Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Intrebare dual-boot 2x Windows 10 + Bitlocker pe amandoua

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Salut, se da urmatoarea situatie:

Un laptop Dell Latitude E5550 - modul TPM, card reader, etc (restul sunt irelevante)

Laptopul va avea pe el Windows 10 Enterprise -> policy de securitate, aplicatiile firmei, bitlocker obligatoriu

Ma intereseaza sa fac dualboot pe el - pe o partitie sa am acest Windows 10 Enterprise - cu toate chestiile lui, iar pe alta partitie sa am Windows 10 Pro, "personal", fara restul chestiilor.

Cum pot sa fac treaba asta? Am zis sa intreb inainte sa ma pun sa reinstalez sistemele de operare si sa pierd o zi.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Personal cunosc doua moduri:
1. imparti HDD-ul (ori SSD-ul) laptopului in doua si pe o partie instalezi Windows 10 Enterprise (cu toate chestiile lui) iar pe cealalta partitie Windows 10 Pro ("personal", fara restul chestiilor);
2. montezi un al doilea HDD / SSD si instalezi pe doua medii de stocare fizice fiecare sistem de operare.

Daca o exista si alte moduri ii rog pe ceilalti useri sa mentioneze  Posted Image

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
De ce ai nevoie de două sisteme de operare Windows 10 pe același sistem? Ce anume vrei să faci? Nu te ajută mai bine o mașină virtuală?

Nu îmi imaginez că dacă este laptop de serviciu o să te lase să umblii la sistemul de operare.

Edited by tavitu, 20 May 2019 - 10:39.


#4
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009

 super8, on 20 mai 2019 - 10:34, said:

Personal cunosc doua moduri:
1. imparti HDD-ul (ori SSD-ul) laptopului in doua si pe o partie instalezi Windows 10 Enterprise (cu toate chestiile lui) iar pe cealalta partitie Windows 10 Pro ("personal", fara restul chestiilor);
2. montezi un al doilea HDD / SSD si instalezi pe doua medii de stocare fizice fiecare sistem de operare.

Daca o exista si alte moduri ii rog pe ceilalti useri sa mentioneze  Posted Image

Asta si este planul - 2 partitii separate. Nu as mai adauga un SSD, inseamna o cheltuiala in plus :) Plus ca nu cred ca are loc de inca un SSD.

 tavitu, on 20 mai 2019 - 10:38, said:

De ce ai nevoie de două sisteme de operare Windows 10 pe același sistem? Ce anume vrei să faci? Nu te ajută mai bine o mașină virtuală?

Nu îmi imaginez că dacă este laptop de serviciu o să te lase să umblii la sistemul de operare.
Folosesc laptopul si pt serviciu, dar si pt lucruri personale. Acum am Windows 7 Enterprise, si merge foarte greu, are multe aplicatii mandatory - endpoint protection, software pt cardul de acces, software pt acces VPN, probabil ceva de tracking, Skype, circuit, outlook, etc, etc.

Am inca un laptop cu configuratie hardware identica (CPU si RAM - fara card reader si TPM pt Bitlocker insa), pe care am pus acum Windows 10, si m-am logat cu contul corporate - [email protected] - si se pare ca si-a instalat singur toate lucrurile de mai sus, ceea ce e super tare. Ba chiar inainte de asta, mi-a aparut un link cu "Termeni si conditii pt politica BYOD" - politica "Bring your own device".

Nu vreau sa umblu la sistemul de operare, ci sa nu ma plimb cu 2 laptopuri dupa mine. Teoretic, daca am 2 sisteme de operare diferite, iar cele 2 sisteme de operare sunt separate dpdv logic, adica sa nu ai acces la fisiere de pe un sistem pe altul, nu vad care este problema.

Dilema mea e cea cu Bitlockerul - cum sa procedez? Se face la nivel de harddisk? Se face individual, de pe fiecare SO?

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Kain_12, on 20 mai 2019 - 10:52, said:

Dilema mea e cea cu Bitlockerul - cum sa procedez? Se face la nivel de harddisk? Se face individual, de pe fiecare SO?
Raspunsul la intrebarea asta nu il cunosc.
Dar din cate am inteles despre Bitlocker (https://www.pcworld....ption-tool.html) cica nu poti instala pe cealalta partiei alt windows daca Bitlockerul e activat.
Probabil tre' sa il dezactivezi, instalezi windows pe partitia cealalta si apoi sa activezi la loc Bitlockerul.
Dar vad ca alti oameni recomanda fie dezactivarea Bitlockerului:
https://www.jeroenti...crypted-system/
fie stergerea partitiei cu programul DBAN pt. a putea instala windows pe o partitie cu Bitlocker activat
https://superuser.co...-with-bitlocker

Dar mi se pare o idee buna sa instalezi o masina virtuala pe care sa instalezi windows pt. "treburile" tale personale.

#6
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009

 super8, on 20 mai 2019 - 11:24, said:

Raspunsul la intrebarea asta nu il cunosc.
Dar din cate am inteles despre Bitlocker (https://www.pcworld....ption-tool.html) cica nu poti instala pe cealalta partiei alt windows daca Bitlockerul e activat.
Probabil tre' sa il dezactivezi, instalezi windows pe partitia cealalta si apoi sa activezi la loc Bitlockerul.
Dar vad ca alti oameni recomanda fie dezactivarea Bitlockerului:
https://www.jeroenti...crypted-system/
fie stergerea partitiei cu programul DBAN pt. a putea instala windows pe o partitie cu Bitlocker activat
https://superuser.co...-with-bitlocker

Dar mi se pare o idee buna sa instalezi o masina virtuala pe care sa instalezi windows pt. "treburile" tale personale.
"Treburile" mele personale nu sunt neaparat "treburi personale" - ci lucrez, mai precis fac mult multitasking, software development, Photoshop, etc. Intr-o masina virtuala, performantele au de suferit, ceea ce incerc sa evit. O sa fac niste teste la weekend si voi reveni cu un update in legatura cu problema asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate