Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Problema drivere laptop ASUS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MadalinGheorghe

MadalinGheorghe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.05.2019
Va salut, detin un laptop ASUS X553M care are CPU Intel BayTrail M Dual-Core si 2GB de memorie. Driverele pentru el le-am gasit doar pentru Windows 8.x si 10. Din cauza configuratiei slabe sunt nevoit sa rulez pe Windows 7. Din pacate Microsoft nu mai ofera driverele pentru acest windows, obligandu-ma sa trec la o versiune mai noua, implicit sa cumpar alt laptop ca sa-mi functioneze. Nu sunt in bani pentru un eventual upgrade.
Asadar, va rog, daca are cineva acest model de laptop si drivere functionabile, l-as ruga sa ma ajute. Am cautat incontinuu pe internet dar am reusit sa gasesc doar pentru wireless ( sunetul mi l-a instalat windowsul ).

Multumesc, raman dator! ( SERIOS! )

Edited by MadalinGheorghe, 19 May 2019 - 20:49.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@MadalinGheorghe, eu vad ca ASUS X553M are procesor quad-core nativ din 2014 Intel N2830 dual core si e compatibil cu Windows 8, 8.1 si 10.
Asta inseamna ca ar trebui sa ruleze bine cu W10.

Parerea mea e ca trebuie sa montezi un SSD laptopului pe care sa instralezi Windows 10 si va rula mai bine deoarece HDD-ul trage in jos laptopul.

l.e.:
se pare ca e procesor dual core
================

Imi mentin parerea ! pune un SSD pt. a instala fie Windows 8.1 fie W10.
Alternativa e sa cumperi un laptop nou   Posted Image
===========================

Daca nu vrei sa cumperi un SSD pt. a instala W10 ori alt laptop mai noua si mai bun, atunci incearca asa:
1. vezi daca sunt bune driverele de Windows 7 de aici:
https://www.driversc...s/x553ma/163972
alege tu versiune de windows pe 32 sau 64bit

2. instaleaza programul 3DP Chip (https://www.3dpchip....hip_down_ro.php) si cu el instalezi driverele pt. Windows 7, daca le gaseste

3. afla modelul exact al fiecarei componente si cauta driverul de W7 la producator.

Edited by super8, 19 May 2019 - 21:08.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011

 super8, on 19 mai 2019 - 20:57, said:

@MadalinGheorghe, eu vad ca ASUS X553M are procesor quad-core nativ din 2014 Intel N2830 dual core si e compatibil cu Windows 8, 8.1 si 10.
Asta inseamna ca ar trebui sa ruleze bine cu W10.


ASta o crezi doar tu, eu am avut de a face cu genul asta de procesor si nu-l doresc nici dusmanilor mei. Pana la SSD esti clar limitat de procesor cu win 10 ( e aproape in 100% mai mereu ) si asta imediat dupa instalare, daramite atunci cand vor curge actualizarile automate pentru windows.

#4
MadalinGheorghe

MadalinGheorghe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.05.2019

 super8, on 19 mai 2019 - 20:57, said:

2. instaleaza programul 3DP Chip (https://www.3dpchip....hip_down_ro.php) si cu el instalezi driverele pt. Windows 7, daca le gaseste
Mi-a functionat de minune. Am incercat si celelalte optiuni dar nu ma pricep foarte bine.
Modoran are dreptate, inainte am avut Win8.1 si stateam 1 ora sa se aprinda, acum am bagat WIN7 si CPU-ul functioneaza in aproximativ 70% nefacand nimic la el. Personal ma multumeste pentru lucrurile marunte pe care le fac ( netflix, chestionare, youtube ). Unde ne vedem ca sa fac cinstea?

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
De ce, @Modoran ? ca pe site-ul producatorului vad ca Intel N2830 e un procesor dual core cu HT
https://ark.intel.co...o-2-41-ghz.html
Din cauza ca e din gama ieftina (Celeron) e asa slab ?

In cazul asta solutia cea mai buna pt. @initiator e sa cumpere un laptop nou cu procesor minim quad-core  Posted Image
https://www.pcgarage...1808660,1815332
==========================================

 MadalinGheorghe, on 19 mai 2019 - 21:35, said:

Unde ne vedem ca sa fac cinstea?
Sa inteleg ca te-au ajutat driverele de pe site-ul driverscape.com ? ai avut noroc !
Pe vremea cand foloseam XP-ul si nu gaseam drivere de acolo luam driverele.

Insa acum folosesc Linux ce vine cu drivere preinstalate ori le downloadez cu un utilitar al distributiei Linux
Attached File  Screenshot.png   105.6K   5 downloads

Nu e nevoie sa ne vedem sa imi dai o bere, ma bucur ca am reusit sa te ajut  Posted Image

Edited by super8, 19 May 2019 - 21:54.


#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 MadalinGheorghe, on 19 mai 2019 - 20:45, said:

Va salut, detin un laptop ASUS X553M care are CPU Intel BayTrail M Dual-Core si 2GB de memorie. Driverele pentru el le-am gasit doar pentru Windows 8.x si 10. Din cauza configuratiei slabe sunt nevoit sa rulez pe Windows 7. Din pacate Microsoft nu mai ofera driverele pentru acest windows, obligandu-ma sa trec la o versiune mai noua, implicit sa cumpar alt laptop ca sa-mi functioneze. Nu sunt in bani pentru un eventual upgrade.
Asadar, va rog, daca are cineva acest model de laptop si drivere functionabile, l-as ruga sa ma ajute. Am cautat incontinuu pe internet dar am reusit sa gasesc doar pentru wireless ( sunetul mi l-a instalat windowsul ).

Multumesc, raman dator! ( SERIOS! )
Asa cum ti s-a mai recomandat, un SSD va face minuni cu windows 10. Ti-as recomanda sa iei Kingston A400, 120 GB deoarece nu se incinge ca altele iar la 90-100 lei nu cred ca gasesti altceva mai bun. Pentru a rula Win 10X64 mai ai nevoie de un modul memorie de 2GB care este pe okazii undeva la 30 lei. Deci, daca vrei sa mai folosesti acel laptop, rupe din bugetul tau 120 lei si pune acel ssd+2 GB RAM. Vei ramine surprins...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate