Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Lnb QUAD + DVB-C + 12 out

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Avand in vedere ca am mai multe device-uri ( tv-uri/receptor/pc/laptop/xox ) as dori sa insumez semnalul de la un lnb quad + dvb-c si sa am
peste 10 iesiri

In plus nu ar strica daca ar exista si ceva amplificare la semnalul insumat, se stie ca exista ceva pierderi de semnal la insumarea lui
Deci daca cineva se afla intr-o astfel de situatie , m-ar interesa concret ce multiswitch/amplificator foloseste sau cei care lucrati in astfel de situatii ( instalatori )
In cazul unui astfel de multiswitch se mai poate comanda o montura h-h cu un receptor ?
As dori sa cumpar din RO daca se poate , avand in vedere garantia , cost de transport mai mic in caz de......
Multumesc anticipat de raspunsuri/sfaturi

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu se poate.
Sau mai bine zis nu poti insuma semnalul de la LNB cu cel tv DVB-C.
Singura solutie posibila, nu renteza la o persoana fizica - o statie TV - de genul celor care le au firmele de cablu.

Motivele sunt multiple.

Doar cateva:
- LNB-ul Quad are nevoie de o tensiune de alimentare - furnizata de receptor.
- Un TV care stie si satelit si DVB-C are intrari separate ptr cele 2 - tunere separate. Unul din motive e si cel de mai sus.

Multiswitch merge doar pe partea de satelit.

#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Eiffel , nu stiu experienta ta in acest domeniu , dar ai incercat sa cauti dupa - Multiswitch 5/12 - o sa ai o mare surpriza
Pe mine ma intereseaza daca in locul lnb-ului quatro se poate folosi un lnb quad , in rest.......
Sa nu imi raspunzi ca nici lnb-ul quatro nu se alimenteaza , ca...........
Ce nu stiu eu sigur este a doua cerinta :
- In cazul folosirii unui astfel de multiswitch daca se mai poate comanda o montura h-h de catre un receptor ?
O solutie la intrebare o dau tot eu , folosind una dintre iesirile lnb-ului quad direct  cu montura h-h si apoi receptor
Insa nu stiu ce configuratie trebuie setata in acest caz la receptor ca sa functioneze atat cu o montura h-h , cat si cu acel multiswitch

Edited by wather, 20 May 2019 - 09:08.


#4
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
https://www.reichelt...pq-p110556.html
de exemplu acesta , are la intrari , lnb a b c d
ce decodere folosesti ?

Edited by mag1001, 20 May 2019 - 09:46.


#5
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Mag1001 - pai si exemplu dat de tine tot lnb quatro foloseste , vezi fisa tehnica - Design - For Quattro LNB
Si asa cum am scris mai sus , nu stiu daca astfel de multiswitch-uri cu intrari de lnb quatro vor functiona si cu lnb quad , fiind vorba de alta configuratie/iesiri ale lnb-ului folosit
Asa am gasit/vazut si eu multe astfel de multiswitch-uri care se vand si in RO , dar toate au intrari pt lnb quatro

#6
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
Asta e ce trebuie https://www.hm-sat-s...er-sms-51206-nf
merge si cu quad

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pe mine ma intereseaza daca in locul lnb-ului quatro se poate folosi un lnb quad , in rest.......
Se poate.
Dar exista niste diferente intre ele. Presupun ca le stii.

Intr-adevar se pare ca acel multiswitch permite si o intrare terestra. Dar n-am mai vazut un televes de peste 15 ani...

#8
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Din 2007 cu un Optibox 500s , Kathrein UFS 910S , Gigablue HD800 SE si acum un Dream 920 UHD am cam invatat si eu ceva
Insa sa numai stau cu splitere prin casa as prefera un multiswitch si de acea am deschis acest subiect aici
Asa am gasit ceva la EMP Centauri - MS5/12PIU-5 - vezi foto
Cel de la Spaun ramane ca o ultima alegere , fiindca trebuie sa il cumpar de afara si ma ajune la peste 170 de euro pana in RO
As prefera din RO , fiind vorba si de garantie , asa daca se strica Spaun-ul cine plateste transportul pana in GE , asta in care acorda garantie international , altfel.......
EMP-ul il gasesc in RO la 433 lei cu garantie , insa mai astept si alte sugestii de la voi si mai ales de la cei care folositi astfel de multiswitch-uri

Astept si un raspuns vis-a-vis de ce fel de configurare trebuie sa setez la DM-ul 920UHD in cazul in care voi folosi :
- un multiswitch 5/12
- o iesire din cele 4 de la lnb-ul quad direct conectata la o montura h-h comandata de DM
In prezent am un tv tuner triplu ms/s2x la DM si mai vreau sa ii cumpar un tv tuner FBC
Unul dintre astea doua modele - https://www.satmulti.../164141-164149/


I-am intrebat pe cei de la Dipolnet daca pot folosi un lnb quad in loc de un lnb quatro la ce multiswitch-uri 5/12 sau 5/16 au la vanzare si mi-au raspuns ca , ii citez - Multiswitch, fie el 5/12 fie el 5/16 functioneaza doar cu LNB QUARTRO
Acum nu stiu daca sa ii cred sau e vorba doar de marketing pt ei , de acea........aici

Attached Files


Edited by wather, 20 May 2019 - 10:32.


#9
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
http://www.liddll.de....php?boardid=17
vezi poate te ajuta cu ceva , sant discutii mai vechi

#10
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
sau poate ai nevoie de asa ceva https://emp-centauri...kateg=14&id=250

#11
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Foloseste cineva multiswitch-ul din poza alaturata cu un lnb quad , NU lnb quatro ?
M-ar interesa daca functioneaza mai ales ca voi folosi 3 din cele 4 iesiri independente ale lnb-ului quad conectat la un astfel de multiswitch
Cea de a patra iesire independenta a lnb-ului quad vreau sa o folosesc conectata la o montura h-h comandata de un receptor combo

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate