Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Poluare China

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Urmarind un scurt clip de 5 minure despre poluarea masiva din China, mi-am pus cateva intrebari. Poluarea exista, ii vedem efecetele fiecare dintre noi. Insa este atat de mare pe cat se arata cu degetul? In clipul de mai jos se spune ca cercetatorii au ajuns la concluzia ca in 2030 China va ramane fara apa potabila (un scurt exemplu).
Alte exemple: in maxim 20 de ani, populatia va ramne fara nu stiu ce resursa naturala etc.

Ori sunt adevarate aceste avertizari si suntem in groapa insa noi nu realizam asta iar in 10-20 de ani ne vom vedea sfarsitul...ori unele avertizari sunt exagerate, problema exista.. insa nu asa cum prevestesc unii.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ATS5qvuJgi8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 19 May 2019 - 20:05.


#2
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Las', ca-n Europa, bagam timbru de mediu si taxe, la Euro coishpe...

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
sunt un tip care urmaresc China de ceva vreme. poti sa urmaresti canale de youtube ca serpentza,advchina,china uncesored. e fascinant sa vezi cum e acolo, parca ai fi in Romania. China are  multe probleme, situatia s-a inrautatit, comunismul nu e ceva bun pentru nici un stat. Este poluare destul de mare. Urmaream pe tipul care a stat un an in spatiu si zicea ca de obicei China nu se vede din spatiu, din cauza poluarii.

Subiectul e prea mare pentru a fi discutat, dar sper sa te uiti pe canalele alea sau sa cauti resurse mai multe. China nu e fun place to live.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Faptul că dispar specii de animale într-un ritm fără precedent arată că poluarea planetei suntem noi înșine, oamenii. Suntem toxici, nocivi, letali. Prognozele nu sunt deloc exagerate, au fost făcute de oameni de știință responsabili. Iresponsabilitatea politicului bagatelizează pericolul.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Sa fiu foarte sincer,eu nu cred o iota din balivernele alea.Cu siguranta China nu va ramane fara apa potabila in 2030.Apa potabila nu este doar cea provenita din izvoarele de apa dulce.Apa potabila se obtine foarte usor din apa de mare.Iar marile si oceanele acopera cam 65-70% din suprafata Terrei.Si cum chinezii nu sunt chiar prostii planetei s-or descurca ei cumva.Au reusit sa acapareze tot mapamondul,nu se vor impiedica ei de un mizilic.
Chestia cu ramanerea fara resurse tine strict de spalarea creierilor si manipularile grosolane,coroborate cu tampenia si cretinitatea nativa a omenirii care este folosita si canalizata de canaliile care nu urmaresc altceva decat profitul.
Merita citite analizele facute de jigodii patentate in urma cu foarte multi ani cu privire la petrol si la criza ce va sa vina.Perioada aia a trecut,nici o criza a petrolului la orizont,din contra,se descopera pe zi ce trece rezerva nemaivazute si nemaiintalnite de petrol.
Si atentie,petrol nu inseamna doar benzina si motorina.Inseamna absolut tot ce ne inconjoara.O masina cu motor electric nu inseamna ca am depasit sau ocolit criza petrolului.Consumul de petrol nu sta in benzina si motorina.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postadisz, on 19 mai 2019 - 20:12, said:

Apa potabila se obtine foarte usor din apa de mare.

Daca ai un buzunar fara fund, totul e foarte usor.

In plus, mai e problema transportului apei. Sa nu uitam ca China are o suprafata de 40 de ori mai mare decat Romania.

Edited by Phobos, 19 May 2019 - 20:20.


#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostPhobos, on 19 mai 2019 - 20:16, said:

Daca ai un buzunar fara fund, totul e foarte usor.
La fel și cu petrolul. ;)

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postadisz, on 19 mai 2019 - 20:12, said:

Si cum chinezii nu sunt chiar prostii planetei s-or descurca ei cumva.Au reusit sa acapareze tot mapamondul,nu se vor impiedica ei de un mizilic.

Nu e deloc un mizilic. Lipsa apei a mai pus pe butuci civilizatii in istorie si are puterea s-o faca si in prezent.

Inca n-am ajuns la nivelul la care sa dispunem de atata energie ieftina incat sa desalinizam si sa transportam apa de mare la nivel macro, pentru agricultura, industrie, etc.

Edited by Phobos, 19 May 2019 - 20:23.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar ce spuneti de nivelul depasit al poluarii?

Acum cateva luni am citit citeam de exemplu despre Italia.

https://www.hotnews....cota-maxima.htm

In 39 de orase din Italia, nivelul poluarii a depasit cota maxima

Nivelul de poluare in Italia, care este deosebit de critica in valea fluviului Po si, in general, in orasele din nordul tarii, a devenit din ce in ce mai mare. Situatia a fost descrisa cu lux de amanunte in documentul "Mal'aria 2018 - Europa solicita, Italia raspunde?", raportul privind poluarea aerului in orasele italiene prezentat luni, in ajunul summit-ului de la Bruxelles si destinat in special celor opt tari din UE amenintate de procedura de infringement, printre care se numara si Italia, potrivit Rador care citeaza La Stampa.

View PostPhobos, on 19 mai 2019 - 20:21, said:

Nu e deloc un mizilic. Lipsa apei a mai pus pe butuci civilizatii in istorie si are puterea s-o faca si in prezent.

Subscriu.


Avem ceva palpabil in ceea ce priveste criza apei potabile.

https://en.wikipedia...wn_water_crisis

Edited by MembruAnonim, 19 May 2019 - 20:25.


#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Chinezii se inmultesc ca iepurii si distrug absolut totul pe unde trec, nu lasa nimic in urma, nu le pasa de mediu, de Pamant, de ceilalti oameni, de viitor, am studiat biologia si nu am mai vazut un asemenea comportament decat la o singura alta forma de viata: la virusi...

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsylvius, on 19 mai 2019 - 20:05, said:

Las', ca-n Europa, bagam timbru de mediu si taxe, la Euro coishpe...
oa imagineaza-ti o europa , care sa nu fi miscat un deget , sinsa fi avut si astazi masini cu motor de 1.4 care sa consume 15L/100, non euro, care sa iti rupa plamanii cu motorul la ralanti, cu noxele alea la nivel de anii 70.
China in 10 ani poate isi face o parte din teme, si se va ocupa de poluare.

View PostAldulescu, on 19 mai 2019 - 20:42, said:

Chinezii se inmultesc ca iepurii si distrug absolut totul pe unde trec, nu lasa nimic in urma, nu le pasa de mediu, de Pamant, de ceilalti oameni, de viitor, am studiat biologia si nu am mai vazut un asemenea comportament decat la o singura alta forma de viata: la virusi...
scrii ca unul care n-a iesit din casa..
De cand s-a impus in China regula singurului copil permis, populatia a "economisit" cca 500 de milioane. Adica, ar fi fost cu 500 de milioane mai multi astazi daca  in ultimii 40 de ani nu bagau regula aia.
"China's fertility decline to very low levels by the mid 1990s was far more impressive given its lower level of socio-economic development at that time;[9] even after taking rapid economic development into account, China's fertility restrictions likely averted over 500 million births between 1970 and 2015, with the portion caused by one-child restrictions possibly totaling 400 million"

Edited by tfmercedez, 19 May 2019 - 20:57.


#12
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Nu ar trebui sa li se permita vreodata statelor din lumea a treia sa se imdustrializeze si sa aiba acces la tehnologie fara sa aiba vreo obligatie de a depasi anumite standarde de civilizatie si responsabilitate sociala. De fapt China nu ar fi putut sa se industrializeze la aceasta scara, daca occidentul nu ar fi externalizat multe activitati de productie. Asadar faptul ca industrii unde este nevoie de multa responsabilitate au ajuns pe mana unora care n-au mama, n-au tata si nu le pasa de nimic este numai vina lacomiei americanilor si europenilor.

Edited by titispanac, 19 May 2019 - 20:58.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 19 mai 2019 - 19:59, said:

Urmarind un scurt clip de 5 minure despre poluarea masiva din China, mi-am pus cateva intrebari. Poluarea exista, ii vedem efecetele fiecare dintre noi. Insa este atat de mare pe cat se arata cu degetul? In clipul de mai jos se spune ca cercetatorii au ajuns la concluzia ca in 2030 China va ramane fara apa potabila (un scurt exemplu).
De fapt e un fake news. 2030 e altceva, se estimeaza ca atunci va fi consumul maxim de apa potabila dar si populatia maxima sustenabila Posted Image E vorba de un articol din 2005.

https://en.wikipedia...ources_of_China
"Water resources of China"

"According to an article in The Guardian, in 2005, deputy minister Qiu Baoxing stated that more than 100 out of the 660 cities had extreme water shortages. Pan Yue, deputy director of the state environment protection agency, warned that economic growth was unsustainable due to the water problems. In 2004 the World Bank warned that the scarcity of the resource would lead to "a fight between rural interests, urban interests and industrial interests on who gets water in China." In April 2005 there were dozens of injuries in Dongyang city, Zhejiang Province, due to clashes over the nearby chemical factories of the Juxi Industrial Park accused of water pollution that harmed crops and led to deformed babies being born. According to the article, a quarter of the population lacked clean drinking water and less than a third of the waste was treated. China is expected to face worsening water shortages until 2030 when the population peaks.[15]"

View Postadisz, on 19 mai 2019 - 20:12, said:

Apa potabila se obtine foarte usor din apa de mare.Iar marile si oceanele acopera cam 65-70% din suprafata Terrei.
De fapt se obtine greu si cu costuri mari in energie si transport. O fac numai tarile care nu au in cotro, UAE, Israel etc...

Edited by andreic, 19 May 2019 - 21:26.


#14
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Doar o bomba ecologica sau chimica care sa mai rada din oameni mai salveaza planeta asta.In ritmul actual de crestere al populatiei in maxim 100 de ani ramanem fara resurse!

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Frate, nici poluarea neaosa romaneasca nu putem s-o mai producem, trebuie s-o importam si pe aia din China! :wallbash:

#16
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Anul trecut am fost cu serviciul in Beijing.Am prins destul de bine timpul si calitatea aerului.am vazut multe scutere,''titicaruri'' home made electrice....presupun pentru anti poluare.am pus o poza in dimineata plecari cu smogul care se ridicase si acoperea soarele.

Attached Files



#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Posttitispanac, on 19 mai 2019 - 20:57, said:

Nu ar trebui sa li se permita vreodata statelor din lumea a treia sa se imdustrializeze si sa aiba acces la tehnologie fara sa aiba vreo obligatie de a depasi anumite standarde de civilizatie si responsabilitate sociala. De fapt China nu ar fi putut sa se industrializeze la aceasta scara, daca occidentul nu ar fi externalizat multe activitati de productie. Asadar faptul ca industrii unde este nevoie de multa responsabilitate au ajuns pe mana unora care n-au mama, n-au tata si nu le pasa de nimic este numai vina lacomiei americanilor si europenilor.
China nu e fara mama si fara tata, e una dintre cele mai vechi civilizatii din istorie. Nu stiu cum faci sa spui ca nu ar trebui sa se permita industrializarea unor state, ma intreb cine ar avea dreptul sa le interzica ceva. Si care ar trebui sa fie statele care sa aiba dreptul la industrializare.

View Postadisz, on 19 mai 2019 - 20:12, said:

Sa fiu foarte sincer,eu nu cred o iota din balivernele alea.
Adisz, dar tu ai vazut clipul ? Pe la noi la Hunedoara ai fost pe vremea lui Ceausescu ? De "supa de plastic" ai auzit ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate