Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Kia ceed 3 2018 vs Mazda 3 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
Alastair007

Alastair007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.03.2013

 born2lose, on 19 mai 2019 - 16:54, said:

eu unul as alege Mazda, aia imi place mie mai mult. ca sa si argumentez, interiorul la mazda e din alt film. motorul e mult mai elastic decat sugereaza cifrele (desi Kia de 1.4 n-am condus, in general ascutitoarele astea turbate nu sunt pe gustul meu). una peste alta, raspunsul corect il gasesti doar la test drive.

p.s. la mazda s-ar putea sa ai de asteptat cateva luni bune, acum cu model nou si toate. nici asta nu stiu cum e la kia.

La kia timpul de asteptare dat de dealer este de 3.5 luni.
La mazda, nu as opta pentru SkyactivX (care se lanseaza in septembrie, parca), deci cred ca timpul de asteptare e similar (maine o sa intreb un dealer).

#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Discutia asta despre "turbo nu este pe gustul meu" imi aduce aminte de test drive-ul organizat de Skoda in care le-a spus soferilor ca motorul pe care il testeaza este 1.8 litri cand de fapt pe masina era un 1.0 tsi de au ramas complet socati cand au auzit ce motor era de fapt pe masina.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ToX1mLKb5lU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Pretul cerut de Mazda este mare si din cauza ca ei nu au putut sa scada emisiile cerute de UE si au primit o amenda de 70 mil euro, pe care o vor plati din banii tai. Asta nu inseamna ca e o masina proasta, nicidecum.

Mazda 3 2019 are cateva luni de cand e pe piata, deci nu stim nimic despre bolile copilariei. Iti ofera un motor fiabil, superverificat in timp cu care nu vei avea probleme, daca nu cumva sistemul ala al lor de sistare a injectiei pe 2 cilindri isi va face de cap si va da erori in timp. 122 de cai dintr.un motor aspirat pot sa insemne acceleratie liniara suficienta pentru ce ai nevoie, cu un cuplu suficient pentru o compacta. E un risc pe care ti.l asumi, acela de a fi cobai pe o masina noua despre care se stie ca e in topul fiabilitatii.

Despre Kia Ceed se stiu mai multe, masina e cea mai reusita de la Kia, saltul fata de vechea generatie e spectaculos, multi o vad langa Golf, chiar peste Focus si in orice caz, mult mai buna decat Astra, Megan sau Octavia. Ca sa.ti faci o idee, diversele repere de plastic care se prind in bord cu cleme, au fost dotate cu niste bureti speciali care atenueaza zgomotele, in special scartaielile care sunt atat de enervante in exploatare. Asta spune ceva despre calitatea executiei la coreeanca Ceed. In rest, 1.4 Tgdi nu e un motor economic, in schimb e robust si destul de viguros,dar nu trebuie sa ai asteptari sportive de la el, pentru ca nu e gandit pentru asa ceva. E satisfacator pentru un client de rand care nu merge la raliu. Tinuta masinii in schimb e foarte buna si aici va trebui sa observi daca Mazda e mai confortabila sau nu.

Recomand drivetest, evident. Dar eu cred ca poti obtine un discount important la Kia si, desigur, intreaba si de perioada de livrare. In general Mazda se cumpara de impatimitii care sunt dispusi sa plateasca fara sa cracneasca pentru marca lor favorita si mai apoi de cei care vor o masina fiabila. Kia se cumpara de cei pentru care masina e dragoste la prima vedere.

#22
Alastair007

Alastair007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.03.2013

 takis, on 19 mai 2019 - 17:04, said:

Pretul cerut de Mazda este mare si din cauza ca ei nu au putut sa scada emisiile cerute de UE si au primit o amenda de 70 mil euro, pe care o vor plati din banii tai. Asta nu inseamna ca e o masina proasta, nicidecum.

Mazda 3 2019 are cateva luni de cand e pe piata, deci nu stim nimic despre bolile copilariei. Iti ofera un motor fiabil, superverificat in timp cu care nu vei avea probleme, daca nu cumva sistemul ala al lor de sistare a injectiei pe 2 cilindri isi va face de cap si va da erori in timp. 122 de cai dintr.un motor aspirat pot sa insemne acceleratie liniara suficienta pentru ce ai nevoie, cu un cuplu suficient pentru o compacta. E un risc pe care ti.l asumi, acela de a fi cobai pe o masina noua despre care se stie ca e in topul fiabilitatii.

Despre Kia Ceed se stiu mai multe, masina e cea mai reusita de la Kia, saltul fata de vechea generatie e spectaculos, multi o vad langa Golf, chiar peste Focus si in orice caz, mult mai buna decat Astra, Megan sau Octavia. Ca sa.ti faci o idee, diversele repere de plastic care se prind in bord cu cleme, au fost dotate cu niste bureti speciali care atenueaza zgomotele, in special scartaielile care sunt atat de enervante in exploatare. Asta spune ceva despre calitatea executiei la coreeanca Ceed. In rest, 1.4 Tgdi nu e un motor economic, in schimb e robust si destul de viguros,dar nu trebuie sa ai asteptari sportive de la el, pentru ca nu e gandit pentru asa ceva. E satisfacator pentru un client de rand care nu merge la raliu. Tinuta masinii in schimb e foarte buna si aici va trebui sa observi daca Mazda e mai confortabila sau nu.

Recomand drivetest, evident. Dar eu cred ca poti obtine un discount important la Kia si, desigur, intreaba si de perioada de livrare. In general Mazda se cumpara de impatimitii care sunt dispusi sa plateasca fara sa cracneasca pentru marca lor favorita si mai apoi de cei care vor o masina fiabila. Kia se cumpara de cei pentru care masina e dragoste la prima vedere.

Multumesc de analiza si sfaturi!

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 abac, on 19 mai 2019 - 15:56, said:

Motoarele aspitate nu castiga "usor" putere doar din resoftare.

Plus ca e foarte riscant sa intervii soft pe o masina aflata in garantie.
aici e un caz mai special, Mazda a castrat motorul din soft. se trece usor la 165 cp din cate stiu, poate mai confirma cineva

se discuta de resoftarea la 165 si aici: https://forum.softpe.../#entry21958787

Edited by unbrutus, 19 May 2019 - 19:00.


#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 abac, on 19 mai 2019 - 17:04, said:

Discutia asta despre "turbo nu este pe gustul meu" imi aduce aminte de test drive-ul organizat de Skoda in care le-a spus soferilor ca motorul pe care il testeaza este 1.8 litri cand de fapt pe masina era un 1.0 tsi de au ramas complet socati cand au auzit ce motor era de fapt pe masina.

discutabil, alte opinii aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TV0frZy6woA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Reactor2015, on 19 mai 2019 - 15:59, said:

Poftim? În 2019 o mașină pe benzină cu motor de 2 litri cu 122 de cai putere? WTF, e pe bune?
Păi sunt unele care au 300 de cai din 2000cmc...
motorul scoate 165 de fapt, dar e limitat de Mazda din soft

#25
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 Alastair007, on 19 mai 2019 - 16:46, said:

Nu am incurcat, chiar asta e pretul - configuratia am facut-o ieri cu un dealer din Bucuresti. Conteaza ce optionale a pus - cu tot cu reducerea remat, reducerea Kia + dealer, eu ajung la 17800 (inca nu am fost la toti dealerii si chiar sper sa obtin un pret mai avantajos, desi e cam la limita din ce am observat pe piata).
Este vorba de cutie manuala.

Trebuie sa te uiti un pic pe pdf-ul cu preturi/dotari
https://www.kia.ro/u...-my19-remat.pdf
si pe configurator, in ideea daca te coafeaza mai bine varianta gt-line plus cateva optionale

mazda 3 in varianta aia plus cred ca are reducere foarte mica fata de pretul de lista

#26
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Eu as merge pe Mazda fara discutie; in nici un caz n-as pune Mazda si Kia pe aceeasi foaie Posted Image

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 takis, on 19 mai 2019 - 17:04, said:


Mazda 3 2019 are cateva luni de cand e pe piata, deci nu stim nimic despre bolile copilariei. Iti ofera un motor fiabil, superverificat in timp cu care nu vei avea probleme,
Nu stim nimic despre bolile copilariei dar iti ofera un motor fiabil superverificat in timp = afirmatii care se bat cap in cap . Mai @takis tu scrii mult si prost si te si contrazici singur Posted Image  esti culmea culmilor ... te rog abtine-te ca te faci de ras peste tot pe unde postezi .

On : Mazda 3 !

#28
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Baxon, vezi ca obraznicia ta iti intuneca judecata. Vrei tu sa fii un guru al sectiunii Auto a forumului, dar, din pacate, mintea ta e la genunchiul broastei. Ca sa fiu plastic, in cazul tau, gura bate guru...

Problemele unei masini se rezuma la motor? Sa.ti traduc ca sa intelegi si tu, atata cat poti sa intelegi si tu cu mintea ta: nu stim nimic despre bolile copilariei (o masina are 40-50.000 de repere), iar daca dam la o parte motorul si cutia de viteze, mai raman vreo 30.000 de repere care se pot strica, teoretic. Daca se strica aerul conditionat, sau o macara de geam, sau, mai rau, o punte spate prost proiectata, ce zici? Ti.am dat de gandit, asa.i?

Stiu ca o sa continui sa elucubrezi si poti sa fii sigur ca nu da nimeni doi bani pe ideile tale  amatoristice de smecheras de cartier, cu care ai intoxicat realmente acest forum.
In afara de opinii neargumentate si sfaturi neconstructive, nu stiu sa fii citit ceva inteligent din puțul gandirii tale. Cred ca ar trebui sa.ti masori la un moment dat si nivelul de ura pe care il ai in sange, nu numai ce ai in chiloti!

Edited by takis, 20 May 2019 - 08:56.


#29
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Cu toate ca sunt fan Kia,avand ca masina personala un Ceed eu unul as merge pe Mazda.Calitatea Mazda e recunoscuta pe plan mondial!
Kia vine cu 7 ani garantie,in schimb a intrat in trendul asta de a stoarce putere din motor cat mai mic in detrimentul fiabilitatii!Plus ca ma interior/materiale folosite eu zic ca Mazda e peste Kia.

#30
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Trebuie luate la bani marunti ambele modele, oferte..palpate pe la interior, testdrive
Eu m-as uita si la Ford focus 2019

#31
Alastair007

Alastair007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.03.2013

 george_eu25, on 20 mai 2019 - 14:46, said:

Cu toate ca sunt fan Kia,avand ca masina personala un Ceed eu unul as merge pe Mazda.Calitatea Mazda e recunoscuta pe plan mondial!
Kia vine cu 7 ani garantie,in schimb a intrat in trendul asta de a stoarce putere din motor cat mai mic in detrimentul fiabilitatii!Plus ca ma interior/materiale folosite eu zic ca Mazda e peste Kia.

Am fost azi sa vad mazda si te cam lasa cu gura cascata, e mult mai frumoasa in realitate decat in pozele de prezentare. Maine am test drive cu Mazda si Kia la diferenta de cateva ore (fix cu motorizarile pe care le vreau), sper ca maine seara pe vremea asta sa fiu stiu sigur ce masina imi doresc.

#32
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011
Toate ca toate, dar ecranul ăla mic lipit pe planșa aia de bord nu e pe gustul meu. Și, pe deasupra, nu e touch. Bine, nici nu avea cum pt că trebuia să te întinzi cu tot corpul ca să îl atingi. Totuși, suntem în 2019. În rest, mașina e super. Vorbesc doar din ce am văzut live și online.

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
probleme Mazda 3:
- vopsea f slaba
- parbrizul se zgarie singur practic
- geamurile nu ofera protectie termica deloc: https://forum.softpe...2#entry22989991
- discuri ovalizate: https://forum.softpe...4#entry22422522

evident nu inseamna ca nu merita sa o iei daca se incadreaza in buget

Edited by unbrutus, 20 May 2019 - 23:03.


#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 20 mai 2019 - 23:02, said:

probleme Mazda 3:
- vopsea f slaba
- parbrizul se zgarie singur practic

Ai sau ai avut mazda 3 si tu stii sau doar bagi batul prin gard ca asa e la romani , cand nu-si permit ceva , automat e prost ?!

 takis, on 20 mai 2019 - 08:55, said:

Problemele unei masini se rezuma la motor? Sa.ti traduc ca sa intelegi si tu, atata cat poti sa intelegi si tu cu mintea ta: nu stim nimic despre bolile copilariei (o masina are 40-50.000 de repere), iar daca dam la o parte motorul si cutia de viteze, mai raman vreo 30.000 de repere care se pot strica, teoretic. Daca se strica aerul conditionat, sau o macara de geam, sau, mai rau, o punte spate prost proiectata, ce zici? Ti.am dat de gandit, asa.i?


Pt astea exista garantie mai takis ! Dar tu de unde sa stii cand inca nu ai avut  masina noua  ..

 takis, on 20 mai 2019 - 08:55, said:

mintea ta e la genunchiul broastei. Ca sa fiu plastic, in cazul tau, gura bate guru...

nu da nimeni doi bani pe ideile tale  amatoristice de smecheras de cartier,
...nivelul de ura pe care il ai in sange, nu numai ce ai in chiloti!
Nu pot sa ma cobor la exprimarea ta , de aceea nu am cum sa-ti raspund la jigniri . E aria auto nu de frustrari personale ( pe care ar fi ok sa ti le pastrezi ) .

Edited by Baxon, 20 May 2019 - 23:16.


#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Baxon, on 20 mai 2019 - 23:14, said:

Ai sau ai avut Mazda 3 si tu stii sau doar bagi batul prin gard ca asa e la romani , cand nu-si permit ceva , automat e prost ?!
imi permit ceva mai bun, tu esti ok? am pus linkul unde oamenii confirma cele spuse... tu chiar ai niste probleme de atitudine

#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 20 mai 2019 - 23:02, said:

probleme Mazda 3:
- vopsea f slaba
- parbrizul se zgarie singur practic

Nu se vad link-urile , mai pune-le o data la vopsea si parbriz , mersi .

Dar pune-le azi nu peste 3 saptamani .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate