Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Setari imagine televizor Samsung 43NU7472

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostJean-Luc_Picard, on 21 mai 2019 - 20:10, said:

Interesant, a dispărut comentariul în care vorbeam despre complicitate, deși nu conținea nimic ireverențios. O fi bâzâind ceva pe vreo căciulă.
Pai a facut cineva ceva ,chit ca a mai gresit pe ici colo. Am zis ca e bine sa insisti , Mai aveam putin si faceam sindrom de tunel carpian de atatea click-uri la report...

Edited by edigee, 21 May 2019 - 20:27.


#56
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
https://www.displays.../model/9c661386
Panel IPS -nici macar PLS de la Samsung.

Poate una dintre cauzele pentru care imaginea pare spalacita

#57
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Unele au panou VA. Am testat cateva cu bobarnacul prin Altex.

#58
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Poate era din asta
https://www.displays.../model/5a1f125f

#59
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Am fost in Altex, iar acolo se vinde 43NU7472. Varianta NU7402 e la Emag, Carrefour, Flanco, etc.

#60
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Post@ndy, on 21 mai 2019 - 16:07, said:

Doream niste sfaturi legate de ajusatrea unor setari simple de imagine, nu ceva foarte avansat.
Îți pot sugera modul Movie cu Brightness 2, Contrast 36, Color 22, Backlight 50, Gamma -3 (denumirile exacte la Samsung pot să difere, trebuie să te prinzi ce și cum, că nu știu meniuri de TV pe de rost; în special Brightness și Backlight pot să aibă alte denumiri). Restul în mod cert nu se potrivesc la al tău, chiar și astea sunt cu rezervă fără măsurători efective.

Edited by Jean-Luc_Picard, 21 May 2019 - 22:25.


#61
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Voi incerca si setarile mentionate, multumesc.

View PostJean-Luc_Picard, on 21 mai 2019 - 16:30, said:

Fiind LCD și dintr-o gamă nu foarte performantă, să nu te aștepți la minuni în privința asta. Mai bine lași nivelul de negru pe default, oricum merge doar între -5 și +5. La -3 cred că ai deja black crush masiv.
Era vorba despre luminozitate, nu despre nivelul de negru.
Senzatia pe care o am este ca imaginea din planul secund este mai estompata, fundalul nu este natural; am impresia ca ar fi aplicat un filtru de lumina albicioasa din cauza caruia culorile nu sunt afisate corespunzator.

View PostJean-Luc_Picard, on 21 mai 2019 - 16:30, said:

E local dimming-ul. Nu poți să-l dezactivezi la modelul ăsta, din câte îmi aduc aminte, nu din meniul de utilizator.
Am crezut ca se poate face ceva astfel incat luminozitatea ecranului sa nu se modifice automat la schimbarea canalelor de televiziune,

Utima intrebare: ce as putea face ca functia Negru HDMI sa fie disponibila pentru a fi modificata?

Edited by @ndy, 22 May 2019 - 10:02.


#62
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Post@ndy, on 22 mai 2019 - 10:01, said:

Era vorba despre luminozitate, nu despre nivelul de negru.
Luminozitatea este nivelul de negru, dacă nu cumva te referi la backlight.

View Post@ndy, on 22 mai 2019 - 10:01, said:

Utima intrebare: ce as putea face ca functia Negru HDMI sa fie disponibila pentru a fi modificata?
De ce crezi că TV-ul nu determină corect în mod automat ce fel de semnal primește, 16-235 sau 0-255? De unde îi dai semnal?

#63
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Din meniu, ceva pe la surse externe. In mod sigur se poate regla negru HDMI. Nu sunt acum acasa , cand ajung iti zic exact.
@JLP
Determina automat din parti. Daca ai de ex placa NVIDIA , trebuie sa fie setat la iesire RGB pe full. Pe limited se vede cetos cu gri-uri.

Edited by edigee, 22 May 2019 - 11:22.


#64
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Post@ndy, on 22 mai 2019 - 10:01, said:

Utima intrebare: ce as putea face ca functia Negru HDMI sa fie disponibila pentru a fi modificata?
Verifica nivelul de negru. Nu trebuie sa vezi 16 dar trebuie sa incepi sa vezi 17..18...19 progresiv [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMM3dPjoY6w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postedigee, on 22 mai 2019 - 11:18, said:

Daca ai de ex placa NVIDIA , trebuie sa fie setat la iesire RGB pe full. Pe limited se vede cetos cu gri-uri.
Evident că nu folosești „limited” pe PC, de aia există „full”, altfel n-ar avea rost, dar ar trebui să detecteze televizorul automat de care e.

#66
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 22 mai 2019 - 10:06, said:

De ce crezi că TV-ul nu determină corect în mod automat ce fel de semnal primește, 16-235 sau 0-255? De unde îi dai semnal?
Din decodor si mai am un player Blu-Ray; la acestea vreau sa dezactivez functia respectiva deoarece cred ca acolo e problema.
Tin minte ca si la TV-ul vechi aveam aceeasi problema cu imaginea, dar dupa dezactivarea acesteia am fost multumit cum s-a vazut.

View PostCalin_fdx, on 22 mai 2019 - 12:22, said:

Verifica nivelul de negru. Nu trebuie sa vezi 16 dar trebuie sa incepi sa vezi 17..18...19 progresiv
Cum fac acest lucru? Trebuie sa rulez inregistrarea aceea, iar in acel timp setarea se activeaza si se poate modifica? Nu ma pricep la treaba asta, de aia intreb...

#67
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Meniu/General//Manager dispozitive externe/HDMI UHD Color - sa fie activat pe intrarea HDMI care intereseaza/Negru HDMI-pe Normal(sunt 3 pozitii: Normal ,Scazut ,Automat.)

Edited by edigee, 22 May 2019 - 18:43.


#68
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Post@ndy, on 22 mai 2019 - 16:19, said:

Cum fac acest lucru? Trebuie sa rulez inregistrarea aceea, iar in acel timp setarea se activeaza si se poate modifica? Nu ma pricep la treaba asta, de aia intreb...
Rulezi atat din aplicația proprie a tv-ului cât si dintr-un device extern (PC conectat via hdmi la tv) În ambele cazuri trebuie sa vezi identic fișierul.

#69
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Am reusit dupa indicatiile din ultimele doua postari. Mi se pare ca s-a rezolvat problema cu imaginea, nu mai sesizez acea lumina albicioasa din fundal.
Multumesc tuturor pentru sugestii.

#70
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Revin cu o intrebare referitoare la dimensiunea imaginii posturilor SD receptionate prin tunerul televizorului; aveti idee de ce siglele acestora apar prea aproape de marginea ecranului, ca si cum imaginea ar avea Zoom In? La voi tot asa este?
Mentionez ca posturile HD sunt incadrate cum trebuie prin tunerul intern, iar prin decodor chiar si cele SD sunt afisate corespunzator, cu spatiu suficient pana la margine.
Mai precis, nu pot modifica setarea Incadrare Imagine, deoarece nu este disponibila. Exista vreo rezolvare?

#71
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Incearca automatic sau 16:9.

#72
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Ai overscan-ul activat, caută în manual cum se dezactivează.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate