Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Perioada de alaptat?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003

View PostNeaceasca85, on 20 mai 2019 - 00:20, said:

De la o varsta corpul uman nu mai are enzimele necesare sa proceseze lactoza si laptele devine aliment nesanatos[...]
Mă rog, una-i laptele de la o vacă ce-a păscut iarbă curată și alta-i laptele chimizat și procesat. Ajungem ca în bancul ăla cu purecele "daca-i tai picioarele, nu mai aude".

Căt despre alăptatul unui copil  - cât vrea și se simte confortabil mama.  Limitele de 6-12 luni sunt doar marketing din partea producătorilor de LP sau condiționări sociale de pe vremea lui Ceașcă cînd se stătea 3 săpt. acasă și apoi înapoi în fabrica muncii.

#20
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Organizația mondiala a sănătății recomandă alăptat exclusiv 6 luni și alaturi de alimentație până la minim 2 ani. Vârsta naturală de înțărcat în trecut (și țările unde se mai practică creșterea naturala și nu-și da cu părerea mătușa Tamara pe internet :P) era/este undeva pe la 5-7 ani.


Eu am alăptat pe fii-mea până la 2 ani și 3-4 luni. Pe fii-meu să vedem. Deocamdată o luna :lol:

#21
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Nu mai inteleg nimic atunci..

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

View Postonlyviu, on 20 mai 2019 - 09:54, said:

Avem o fetita de 1 an si 3 luni si sanul e alinarea ei cand durerile cu dintisorii sunt mari.
Exista gel pentru dinti.

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Off top,saptamna asta am aflat ca annual se pot lua 5 saptamani de ,,sick,, ,platite.     Pe langa 4 de vacanta si al 13.    Imi plac capitalistii astia!

#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
pt intrebari legate de copii cele mai bune site-uri sunt cel de la NHS si OMS.
https://www.nhs.uk/c...ding-questions/

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalexander11, on 24 mai 2019 - 12:10, said:

Nu mai inteleg nimic atunci..
Am mai scris dar s-a sters... minim 6 luni, ideal 1-2 ani... asta e tot. Cu cat diversifici dupa 6 luni cu atat mai bine.

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Si eu dat rezultatele unor statistici si mi s-a sters mesajul. Aberatie de moderare...

#27
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View PostBursul, on 24 mai 2019 - 15:01, said:

Exista gel pentru dinti.
Da, bagam medicamente pentru orice.
Gelul ala e o mizerie si de cele mai multe ori nu ajuta.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
E un simplu anestezic local - am impresia ca e chiar "natural", nu ca ar conta - si chiar ajuta sa adoarma copilul.

#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Noua (in DE) ne-a recomandat sa incepem diversificarea dupa 4 luni. Am inceput-o la 5 luni. Ideea e de prevenire a alergiilor. Am inceput cu pastarnac, morcov, dovleac. Initial fiecare din astea trei legume fiert, facut piure, apoi combinatie leguma+cartof ....si ulterior si 20g de carne (adica de ex. 100g pastarnac - favoritul bebelusului- 40g cartof, 20g carne de vita).
Pediatrul ne-a specificat ca e important ca in jurul varstei de 6 luni sa aiba o oarecare obisnuinta de a manca si carne.

Alaptarea e recomandat sa se faca atat timp cat e posibila. Cand mama va merge la munca sansele sa mai alapteze scad, clar.

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,446
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAdm, on 20 mai 2019 - 06:42, said:

In reclama zice minim 6 luni.

Maximul depinde de mama/copil/nebunii.

In practica se alapteaza daca se poate, peste un an.

Stiu persoane ce au alaptat pana la 3 ani, dar gasesc problema cu spectru patologic. Venea puiul pe marginea terenului de joaca si sugea 1 minut, apoi fugea iar la joaca.

Stai jos, mami!
am vazut si eu in parc, copii destul de maricei , care mai erau alaptati. Cumnata-mea alapteaza continuu de 4-5 ani, pentru ca a facut doi, si pe primul copil l-a intarcat chiar imediat inainte de  nasterea mezinului. Gelozii , miorlaituri..  nu exista limita. Au fost cazuri si cand s-au intins peste 5 ani.

Edited by tfmercedez, 31 August 2019 - 09:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate