Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

bilute urat mirositoare si post nasal drip

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ecloza12345

ecloza12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.05.2019
Va cer scuze daca textul urmator este iritant de frustrant, insa tocmai frustrarea mea cauzata de aceasta problema ma duce la culmile nervilor
Varsta 23

Simptome:

-bile URAT mirositoare (pe tot parcursul anului) care raman blocate in gat/cerul gurii/amigdale, pe care le expectorez greu (cateodata raman blocate si 3 saptamani). Ciudat este ca nu le pot vedea, nici cu lanterna
-saliva de pe limba URAT mirositoare. Saliva de sub limba FARA miros/neutra
-post nasal drip moderat/sever, de cand ma stiu. Se agraveaza la raceala si cand ma iau alergiile primavara
-respiratie URAT mirositoare atunci cand nu mananc timp indelungat. Cu cat am mese mai dese, cu atat e mai "neutra" respiratia. Dupa 2-3 ore de la ultima masa incepe sa miroasa urat; dupa ce m-am trezit dimineata, e nasol
-in fiecare an pana la varsta de 21-22, faceam macar o saptamana pe an de durere in gat cu posibil puroi si rana

Ce am incercat pana acum/igiena etc.:
-igiena mea bucala este PERFECTA. De multi ani ma spal pe dinti dupa ABSOLUT ORICE mananc. Fie ca este o banana sau o gustare, ma spal in urmatoarele 3 minute. NU ratez nicio spalare. Folosesc ata dentara in fiecare zi, dimineata si seara, pe langa spalat. Imi curat limba cu periuta speciala de aproape de fiecare data cand ma spal si pe dinti. Prin urmare, dantura mea este intacta

-nutritia mea este PERFECTA. Nu fumez, nu beau alcool, nu beau sucuri, nu beau acidulat, nu mananc zahar, nu mananc ciocolata, nu mananc dulciuri, nu mananc fast food, nu mananc alte porcarii. In procente cat mai mari, mancarea mea este luata din curtea mea; ce nu pot lua de la mine din curte, iau din alte surse bio.

-stilul meu de viata este perfect sanatos. fac sport in fiecare zi de cand ma stiu, odihna cum trebuie; sunt sanatos tun. nu am alte boli care ar putea duce la respiratie urata sau bile de genul

-gargara cu sare/apa de gura in fiecare seara

- N medicamente/spray-uri/plante pentru respiratie si bile de genul. NU MERG.

- mancat fara gluten o perioada; mancat fara lactoza o perioada; etc.. fara diferenta

-peste 5 doctori ORL cu reputatie si scumpi, dar fara rezultat. Unul dintre ei imi nega simptomele si voia sa ma trateze pentru reflux gastric (nu am avut in viata mea asa ceva). Eu ii spuneam ca nu am asta, doctorul insista. Recomandat de catre doc respectiv sa imi fac examene de imagistica la stomac si inca nu stiu cate tampenii costisitoare si sa revin (nici macar un test bucal/la nas nu mi-a dat); nu am mai dat banii pe ce a vrut. Altul imi spunea ca am deviatie de sept si nimic altceva; ca asta e, respiratia miroase la toata lumea si sa ma obisnuiesc. Al 3-lea imi spunea ca nu am deviatie de sept, ca nu am nimic, nu am probleme, si ca asta e, respiratia miroase urat la toata lumea, sa ma obisnuiesc. Al 4-lea imi spunea ca tot deviatie de sept am si ca respiratia miroase la toata lumea, sa ma obisnuiesc...sa am grija ce mananc ca mirosul mai vine din stomac, ca asta e...Al 5-lea nu va mai zic, ca ati inteles

Va rog sa ma credeti ca imi vine sa trec prin 6 ani de medicina doar ca sa stiu cum sa ma operez de unul singur sau sa fac orice e nevoie sa ma scap odata de asta. Nu mai suport sa aud cum imi sunt negate simptomele pe bani multi sau sa mi se spuna ca sunt normal, fara macar sa mi se faca UN TEST de ph/test de saliva/ORICE. Vin cu o problema si mi se zice ca ori "asta e", ori nu exista si e la mine in cap, ori plec cu 5000 de medicamente pentru orice altceva numai problema aia nu. Am un stil de viata ideal si am incercat aproape orice am gasit pe N forumuri/site-uri de medicina.

Banuiesc, sau sunt aproape sigur, ca respiratia urat mirositoare este cauzata de catre bile si mucozitati, care la randul lor sunt cauzate de mucozitatile care se scurg pe fargine dinspre nas. Care este cauza pentru care mi se tot scurg mucozitati? nu stiu.

Ce pot face/la cine ma pot duce care sa ma scape de aceasta problema? Locuiesc in Bucuresti.
Exista inca ceva de incercat la care nu m-am gandit?

#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Poate ai sinuzita. Ai fost la un medic ORL?

Edited by Freddy12, 19 May 2019 - 21:54.


#3
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Exsudat faringian/ nazal ai facut?

#4
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Treaba cu refluxul e valabila, in sensul ca asa cum spui, daca dupa ce nu manaci o perioada iti miroase gura, de fapt nu iti miroase gura, ci vine din stomac. Prin reflux se intelege si o predispoizitie a unuia din cele doua sfinctere, UES(upper esophageal sphincter)si LES (lower etc)de a sta deschise. Spre exemplu daca atunci cand nu mananci iti miroase gura, se poate explica prin faptul ca nefiind mancare ce stomacul sa o tina in aciditate si acele miscari specifice ale stomacului, se relaxeaza sfincterele. Nu trebuie neaparat sa ai reflux ca sa ai .. reflux. Cat despre acele bile urat mirositoare din gat, sunt in amigdale care probabil se irita de la ce vine din stomac cand urca ce nu trebuie. Refluxul e cand ai acid mult si arde, sau mai e reflux laringo-faringian.
Nu zic ca asta e, zic ca despre asta poti studia. https://www.webmd.co...aryngeal_reflux
https://muschealth.o...center/drainage Se cam potriveste , bad breath, post nasal drip,  etc..
https://en.wikipedia...ki/Tonsillolith

Edited by mofone, 19 May 2019 - 22:13.


#5
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Am vaz odata un documentar cu oameni care aveau diverse boli si doctorii nu le dadeau de cap. Era un caz asemanator cu o tipa cu simptome ca tine ii mirosea gura grav desi avea igiena adevcvata.
Pana la urma au aflat ca avea doar amigdalele fff mari si ii ramanea resturi de mancare acolo de la care misrosul urat , Le-a scos si totul s-a rezolvat, acum vezi si tu,

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Problema este la amigdale. Cel mai probabil ai streptococ, fa un exsudat nazal și faringian. Biluțele urat mirositoare se numesc amigdaliti, sunt resturi de mâncare adunate în craterele din amigdale, cratere apărute în urma infecțiilor repetate din acea zona.

#7
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
da, ai amigdale criptice care colecteaza diverse.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Bile care rămân blocate în gât? E prima dată când aud. Ai o poza, un link ceva?

Adică mănânci bile sau le formezi tu ca o stridie?

 corinadaniela, on 20 mai 2019 - 05:37, said:

Problema este la amigdale. Cel mai probabil ai streptococ, fa un exsudat nazal și faringian. Biluțele urat mirositoare se numesc amigdaliti, sunt resturi de mâncare adunate în craterele din amigdale, cratere apărute în urma infecțiilor repetate din acea zona.

Gata, am citit până jos :)

#9
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
Poate fi LPR (silent reflux), numai sa gasesti medici informati si deschisi...Posted Image Decat sa disperi mai bine fa investigatiile la gastro.

#10
ecloza12345

ecloza12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.05.2019

 Freddy12, on 19 mai 2019 - 21:54, said:

Poate ai sinuzita. Ai fost la un medic ORL?
la 5 medici orl. nu este sinuzita

 SharonCollins, on 19 mai 2019 - 21:58, said:

Exsudat faringian/ nazal ai facut?
da, au iesit ambele bine. de mai multe ori am facut pentru ca se credea ca am streptococ, insa intotdeauna a iesit negativ

 mofone, on 19 mai 2019 - 22:08, said:

Treaba cu refluxul e valabila, in sensul ca asa cum spui, daca dupa ce nu manaci o perioada iti miroase gura, de fapt nu iti miroase gura, ci vine din stomac. Prin reflux se intelege si o predispoizitie a unuia din cele doua sfinctere, UES(upper esophageal sphincter)si LES (lower etc)de a sta deschise. Spre exemplu daca atunci cand nu mananci iti miroase gura, se poate explica prin faptul ca nefiind mancare ce stomacul sa o tina in aciditate si acele miscari specifice ale stomacului, se relaxeaza sfincterele. Nu trebuie neaparat sa ai reflux ca sa ai .. reflux. Cat despre acele bile urat mirositoare din gat, sunt in amigdale care probabil se irita de la ce vine din stomac cand urca ce nu trebuie. Refluxul e cand ai acid mult si arde, sau mai e reflux laringo-faringian.
Nu zic ca asta e, zic ca despre asta poti studia. https://www.webmd.co...aryngeal_reflux
https://muschealth.o...center/drainage Se cam potriveste , bad breath, post nasal drip,  etc..
https://en.wikipedia...ki/Tonsillolith
mersi frumos pentru info si surse; am incercat cat se poate sa ma studiez singur si nu puteam sa bifez cauzele care ar duce la reflux (adica ce se spune acolo sa se evite; de exemplu eu mananc din 3 in 3 ore mereu, inainte cu 3-4 ore de culcare nu mananc, iar dupa ce mananc fac miscare usoara). probabil o sa ajung curand sa ma testez si pentru asta ca sa fiu macar sigur ca nu este

 keta, on 19 mai 2019 - 22:45, said:

Ai incercat sa te porti normal  (ca o fiinta umana), nu ca un obsedat de curatenia proprie ?
da, insa frecventa cariilor/altor probleme era considerabil mult mai mare, costurile pentru dentisti si intretinere erau considerabil mult mai mari. de cand am schimbat stilul de viata in cel prezent, ma simt fenomenal (inafara de problema din topic) si macar stiu ca la 60 de ani nu o sa am nevoie de proteza/implanturi si alte mii de euro pe nimic. sunt singurul pacient al dentistului meu care se duce din an in an la control si nu da bani, fiindca nu are ce sa imi curete

 corinadaniela, on 20 mai 2019 - 05:37, said:

Problema este la amigdale. Cel mai probabil ai streptococ, fa un exsudat nazal și faringian. Biluțele urat mirositoare se numesc amigdaliti, sunt resturi de mâncare adunate în craterele din amigdale, cratere apărute în urma infecțiilor repetate din acea zona.
am facut ambele exudate, cel faringian de mai multe ori. au iesit mereu negativ. nu stiam termenul pentru amigdaliti; am avut nenumarate probleme de gat/ rar si cu puroi etc., deci craterele de care spui tu sunt sigur ca exista. nu inteleg de ce nu mi-a spus nimic nici macar unul din cei 5 doctori

 pumu, on 20 mai 2019 - 12:27, said:

Poate fi LPR (silent reflux), numai sa gasesti medici informati si deschisi...Posted Image Decat sa disperi mai bine fa investigatiile la gastro.
incredibil de greu sa dai de cineva deschis; am mai gasit acum pe cineva, sa vad cum iese...



multumesc pentru raspunsuri si ajutor

#11
pumu

pumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2009
Sa ne tii la curent :)

#12
Marianspo24

Marianspo24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2020
Ai aflat ce era? Ceva noutăți ? Am fix același problema

#13
rasfatzel

rasfatzel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.02.2008
http://www.sfatulmed...-amigdalei_9618

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate