Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Purici mușcă pe toți?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwagmich, on 19 mai 2019 - 15:50, said:

Puricii sunt diferiti. Cei care stau pe caini, nu trec la oameni. Doar cei de pisica. Si da, ciupesc preferential.
Si fiindca veni vorba sa stiti ca un puric are 6 picioare. La sarit, le foloseste pe ultimele patru de obicei. Stie cineva cand la foloseste in saritura si pe cele doua din fata?
Purici foloseste picioare din fata cand bea sange cu alcolemie marita. Sa nu cade in cap!
Daca lasi copil nespalat o luna doua nu il manance purechiii.... ei muare!

Edited by MembruAnonim, 19 May 2019 - 16:26.


#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
La cum "scri", speram ca nu ai "copi", ci esti un pustan care mai are timp sa invete...

Au si puricii onoarea lor, iar de stapan nu se prea ating, ca le da cu DTT.

#21
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostJurasikMan, on 19 mai 2019 - 16:24, said:

La tara, din cauza igienei precare si a apropierii animalelor, posibilitatea de a fi Ă®nțepat de pureci si alte insecte similare este foarte ridicată. La fel se poate Ă®ntâmpla și in orase  in comunități de copii in care intra si copii din familii sărace,  sau in mijloacele de transport in comun. Poti lua fără probleme păduchi de pe o tetiera nespalata de scaun de tren sau autocar. Insectele prefera persoanele spalate dintr-un motiv simplu. La cei nespalati , pielea secreta diferite substante care actioneaza ca bariere naturale. Desi acum este de neinchipuit, omul ca primata nu este proiectat de evolutie sa se spele de 7 ori pe zi. Cand esti curat, parazitii nu intampina nici o greutate sa te colonizeze. La tara nu scapi de purici. Daca exista animale in proximitate vor fi si paraziții. Plosnitele sunt cele mai periculoase.
N-am inteles nimic,dar cred ca e de bine..Posted Image

Edited by Crbl2001, 19 May 2019 - 16:39.


#22
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 12.08.2008
Corect a zis! Si pe nespalati colcaie parazitii, dar sunt "imuni " la zecile de muscaturi, intepaturi.. oamenii.

View Postjobist, on 19 mai 2019 - 15:58, said:

LE: Dezinsecția de purici se face în cel puțin 3 etape/stropiri la interval de 6 zile.
Am vazut dezinsectie de 6 ori la interval de 3 zile fara mari rezultate Posted Image. Eficient era DTT -ul dar e toxic si e interzis .

View Postwagmich, on 19 mai 2019 - 15:50, said:

Si fiindca veni vorba sa stiti ca un puric are 6 picioare. La sarit, le foloseste pe ultimele patru de obicei. Stie cineva cand la foloseste in saritura si pe cele doua din fata?
Cand sare de pe o buca' (fesa) pe alta se tine de nas Posted Image  (poanta o stiu de peste 35 ani)
PS. Da purecii musca pe toti !

Edited by mihaiC1, 19 May 2019 - 17:10.


#23
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
La bunica-miu nu mai sunt pureci, i-au mancat paduchii.

#24
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View PostmihaiC1, on 19 mai 2019 - 16:40, said:

Corect a zis! Si pe nespalati colcaie parazitii, dar sunt "imuni " la zecile de muscaturi, intepaturi.. oamenii.





Cand sare de pe o buca' (fesa) pe alta se tine de nas Posted Image  (poanta o stiu de peste 35 ani)
Pai normal, ca doar a aparut odata cu puricii!Posted Image

#25
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Multumesc celor care au reușit să rămână on-topic, știu că e ușor să faci mișto dar cand îți vezi copilul ciuruit de vreo 20-30 de ciupituri pe tot corpul nu prea îți mai arde de glumă. A durat 6 luni să nu i se mai vadă urmele...

Cu bunicul e mai greu și bineînțeles că dezinsecția e primul lucru care trebuie făcut,  dar explica-i unui moș de 75 de ani ca trebuie făcută dezinsecție, când el zice ca de ce nu l-au mușcat și pe el.

O să deschid un topic separat pentru dezinsecție.

Greu de tras o concluzie dacă ar fi o predilecție sa muște mai degraba pe cei mai tineri din replicile primite. Inteleg ca e un subiect mai puțin cunoscut...
P.S. Scriu de pe telefon și într-adevăr sunt câteva greseli inclusiv un i care lipsește in titlu...

#26
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Pe mine m-a intepat un caine si m-au muscat multi purici si alte insectePosted Image

#27
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postdan1980_25, on 19 mai 2019 - 15:29, said:

Ce e ala Karsher?  Un fel de Kalashnikov?
Cred ca e un Karcher, un aparat de facut ceva marca Karcher. Probabil masina de spalat, dar nu sunt sigur.

View Postwagmich, on 19 mai 2019 - 15:50, said:

Puricii sunt diferiti. Cei care stau pe caini, nu trec la oameni. Doar cei de pisica.
Am avut purici luati de la ciini (la mina a doua). Bun, nu stiu sigur de care erau, de ciine, de pisica, de soarece.

Aia de pisica sunt mai rai decit aia de ciine.

Si puricii nu-i musca pe toti oamenii cu aceeasi placere. Cind am onoarea sa am prin casa, pe maica-mea o vizeaza cel mai mult. Pe mine mai putin. Eu ii mai si prind, ca-i las sa muste, sa pape pe saturate si apoi vin peste ei. :P

#28
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E un curatitor Karcher .Pentru facut curatenie .

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care e faza cu plosnitele? Sunt mai tari in gura decat puricii?

#30
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Da, mai ales cand bei rachiu.

#31
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
purici nu musca..doar cei cu doi de ''i''.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
purici articulat se scrie puricii...
https://ro.wiktionary.org/wiki/purice

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate