in jur de 500eur, altfel nu pot sa traiesc cu mine stiind ca am spart 700 eur in sus pe un telefon

Edited by silver_eye, 20 May 2019 - 10:46.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vezi ca Honor tot Huawei e si ala ar fi recomandarea mea dintre cele trei.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Eu as recomanda OnePlus.

Problemele cu produsele Huawei nu tin doar de faptul ca sunt produse in China, ci suspiciunile lui Trump ca ar fi folosite de statul chinez sa-i spioneze pe americani (de parca iPhone-urile nu fac asta, dar pentru unchiul Sam).
Deja si firme europene anunta ca suspenda afacerile cu Huawei si urmeaza sa tina sedinte in care decid daca le reiau sau le anuleaza definitiv.

Modelele aflate pe piata vor avea in continuare acces la Play Store, dar nu mai primesc actualizari de Android sau de securitate. Si se aplica la nivel global din cate am inteles, nu doar in "iu es ăf ei".

Edited by Hider141, 20 May 2019 - 11:39.


#4
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
asus 6 d-abia a aparut, nu stim cum se va comporta camera aia in timp - poate se slabeste ceva pe-acolo si incepe sa se miste in functie de gravitatie, nu in conformitate cu dorinta ta. poate e ok, dar nu stim inca...
eu as alege honor, dar doar daca stii sa instalezi un twrp si de acolo un apk zipat.. asta in contextul conflictului sua - huawei.. [ poate as fi ales 1+, dar nu are jack audio normal, de 3.5.. din pacate asa am ajuns sa fac diferenta intre telefoane. practic la un telefon cu usb c, fara jack de 3.5, nu poti sa asculti muzica si sa incarci telefonul in acelasi timp (in avion de exemplu). aici am fost pe langa subiect, scuze, dar sper sa primesc niste critici constructive :) ]
daca esti doar un utilizator normal atunci ramane doar oneplus 7.

#5
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Eu zic ca OP7 e un telefon cinstit per total. Nu are camere care se invart, nu are baterie de 65Ah, dar e un telefon decent la toate si care sigur nu te va dezamagi. Software-ul e foarte fain, incarcarea e rapida si eficienta (aka nu se pierde mult sub forma de caldura), ecranul e ok, senzorul de amprenta e cam cel mai rapid dintre cele in-display, etc.
Si da, camera aia de 5Mp e fix degeaba. Nu m-as baza ca 7T o sa aiba camera wide sau ceva, de obicei schimba foarte putin la cele "T". Si chiar daca va avea, la OnePlus nu pierzi chiar asa mult la revanzare, il vinzi si iei 7T. :D

#6
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
Napoi, Honor 20Pro in conditiile scandalului HUA vs Trump ADM. plus pretul de 600EUR. PAS
Oneplus 7...are cam tot ce-mi trebe, mai putin jack sau adaptor pt jack in pachet,  la 570EUR. PAS
Am mers pe Zenfone 6, bifeaza mai multe cerinte...
sper sa nu-mi para rau dupa Oneplus7, cand am avut O+3T mi-a palacut tare mult viteza si robustetea constructiei

#7
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
Pacat de wide pe Oneplus...asa castiga Asus.

#8
seseseko

seseseko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.09.2008
dpmdv noul asus zf6
succes

#9
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Si eu sunt in aceeasi dilema, as include aici si Xiaomi mi9 este 2080 de lei la Pcgarage, astept ceva review-uri pentru Zenfone 6 si Oneplus 7.

#10
amerix

amerix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 17.04.2017
https://www.androida...eview-2-986711/

#11
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Eu unul sunt interesat de zenfone 6, dar astept un test de la jerry rig sa vad cum se rezista camera aia.

Daca nu iti pasa de jack audio, micro sd si 5000mah mergi pe oneplus.

#12
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Asus Zenfone 6 are camera pop up (cum au (vor avea) Samsung A80 si A90), cam asta e inovatia actuala pe telefoane.
Iti place il iei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6LiCdmtLlEQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
adryan871

adryan871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 09.11.2016
Redmi k20 pro?

#14
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Copie de Zenfone 6 cu pret mai mic (ca orice "xerox").

Poate ii place.

Edited by breitner, 29 May 2019 - 13:22.


#15
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postbreitner, on 29 mai 2019 - 13:19, said:

Copie de Zenfone 6 cu pret mai mic (ca orice "xerox").

LoL Copie? A fost lansat la 1-2 saptamani distanta de Zenfone 6 si One Plus 7 Pro.
Al dracu xerox-ul astora de la Xiaomi, face copii peste noapte.

Ce-i si mai amuzat este ca acum sunt numite copii si telefoanele chinezilor care vin cu ceva diferit fata de producatii clasici (Apple, Samsung, LG, Sony etc.).
Este ca si cum aceste acuzatii ar avea valoarea unei hartii folosite. Posted Image

#16
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Ia uita-te matale la specificatii:
https://www.gsmarena...8&idPhone2=9708

Dar daca te face sa te simti mai bine: asus i-a copiat!

#17
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
depinde si ce vrei, daca vrei ecran oled, mai multe benzi 4g, ecran mai mare si mai finutz, cu 90Hz, camera cu zoom si usb 3.1 iei One plus, pt baterie mai mare, camera mai versatila, 16 grame mai usor, radio fm, slot de card iei asus. Mai depinde si diferenta de pret de vreo 200 iepuroi sau 1000 lei intre cele 2.
Daca nu esti o persoana foarte pretentioasa poti sa iei linistit asus. Pt aia care vor mai mult one plus 7 sau mai bine si mai ieftin Xiaomi k20/poco 2 cu inca vreo 150 iepuroi mai ieftin decat asusul si practic iei 2 la pretul lui One Plus.
Personal, pt ca one plus s-au magarit cu pretul si au intrat in liga baietilor mari fara a-I depasi... eu l-as scoate din discutii. Mai ales ca la 90hz papa ala baterie pe paine.
Batalia pt telefonul best buy al 2019 ar trebui sa se dea intre asus si xiaomi k20.

#18
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Ecranul de pe Zenfone 6 e slab rau https://www.gsmarena...view-1937p3.php
Eu as merge pe OP7, ai hardware si software de top, suport bun si preturi rezonabile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate