Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Ce se intampla cu oamenii cu diferite boli mentale ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

 smiley2, on 19 mai 2019 - 16:06, said:

Ok serifu, de acord cu tine!Dar pe moderatori cine ii avertizeaza pentru offtopic si 2x post? Posted Image

Daca te uiti mai atent nu am facut offtopic sau trolling, i-am raspuns initiatorului la intrebarea din topic.

Nu cunosti termenii nu interveni, m-am referit ca imi place subiectul si ce s-ar intampla in alte contexte, cum ar fi daca nu ai sti sa citesti.
Well...nu puteai tu sa taci și sa te conformezi, nu-i așa? 5 puncte penalizare pentru flame.
Bucura-te ca nu te-am suspendat.

 JurasikMan, on 19 mai 2019 - 16:13, said:


pe cei săraci cu duhul
Nici tu nu te-ai documentat...sa înțelegi la ce se referea Iisus prin săraci cu duhul...nu-i așa?

#20
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 super8, on 19 mai 2019 - 15:29, said:

Nu mai stiu la cine am auzit ca i-a zis un preot ca si oamenii nebuni sau inceti la minte tot in Iad ajung daca au pacatuit.
E ca la legea oamenilor "faptul ca nu cunosti legea nu te absolva de nerespectarea ei" sau ceva de genul.

Oricum, nu mi se pare normal ca un om care nu e in toate mintile sa ajunga in Iad doar pt. ca .... nu e normal din cauza unui scurtcircuit Ă®ntre căile nervoase din nastere.
Adica asa s-a nascut ! ce pretentii poti avea de la el ?
Nu, nu la necunoasterea legilor se refera, ci la altceva.
Sufletul nu este acelasi lucru cu mentalul. Ai sa vezi oameni bolnavi buni si ai sa vezi altii rai, care se folosesc de boala, ca de o scuza.
Scuzati sunt doar cei care nu au discernamant si asta se intampla numai la unele boli psihice, nu la toate. Deci cei care nu-si dau seama vor fi iertati, iar cei care se prefac (mint sau se mint: Eu sunt bolnav, sufar si de-aceea fac rau), nu.

Edited by Cr1spy, 19 May 2019 - 21:26.


#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Și as îndrăzni sa completez ca e vorba despre cei care nu au discernământ din naștere.
Cei care si-l pierd pe parcurs....well, in cazul lor discuția poate fi mult mai amplă :)

#22
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Te referi la felul in care au fost pana atunci sau la o "vinovatie" a pierderii discernamantului ?

#23
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 alex14dlk, on 19 mai 2019 - 14:41, said:

Dupa biblie, oamenii, dupa ce mor ajung in rai sau in iad. Oamenii cu diferite boli mintale, capatate la nastere sau capatate in timpul vietii, cum se descurca ? Adica pur si simplu revin la starea cand erau sanatosi ? Dar daca nu au fost sanatosi mintal niciodata ? Ce se intampla?

Conceptul de credinta are de-a face cu sanatatea mintala, iar in cazul bebelusilor sau a persoanelor mici, cu dezvoltarea mentala.

Premiza de la care se pleaca e ca Dumnezeu este drept in actiunile sale, prin urmare o condamnare nu poate veni in lipsa discernamantului.

Ca exemplu putem lua cuvintele lui Isus Hristos:

14. Si Isus le-a zis: "Lasati copilasii sa vina la Mine si nu-i opriti, caci Imparatia cerurilor este a celor ca ei."


Deci nu totul se rezuma doar la alba-neagra (rai/iad), ci in cazul lor lucrurile nu sunt lamurite de Scriptura si cred ca asa vor ramanea. De ex. nu se poate imagina ca un bebelus mort la nastere va invia tot din acel punct, pentru ca asta ar insemna ca pe undeva pe acolo in cer ar exista si o maaaaaaaaaare maternitate. Posted Image

Gandeste-te numa' la poluarea fonica aferenta. Posted Image

 logic1, on 19 mai 2019 - 16:45, said:

După Biblie, oamenii când mor nu ajung în rai sau în iad. Sunt morți până la înviere când toți ajung în rai și sunt vindecați de boli psihice și alte infirmități, și sunt ajutați să cunoască ce se cere de la ei ca să rămână acolo.

Apocalipsa

1 Şi mi-a arătat un râu cu apa vieţii, limpede ca cristalul, care ieşea din scaunul de domnie al lui Dumnezeu şi al Mielului.
2 În mijlocul pieţei cetăţii şi pe cele două maluri ale râului era pomul vieţii, rodind douăsprezece feluri de rod şi dând rod în fiecare lună; şi frunzele pomului slujesc la vindecarea neamurilor.


Doctrina dupa un verset? Logic? Posted Image

#24
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,046
  • Înscris: 10.09.2008

 Silika, on 19 mai 2019 - 21:51, said:

Doctrina dupa un verset? Logic? Posted Image

Pentru tine am și alte versete... :)

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu toti sunt vindecati si ajung in rai.
Doar cei care au facut voia lui Dumnezeu sunt inviati si "traiesc" in pseudo-raiul acela.
Cei care nu au apucat sa il cunoasca pe Dumnezeu vor avea sansa sa o faca.

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

 Cr1spy, on 19 mai 2019 - 21:39, said:

Te referi la felul in care au fost pana atunci sau la o "vinovatie" a pierderii discernamantului ?
La faptul ca e posibil ca acea pierdere a discernământului sa fie cauzată de comportamentul avut pana atunci. Și atunci e extrem de discutabil cum e cu mântuirea....

#27
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Nu pacatele ne trimit in iad, caci e imposibil sa nu fi pacatuit, ci pocainta sincera si profunda ne trimite in rai.

Pocainta e accesibila si multor bolnavi mintal. Daca unora nu le e accesibila, inseamna ca aceia sunt inconstienti ca niste prunci si probabil ca sunt tratati ca niste prunci, dar daca Dumnezeu le-a luat mintile, atunci e socoteala Lui, nu a noastra.

De fapt, inainte sa ne gandim unde ajung altii, trebuie sa ne gandim unde ajungem noi, deci intrebarea din titlu e mai mult pentru cei in cauza. La altii ne gandim ca sa intelegem noi mai bine, pentru noi.

In fine, nu exista om perfect sanatos la minte, toti suntem mai mult sau mai putin nebuni.

 JurasikMan, on 19 mai 2019 - 16:13, said:

Biblia nu-si propune decât să-i prostească pe cei săraci cu duhul sa trăiască toată viața lor cu teama de a fi pedepsiți de o fiinta imaginară. Trebuie sa recunosc ca si reuseste dar acest lucru nu o face mai reală. Tot o înșelătorie rămâne.
Cine are copii stie ca parintele e obligat sa-i insele, pana in momentul in care acestia devin suficient de constienti si responsabili.
Fata de Dumnezeu, constienta oamenilor ramane la nivelul unor copii, chiar daca unii se manifesta ca niste adolescenti rebeli.

Edited by moftware, 20 May 2019 - 07:53.


#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Foarte mare dreptate ai, Richelieu.

Pe moment nu stiu de ce m-am gandit numai la pierderea totala a discernamantului, ca in cazul diferitelor boli degenerative (Alzheimer, a.s.o) sau in urma traumelor radicale/extreme, dar mai exista si alte cazuri, inclusiv cele de pierdere partiala a discernamantului.

In cazul alcoolismului, din cauza distrugerii masei cerebrale, discernamantul incepe sa reduca treptat, cauza fiind una biologica.
In cazul drogurilor, intoxicarilor severe cu alcool sau refuzului tratamentului unor boli psihice, poate interveni abolirea temporara a discernamantului.
Si mai este un caz foarte special, al hiperprivilegiatilor, persoane carora nu li se refuza nimic (din interes sau de frica). Acestia in timp isi pierd treptat discernamantul (constiinta lor se modifica in timp), cauza fiind una mentala. Deci este exclusa mantuirea tiranilor mici si mari.

De-asta ai spus, ca discutia este mult mai ampla. Eu am gandit intr-o maniera simplista, focusata doar pe consecinte.

Edited by Cr1spy, 20 May 2019 - 08:29.


#29
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 Cr1spy, on 19 mai 2019 - 21:21, said:


Nu, nu la necunoasterea legilor se refera, ci la altceva.
Sufletul nu este acelasi lucru cu mentalul. Ai sa vezi oameni bolnavi buni si ai sa vezi altii rai, care se folosesc de boala, ca de o scuza.
Scuzati sunt doar cei care nu au discernamant si asta se intampla numai la unele boli psihice, nu la toate. Deci cei care nu-si dau seama vor fi iertati, iar cei care se prefac (mint sau se mint: Eu sunt bolnav, sufar si de-aceea fac rau), nu.

Nu vor fi iertati, adica ce? Vor fi pedepsiti? Cum?

 moftware, on 20 mai 2019 - 07:52, said:

Nu pacatele ne trimit in iad, caci e imposibil sa nu fi pacatuit, ci pocainta sincera si profunda ne trimite in rai.

Pocainta e accesibila si multor bolnavi mintal. Daca unora nu le e accesibila, inseamna ca aceia sunt inconstienti ca niste prunci

Pocainta sincera...
Stii ca si asta e un act pe care nu toti oamenii il pot face si nu e vina lor?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nimic  deosebit  ,vor muri si ei candva  ,ce urmeaza apoi sunt credinte

#31
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,046
  • Înscris: 10.09.2008
Ateii să se abțină, pentru că întrebarea era ce se întâmplă cu respectivii la judecată, dacă Dumnezeu este drept. Nu dacă Dumnezeu nu există...


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fiecare religie/credință susține câte ceva despre perioada care urmează morții.
Tocmai de asta Ray a scris că sunt credințe, nu ateism.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 logic1, on 01 iunie 2019 - 11:40, said:

Ateii să se abțină, pentru că întrebarea era ce se întâmplă cu respectivii la judecată, dacă Dumnezeu este drept. Nu dacă Dumnezeu nu există...

Mandria este un pacat si pretinderea cum ca esti mantuit deja ,iisus a spus am venit pentru cei pacatosi  ,  iisus daca ar exista azi ar fi printre atei nu printre a lui ,cum a fost mereu

 MembruAnonim93, on 01 iunie 2019 - 13:10, said:

Fiecare religie/credință susține câte ceva despre perioada care urmează morții.
Tocmai de asta Ray a scris că sunt credințe, nu ateism.

Crestini se viseaza a fi mantuiti doar pentru ca cred ,desi in biblie scrie credinta fara fapte egal moarte ,cel ce nu iti iubeste aproapele nu va intra in imparatia tatalui meu

#34
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 logic1, on 01 iunie 2019 - 11:40, said:

Ateii să se abțină, pentru că întrebarea era ce se întâmplă cu respectivii la judecată, dacă Dumnezeu este drept. Nu dacă Dumnezeu nu există...
Nici macar nu sunt atei. Ateii nu viziteaza aria asta. Aici vin oameni pe care ii deranjeaza credinta altora.

#35
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

 alex14dlk, on 19 mai 2019 - 14:41, said:

Dupa biblie, oamenii, dupa ce mor ajung in rai sau in iad. Oamenii cu diferite boli mintale, capatate la nastere sau capatate in timpul vietii, cum se descurca ? Adica pur si simplu revin la starea cand erau sanatosi ? Dar daca nu au fost sanatosi mintal niciodata ? Ce se intampla?

De asta imi place viziunea budista asupra vietii, caci explica mult mai plauzibil cum stau treburile.

Ea spune asa, cand mori, scanteia vietii, fiinta continua sa existe, insa memoria, mintea, logica, ratiunea, se pierd odata cu corpul fizic, caci ele tin de acest corp. Deci, inevitabil cei care trec dincolo sunt lecuiti de bolile mintale de acest gen.

N-am aprofundat, e doar parerea mea. S-ar putea sa ma insel la faza cu lecuirea.

Edited by Phobos, 02 June 2019 - 19:18.


#36
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 logic1, on 01 iunie 2019 - 11:40, said:

Ateii să se abțină, pentru că întrebarea era ce se întâmplă cu respectivii la judecată, dacă Dumnezeu este drept.
Conform bibliei dumnezeu nu e drept, dar cum spun credincioșii, el e creatorul și are voie să facă ce vrea.
Părerea mea e că mai bine s-ar fi ocupat ca unii să nu se nască handicapați.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate