Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitie Bare Transversale pentru Portbagaj

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Salut

Vreau sa imi pun la masina(SKODA Fabia 1 COMBI) bare transversale pentru portbagaj(ma intereseaza mai putin), ideea e sa pot duce tevi, scanduri sau alte lucruri pe care nu le pot baga in masina, acoperisul e gol ca in poza
https://img.plici.ro...223172da347.jpg

Credeti ca ce am cautat pe net se potrivesc?
https://www.emag.ro/...9/pd/DS30NJBBM/

Multumesc anticipat

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
vezi daca nu ai suruburi de prindere sub ornamentul ala de plastic

#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am luat, pentru Octavia 2, de la Norauto.
Ieftine si bune, am pus de la biciclete pana la canapele, sifoniere, biblioteci ...

#4
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
nu are nici un surub de prindere, are doar doua canale ca in imagine https://img.plici.ro...223172da347.jpg ma gandesc ca se pot prinde

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Cauta optiunile pe Thule.com

Nu se prinde pe capota, ci la usi.

#6
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Care este greutatea maxima care se poate transporta pe plafon pe aceste bare ?

#7
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Toate modele de Fabia 1 Combi vin cu bare de plastic pe acoperis, a mea nu a avut asa ceva am cautat pe Thule.com la modelul meu arata numai fixare pe barele deja existente ce nu le am, dar exista un dar am dat din greseala de asta si cred ca e universal
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4KHSY7ZOp3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

gata am prins ideea, uite ce am gasit pe epiesa :)
https://www.epiesa.r...--acc-11825.htm

Edited by Lupulcelrau, 19 May 2019 - 18:15.


#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Daca e ca la Octavia, are gaurile de prindere pe interior, unde vine chederul usii pe caroserie.

Attached Files


Edited by shymano, 19 May 2019 - 18:46.


#9
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Astea iti trebuie https://www.olx.ro/o...html#206fadb8b8

#10
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View Postshymano, on 19 mai 2019 - 18:40, said:

Daca e ca la Octavia, are gaurile de prindere pe interior, unde vine chederul usii pe caroserie.

m-am uitat acu, nu am asa ceva, deci tre sa ma duc sa caut bare ca in imagine ca pe masina originala

View Postflorianos, on 19 mai 2019 - 18:56, said:

eu nu am barele pe care sa se prinda ghiara aia

Attached Files



#11
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Am gasit anuntul asta pe olx
https://www.olx.ro/o...html#206fadb8b8
daca se pot prinde pe masinile din primele 3 imagini din anunt se prinde si la mine

Spor

#12
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
E si mai simplu, iti trebuie bare transversale care se prind pe barele longitudinale. Sunt universale.

Astea https://www.olx.ro/o...html#206fadb8b8

#13
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View Postflorianos, on 19 mai 2019 - 19:30, said:

E si mai simplu, iti trebuie bare transversale care se prind pe barele longitudinale. Sunt universale.

Astea https://www.olx.ro/o...html#206fadb8b8

daca te uiti bine la primu post al meu am zis ca nu am acele bare plus a pus un foto cum arata acoperisul meu
http://img.plici.ro/...223172da347.jpg

Edited by Lupulcelrau, 19 May 2019 - 19:54.


#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Trage de unul din chedere (in partea din spate a masini) si vezi daca sub el nu cumva ai gaurile pentru montat bare longitudinale.

Barile transversale de regula fac zgomot la viteze mai mari si se spune ca si cresc consumul. Eu daca as fi in situatia ta, as monta prima data bari longitudinale (daca se poate), care sa-mi ramina permanent pe masina (eu le am), iar dupaia poti  pune orice transversale vrei, ca sa le poti monta si demonta usor, in functie de necesitati, Alea din ultimul tau link, o sa-ti cam zgirie vopseaua daca le montezi si demontezi de citeva ori.

Edited by florin71_skoda, 20 May 2019 - 10:54.


#15
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Eu in situatia ta am luat o remorca dupa masina,si o poti folosi la caratul mai multor lucruri,mai ales ca ai masina mica.Dar necesita si carlig...

#16
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View Postflorin71_skoda, on 20 mai 2019 - 10:53, said:

Trage de unul din chedere (in partea din spate a masini) si vezi daca sub el nu cumva ai gaurile pentru montat bare longitudinale.

Barile transversale de regula fac zgomot la viteze mai mari si se spune ca si cresc consumul. Eu daca as fi in situatia ta, as monta prima data bari longitudinale (daca se poate), care sa-mi ramina permanent pe masina (eu le am), iar dupaia poti  pune orice transversale vrei, ca sa le poti monta si demonta usor, in functie de necesitati, Alea din ultimul tau link, o sa-ti cam zgirie vopseaua daca le montezi si demontezi de citeva ori.

asta m-am gandit ca e cel mai bine si mai sigur pentru mine si in trafic sa le pun, eu am degand sa fac, nu stiu unde am sa gasesc cred ca la dezmembrari

la canalul acela m-am uitat si e mai gros in adancime, am reusit sa ma uit pana la jumatate si nu vad loc de suruburi sau ceva.

View PostDMIHNEA, on 20 mai 2019 - 10:57, said:

Eu in situatia ta am luat o remorca dupa masina,si o poti folosi la caratul mai multor lucruri,mai ales ca ai masina mica.Dar necesita si carlig...

stiu, am sa iau si o remorca da pe viitor


Spor

Edited by Lupulcelrau, 21 May 2019 - 09:37.


#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu am desfacut niciodata barile ca sa vad exact cum sint prinse la rabla mea (va trebui sa ma uit sa vad ce si cum, daca reusesc sa scot chederul). Insa daca ma iau dupa poza cu partile componente:

Attached File  skoda - bara longitudinala.png   855.83K   17 downloads

cred ca nu trebuie sa existe nici o gaura in "acoperis". Cel putin in poza de mai sus nu apare asa ceva. Eu banuiesc ca piesa notata 36, intra cumva in canalul ala unde acum ai cheder, si cind stringi suruburile se impaneaza in canal. Am cautat pe net piesa respectiva, cu codul 1U9860319A si arata asa:

Attached File  1U9860319A.JPG   21.85K   12 downloads

Cum vad ca are sudate de ea cele 2 piulite metric 6 (notate 37), ma gindesc ca am dreptate si ca piesa asta ramine in canal si nu-i pe undeva prin masina. Daca am dreptate, poti lua de la dezmembrari un set si sa-l montezi, deoarece pare simplu de montat.
O sa incerc sa ma uit la rabla mea cum este realizata prinderea, ca nu cumva sa fi spus o prostie.

Edited by florin71_skoda, 21 May 2019 - 10:45.


#18
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View Postflorin71_skoda, on 21 mai 2019 - 10:43, said:

Nu am desfacut niciodata barile ca sa vad exact cum sint prinse la rabla mea (va trebui sa ma uit sa vad ce si cum, daca reusesc sa scot chederul). Insa daca ma iau dupa poza cu partile componente:

Attachment skoda - bara longitudinala.png

cred ca nu trebuie sa existe nici o gaura in "acoperis". Cel putin in poza de mai sus nu apare asa ceva. Eu banuiesc ca piesa notata 36, intra cumva in canalul ala unde acum ai cheder, si cind stringi suruburile se impaneaza in canal. Am cautat pe net piesa respectiva, cu codul 1U9860319A si arata asa:

Attachment 1U9860319A.JPG

Cum vad ca are sudate de ea cele 2 piulite metric 6 (notate 37), ma gindesc ca am dreptate si ca piesa asta ramine in canal si nu-i pe undeva prin masina. Daca am dreptate, poti lua de la dezmembrari un set si sa-l montezi, deoarece pare simplu de montat.
O sa incerc sa ma uit la rabla mea cum este realizata prinderea, ca nu cumva sa fi spus o prostie.

oare stii ce cod are, poate gasesc dupa cod, vad ca imi arati la Skoda Octavia, m-am uitat la alte masini pe strada si vad ca se prinde de plasticul ala care e prins de plafon

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate