Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Purici mușcă pe toți?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Astă vară la bunicul am dat de purici.
L-au mușcat bine pe băiatul meu de 8 ani,  și acum mi-e cam tarșă să mă întorc la el...

Acum bunicul zice că de ce nu l-au mușcat și poe all in cameră la el...

Cineva mi-a zis că purici mușcă numai pe cei care au o grupă sanguină...
Teoria mea e că copii nu au mult păr pe corp adulții au mai mult,  bunicu doarme in pijamale... copiii nu prea...

Eu cred că nu avea puricii in casă și că i-a adus fimiu după ce a luat in brațe cățeii, si probabil ca nu s-au răspândit așa de repede (o săptămână) in celelalte camere.  

Eu am dormit cu băiatul in pat si pe mine m-au mușcat dar doar un pic...

Si apoi după ce am plecat tot nu l-au mușcat pe bunicul.

Cum să-mi explic că nu l-au mușcat pe bunicul? nici chiar după ce am plecat noi.

Sigur erau purici.

înainte să plecăm am scos toate asternuturile afară am dat cu Karsherul peste tot prin camera noastră.

Bunicul zice că nu scapi chiar așa ușor de purici...


Vă mulțumesc

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Purici nu prea ii musca pe astia batrani pentru ca au carnea mai atoasa.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 jimmyy, on 19 mai 2019 - 15:15, said:


Cineva mi-a zis că purici mușcă numai pe cei care au o grupă sanguină...

Eu nu am o grupa sanguina deci sunt imun.

 jimmyy, on 19 mai 2019 - 15:15, said:


înainte să plecăm am scos toate asternuturile afară am dat cu Karsherul peste tot prin camera noastră.

Ce e ala Karsher?  Un fel de Kalashnikov?

 jimmyy, on 19 mai 2019 - 15:15, said:



Cum să-mi explic că nu l-au mușcat pe bunicul? nici chiar după ce am plecat noi.

Poate nici el nu are grupa sanguina.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Purici mușcă, oameni fug, copii plâng. Ce le lipsește? Posted Image
Bă, voi sunteți români? Cred că litri scrii cu doi de i, nu?

Edited by ursamajor, 19 May 2019 - 15:31.


#5
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

 jimmyy, on 19 mai 2019 - 15:15, said:

Astă vară la bunicul am dat de purici.
L-au mușcat bine pe băiatul meu de 8 ani,  și acum mi-e cam tarșă să mă întorc la el...

Acum bunicul zice că de ce nu l-au mușcat și poe all in cameră la el...

Cineva mi-a zis că purici mușcă numai pe cei care au o grupă sanguină...
Teoria mea e că copii nu au mult păr pe corp adulții au mai mult,  bunicu doarme in pijamale... copiii nu prea...

Eu cred că nu avea puricii in casă și că i-a adus fimiu după ce a luat in brațe cățeii, si probabil ca nu s-au răspândit așa de repede (o săptămână) in celelalte camere.  

Eu am dormit cu băiatul in pat si pe mine m-au mușcat dar doar un pic...

Si apoi după ce am plecat tot nu l-au mușcat pe bunicul.

Cum să-mi explic că nu l-au mușcat pe bunicul? nici chiar după ce am plecat noi.

Sigur erau purici.

înainte să plecăm am scos toate asternuturile afară am dat cu Karsherul peste tot prin camera noastră.

Bunicul zice că nu scapi chiar așa ușor de purici...


Vă mulțumesc
de unde poti fi sigura ca i-a adus copilul? oamenii maturi au tot timpul tendinta sa arunce vina pe copii  :D
eu stiu ca purecii nu rezista mult pe sange uman, deci tre' sa gaseasca alt dealer. ce-l mai bun ii sa te joci cu o matza curata, cateva ore, ca sa scapi de ei..
(google, nu te ajuta?sunt o gramada de site-uri vet care-ti explica, sau pur si simplu site-uri cu cercetari in domeniu puricologic. bazandu-te pe vorba din popor, ajungi sa bagi copilul la inaintare si pt paduchi...)
peace and love :D

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Batranii au pielea cam tare si nu prea pot intepa.
Nici pe mamaia nu o musca puricii.

#7
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

 daniel2525, on 19 mai 2019 - 15:31, said:

de unde poti fi sigur ca i-a adus copilul? oamenii maturi au tot timpul tendinta sa arunce vina pe copii  Posted Image
eu stiu ca purecii nu rezista mult pe sange uman, deci tre' sa gaseasca alt dealer. ce-l mai bun ii sa te joci cu o matza curata, cateva ore, ca sa scapi de ei..
(google, nu te ajuta?sunt o gramada de site-uri vet care-ti explica, sau pur si simplu site-uri cu cercetari in domeniu puricologic. bazandu-te pe vorba din popor, ajungi sa bagi copilul la inaintare si pt paduchi...)
peace and love Posted Image


#8
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Si puricii au preferinte, ca si tantarii cauta sange proaspat, sange sanatos, daca ai si putina hipertensiune esti candidatul ideal pentru un ospat pe cinste pentru ei.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ursamajor, on 19 mai 2019 - 15:30, said:

Purici mușcă, oameni fug, copii plâng. Ce le lipsește? Posted Image
Bă, voi sunteți români? Cred că litri scrii cu doi de i, nu?
Deja ceri prea mult si tu . E " ala " cu aia mica si are acuma treaba cu puricii ca-s mai mici decat a lui ...

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Purici musca pe toata lumea, fara discriminare .Purici e rai .

#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
initiator: - grija ta nu trebuie sa fie muscaturile - grija ta trebuie sa fie dezinsectia Posted Image

#12
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Puricii sunt diferiti. Cei care stau pe caini, nu trec la oameni. Doar cei de pisica. Si da, ciupesc preferential.
Si fiindca veni vorba sa stiti ca un puric are 6 picioare. La sarit, le foloseste pe ultimele patru de obicei. Stie cineva cand la foloseste in saritura si pe cele doua din fata?

Edited by wagmich, 19 May 2019 - 15:50.


#13
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Nu functioneaza. Cunosc pe cineva care avea problema asta in blocul lui si imprejurul blocului... subsolul si chiar si spatiul verde din jurul blocului era plin de purici.
Au chemat si primaria de vreo 3 ori sa stropeasca, au chemat si firma privata... nici un mare rezultat, cred ca dau astia cu apa mirositoare (ca dezinfectantii din spitale), ca efect asupra lor nu se vedea, tot iarna le venea in ajutor si ii elimina :D
In schimb solutia cu care au dat pentru gandaci chiar functiona, imi povestea cum statea in fata blocului si ieseau gandacii din bloc si mureau sau chiar mureau pana sa apuce sa iasa.

 STARTREK1, on 19 mai 2019 - 15:45, said:

initiator: - grija ta nu trebuie sa fie muscaturile - grija ta trebuie sa fie dezinsectia Posted Image


#14
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Am avut purici in copilarie de la animale,desi am o grupa sanguina destul de puternica.Puricii vin la curatenie.Deci,da,cam musca pe toti.Acum nu stiu daca or fi pe rase sau ceva.Posted Image

Edited by Crbl2001, 19 May 2019 - 15:57.


#15
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 jimmyy, on 19 mai 2019 - 15:15, said:

Astă vară la bunicul am dat de purici.
L-au mușcat bine pe băiatul meu de 8 ani,  și acum mi-e cam tarșă să mă întorc la el...
Lasă-l de copil, să crescă acolo că se descurcă! Nu-l mănâncă de tot!

Quote

...
Eu cred că nu avea puricii in casă și că i-a adus fimiu după ce a luat in brațe cățeii, ...
Eu am dormit cu băiatul in pat si pe mine m-au mușcat dar doar un pic...
Să nu fie cumva de la televizor!

Quote

Si apoi după ce am plecat tot nu l-au mușcat pe bunicul.
Cum să-mi explic că nu l-au mușcat pe bunicul? nici chiar după ce am plecat noi.
Bunicul nu se uită la tv!

LE: Dezinsecția de purici se face în cel puțin 3 etape/stropiri la interval de 6 zile.

Edited by jobist, 19 May 2019 - 16:00.


#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 jimmyy, on 19 mai 2019 - 15:15, said:

Astă vară la bunicul am dat de purici.
L-au mușcat bine pe băiatul meu de 8 ani,[...]

Acum bunicul zice că de ce nu l-au mușcat și poe all in cameră la el...

[...]

Eu am dormit cu băiatul in pat si pe mine m-au mușcat dar doar un pic...

Si apoi după ce am plecat tot nu l-au mușcat pe bunicul.

Cum să-mi explic că nu l-au mușcat pe bunicul? nici chiar după ce am plecat noi.

din toata povestea ta, totul se rezuma la ciuda ca v-au piscat doar pe voi si nu si pe bunic. :facepalm:

grija ta ar trebui sa fie cum sa scapi de acei purici si eventual sa nu-i mai capeti din nou cand esti in preajma lor.

esti parinte zici?  Posted Image

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
La urma urmei ...este o formă de donare a sângelui

PS
la telefon am un microfon pe care când apăs vorbesc în limba română și scrie mai corect decât mine!!!!

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
La tara, din cauza igienei precare si a apropierii animalelor, posibilitatea de a fi înțepat de purici si alte insecte similare este foarte ridicată. La fel se poate întâmpla și in orase  in comunități de copii in care intra si copii din familii sărace,  sau in mijloacele de transport in comun. Poti lua fără probleme păduchi de pe o tetiera nespalata de scaun de tren sau autocar. Insectele prefera persoanele spalate dintr-un motiv simplu. La cei nespalati , pielea secreta diferite substante care actioneaza ca bariere naturale. Desi acum este de neinchipuit, omul ca primata nu este proiectat de evolutie sa se spele de 7 ori pe zi. Cand esti curat, parazitii nu intampina nici o greutate sa te colonizeze. La tara nu scapi de purici. Daca exista animale in proximitate vor fi si paraziții. Plosnitele sunt cele mai periculoase.

Edited by JurasikMan, 19 May 2019 - 16:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate