Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Centrale termice gratuite?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostI2O, on 19 mai 2019 - 15:34, said:

Am vorbit cu cineva si cica cei de la gaz i-au montat centrala in condesatie gratis...
Daca e de asa parca as vrea si eu...ca nu strica o mocaciunePosted Image Posted Image
Stiti si voi ceva de manevra asta?
Daca este gratis , de ce ar fi " manevra " ?
Nu este gratis nimic , se plateste pe factura , mai mult decit pe piata libera .

#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postandone19, on 19 mai 2019 - 15:58, said:

Cum sa nu stie, pe langa faptul ca iti explica verbal scrie destul de clar pe contractele semnate.
Dar unii cand aud ca pot beneficia fara sa plateasca nimic pe loc intra in transa si se grabesc sa beneficieze, sa nu cumva sa nu apuce oferta daca stau sa gandeasca.
Oricum nu am luat eu in viata asta ceva gratis...si am crezut ca se lipeste si de mine maca o singura data in viata asa de samanta...da nu am norocu astaPosted Image Posted Image Posted Image

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Unii nu invata niciodata ca in viata nimic nu e gratis.

Aici e in rate, dar nu se zice nimic de dobanda sau care e costul final de fapt.

Putem insa calcula

7092 lei pt pachetul minim (197 lei pt 3 ani) si Vaillant ecoTEC Plus VU INT II 256/5-5
Centrala asta prin magazine e cca 4500 lei

Frumoasa afacere, pt analfabetii functionali. Vor avea multi clienti!

#22
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Daca in aia 7000 de lei e inclusa toata instalatia, e o suma buna, oferta avantajoasa.
Daca e doar centrala si instalatia e separat atunci nu mai e chiar asa buna afacere, mai degraba faci rate la banca/ifn sau iei pe sistemul rate fara dobanda... dar oferta banuiesc ca e dedicata celor ce sunt pe listele negre cu tepari si care la banca n-ar obtine bani cu imprumut.

#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu-i asa simplu pentru un om cu venituri mici sa aceseze un credit in ziua de azi .De asta au si lansat casapii programul asta .Ei le iau en gross si isi scot banii mai scump .

#24
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Cum sa nu fie simplu.
Cat timp nu ai dat tepe iti da orice banca un card de credit cu minim 3xVENIT chiar daca ai salariul minim.

Adica exact cat ai nevoie pentru o centrala sa o iei prin sistemul de rate fara dobanda cu cardul de credit.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Si al ENEL ai aer conditionat gratuit.
Pana citesti ce scrie cu litere mici - plata pe factura.

La Vodafone a vrut cineva sa-siu faca abonament de 15 euro cu P20 Lite gratis. Asa scrie peste tot ca e 0 lei.
Cand s-a uitat mai bine pe contract scria 11 euro abonament + 4 euro rata telefon.

Nimic nu e gratis pe lumea asta.

#26
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Are vecinu,de la Eon.S-a prins furnizorul ca multi nu au banu jos sa cumpere centrala,si profita si el...

#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posteiffel, on 19 mai 2019 - 17:39, said:

Si al ENEL ai aer conditionat gratuit.
Pana citesti ce scrie cu litere mici - plata pe factura.

La Vodafone a vrut cineva sa-siu faca abonament de 15 euro cu P20 Lite gratis. Asa scrie peste tot ca e 0 lei.
Cand s-a uitat mai bine pe contract scria 11 euro abonament + 4 euro rata telefon.

Nimic nu e gratis pe lumea asta.
Eu stiu ca nu-i nimic gratis tocmai din cauza asta am fost circumspect,la ce zicea omu respectiv,ca vorba aia....nu strica o centrala moca
O sa il intreb luna viitoare cat are factura la gazPosted Image Posted Image

#28
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Eu nu pricep cum un om cu un IQ de macar 70 nu poate sa inteleaga ca nu exista NIMIC gratis pe lumea asta. Poate pe ailalta lume o fi, dar aicea nu.
Eu ii explic copilului meu asa: oamenii aia care au muncit la obiectul asta, trebuie sa duca si ei acasa niste bani nu? Sa aiba de mincare macar. Pai daca ar fi gratis, ei de unde ar mai lua banii aia? Si el intelege.
Daca e firma privata, platesti tu, prin abonament sau alt sistem.
Daca e de la stat, platesti tot tu, sau altii, prin impozite.
Dar gratis nu exista.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcoricom, on 19 mai 2019 - 16:12, said:

Oferta nu este valabila in toata tara, ci doar in judetele marcate pe harta.
au acolo pe site acea harta ??

#30
paulst88

paulst88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.10.2018

View PostAdm, on 19 mai 2019 - 16:22, said:

Unii nu invata niciodata ca in viata nimic nu e gratis.

Aici e in rate, dar nu se zice nimic de dobanda sau care e costul final de fapt.

Putem insa calcula

7092 lei pt pachetul minim (197 lei pt 3 ani) si Vaillant ecoTEC Plus VU INT II 256/5-5
Centrala asta prin magazine e cca 4500 lei

Frumoasa afacere, pt analfabetii functionali. Vor avea multi clienti!

salut
nu sunt de acord cu tine, mai ales ca ai etichetat cumparatorii cu titlul de analfabet functional (faptul ca aleg ca plateasca 7092 in 7 ani in loc de 4500 cash)

1 la mana: pe langa produsul de baza (centrala), 4500 ron cum ai spus tu, mai sunt si dobanzile (cam 900 ron, in 7 ani, cu o rata a dobanzii de 5%, aplicata desigur la valoarea centralei-4500 lei), si iti mai da niste servicii cam obligatorii (punerea in functiune, revizia obligatorie, piese de schimb, etc etc). Si evident ca-si bag capul cu produsul asta sa aiba un castig, dar dupa cum ai spus tu lucrurile ziceai ca trebuie sa fi dobitor sa dai 7100 in 7 ani vs 4500 cash.

2 la mana: vad ca unii sustineti ideea cardului de credit; perfect, in principiu e corect; dar va dau 2 motive pentru care gresiti:

Imaginati-l pe Gigel care isi ia apartament cu credit. De obicei se incadreaza cam la limita. Si trebuie sa-l finiseze. Ei bine, cumpararea unor chestiuni in modul asta (TV in rate de la Digi, centrala de la eon in rate, etc) il ajuta, in sensul in care chiar daca e bancabil pentru un credit nu mai e foarte bancabil si pentru amenajari, si oricum, orice calcule isi face, sigru apar cheltuieli neprevazute, deci amortizarea asta direct pe factura furnizorului e ok

Personal am patit asta cand mi-am cumparat primul apartament. Aveam un buget limitat sa ma mut, si Digi avea un TV LG parca, cu 100 lei avans si 24 rate * 35 lei, daca iti faceai abonament pe 2 ani.

In alta ordine de idei, daca un individ care isi ia centrala in rate pe 7 ani cu 100 RON pe luna (desi pretul ei e 4500 RON), unu care isi ia iphone 12 cu abonament de 49 eur (250 RON/luna) la pretul de "doar" 3000 RON (si plateste apoi 250*24 luni = 1200 euro) cum e?

#31
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sunt mai ok astea clasice, pe gaz. Nu merită să înlocuiești centrala, dacă are revizia făcută, totul la zi etc. și e în parametri.

Edited by Vlad_22, 17 October 2021 - 15:07.


#32
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mai puneti in calcul si instalarea centralei care in oferta E-ON este inclusa in pret: 1.000 de lei daca ai tevile gata trase.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate