Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Brazare alama

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Apelez la colegii forumisti cu urmatoarea problema :
Vreau sa brazez alama de 2mm . Banda de alama e fixata pe un cilindru de otel pentru a-i da forma rotunda . Cilindrul are 170mm diametru si disipa caldura .
Folosesc un arzator Rothenberger SuperFire4 cu brener ciclon si gaz MAPP . Aliajul de lipire e Brazetec S15 sau Harris0 , ambele au temperatura de topire de cca. 800 oC .
Brenerul ciclon da senzatia ca nu "focalizeaza" temperatura . Am cumparat si un brener standard , e si mai slab .
Din cauza cilindrului de otel alama nu apuca sa se inroseasca ,cand lipesc aliajul nu curge , se formeaza bilute si ma joc cu flacara departe-aproape incercand sa gasesc distanta optima unde este flacara cu temperatura cea mai mare .
Imi puteti recomanda alt brener sau alt arzator , cu temperatura mai mare ? Sau poate nu stiu eu unde "focalizeaza" brenerul ?
Alta problema : aliajul de lipire e argintiu dupa racire si dupa ce slefuiesc piesa se vede diferenta dintre alama si aliajul argintiu . Alt tip de aliaj stie cineva ?

  https://i.postimg.cc...Y7Vp/Braz01.jpg  https://i.postimg.cc...23Kk/Braz02.jpg

Multumesc in avans pentru sugestii .

Edited by cheluIS, 19 May 2019 - 19:13.


#2
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Cred ca de fapt temperatura e prea mare nu prea mica, e lipitura tare nu sudura. Face biluta din cauza oxizilor ce acopera materialul de baza. Sau poate nu e bun fluxul.

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Banda de 2mm merge in 2 moduri diferite de ce doriti:
1. Brazare WIG cu bagheta de bronz (CuSi3).
2. Brazare MIG cu sirma CuSi3.

Exista baghete de cupru fosforos pentru lipire tevi de Cu, incercati cu acelea, temperatura este pe la 730C.
Argintiu este aliajul pe baza de Ag folosit si in frihotehnie.

https://www.cfh-gmbh...oducts/solders/

Edited by Ion_Bumbu, 19 May 2019 - 19:37.


#4
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Folosesc flux Brazetec .
Cand lipesc fara suportul de otel aliajul se topeste imediat si rezulta o lipire foarte rezistenta mecanic . Am fortat in menghina si se rupe de langa lipire .

https://i.postimg.cc...NgCB/Braz03.jpg

Voi incerca cu baghete de cupru fosforos .

#5
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
Și  dacă preîncălziți suportul ?

Edited by scub, 19 May 2019 - 19:49.


#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
[attachment=2235619:IMG_1357.JPG]

Este o un test de la o lucrare de acum vreo 2 ani.
Brazare WIG dar cu bara CFH CuP luata din Practiker pe vremuri.
Culoarea parca este mai rosiatica decit a alamei insa nu e asa mare contrast ca la aliaj cu Ag, verficata pe lipitura polizata ai slefuita.
Temperatura de topire este mai mare decit la aliaj cu Ag frigotehnic insa asa cum spune colegul @scub daca folositi
un arzator pentru a incalzi cilindrul ar merge mai bine.
Sau, avind strung daca modificati cilindrul incit sa aveti ceva stil roata cu banda de rulare 2-3mm grosime ar fi mult mai usor de lipit mai ales cu preincalzire locala.

#7
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Suportul oricum se incalzeste de la flacara , nu vreau sa-l incalzesc la rosu , ma tem ca se deformeaza . Dupa lipire suportul il pun pe strung si finisez piesa de alama .
Am sa incerc cu doua arzatoare ... mai trebuie o mana Posted Image
Maine incerc cu bagheta de cupru fosforos .

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Posibil ca problema să fie de la suport care răcește mult prea repede lipitura. Ar trebui încălzit înainte.

#9
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Ia o bagheta de alama,se gasesc diverse compozitii Ag-Cu-Zn,important e sa iasa la culoare lipitura.
Dupa parerea mea nu merge lipitura pentru ca nu ajungi la temperatura optima...suportul fura multa caldura si brenere de genul ala nu am folosit,nu stiu de ce sunt in stare...eu foloseam gaz+oxigen,e sfant.
Materialul trebuie incalzit peste temperatura de topire a baghetei ca sa iasa lipitura buna.


Cu cat creste procentul de argint temperatura scade si rezistenta imbinarii creste...un alt mare avantaj este ca poti imbina doua metale diferite...cupru cu aluminiu,fier si altele.
Cuprul fosforos se foloseste pentru lipit cupru si aliajele lui cu avantajul pretului scazut.

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Alama cere temperatura ridicata...de aia nimeni nu a recomandat`o si nici initiatorul n`a folosit`o...trebuie oxigaz acolo

#11
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Am gasit pe net "Electrozi sudura cupru-bronz CuSn7" , invelis bazic , curent 70-120A :

https://www.kobill.r...cusn7-32mm.html

Se poate suda alama electric ? A folosit cineva ?

#12
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ăștia îs de bronz nu de alamă.
Bronzul se sudeaza fără probleme.

Edited by BloodRa, 26 August 2019 - 12:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate