Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Setari imagine televizor Samsung 43NU7472

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E exact pe dos ,dar in fine ,fiecare cu ce si cat poate....

Edited by edigee, 21 May 2019 - 15:34.


#38
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

View Postakayy, on 21 mai 2019 - 15:33, said:

Setari imagine televizor Samsung 43NU7472 ,asta e subiectul l!! setare nu CALIBRARE

iar pt mine si multi altii "calibrarea" unui tv  e fix ca in  cazul cand conduci o masina cu cutie automata ,schimba treapta  cand vrea calculatorul  nu  cand vor muschii  tai ca in cazul cutiei "clasice" .manuale.

calibrarea e un moft... pt tv -uri entry iar pt cele high ,flagshipuri de cateva mii de euro  nici macar nu mai e necesara .
distinse user akayy total de acord cu tine, ai vazut cati mi-au sarit in cap si mie dar si mai ales tie daca zici ceva contra religiei lor....

#39
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

View Postedigee, on 21 mai 2019 - 15:34, said:

E exact pe dos ,dar in fine ,fiecare cu ce si cat poate....

nope , e exact cum ai tuna o masina doar  cu brizbrizuri  dar tot aceasi cai putere ai . e parerea  mea si a altora  din afara forumului despre acest subiect . punkt.

#40
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postakayy, on 21 mai 2019 - 15:33, said:

setare nu CALIBRARE
Care e diferența? Unde se termină setarea și unde începe calibrarea? Dacă "setarea" trebuie să fie după gustul tău personal, de ce ai cerut părerea altora și n-ai făcut-o după cum ți-a trecut ție prin cap?

View Postakayy, on 21 mai 2019 - 15:33, said:

iar pt mine si multi altii "calibrarea" unui tv  e fix ca in  cazul cand conduci o masina cu cutie automata ,schimba treapta  cand vrea calculatorul  nu  cand vor muschii  tai ca in cazul cutiei "clasice" .manuale.
O analogie cât se poate de neadecvată, calibrarea nu schimbă nicio treaptă (și condu și tu ceva cu CVT, să vezi cum nu-ți mai trebuie bățul ăla vreodată, nu e un "feature", e un "bug").
Observ câ tot invoci mulțimile, ești nesigur pe propria opinie și ai nevoie de "backup"?

View Postakayy, on 21 mai 2019 - 15:33, said:

calibrarea e un moft
Ți-am pus niște întrebări foarte precise și foarte la obiect, n-ai răspuns la niciuna dintre ele. Ăsta îți e nivelul argumentelor.


#41
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006
"de ce ai cerut părerea altora și n-ai făcut-o după cum ți-a trecut ție prin cap?"

eu nu am cerut never asa ceva si nici nu o sa cer  ,.setarile oferite de tv imi e de ajuns...
daca nu imi plac cele oferite standard de producator  am modul personal ! il "cailbrez"  pardon setez cum imi place mie.

#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Argumentul suprem: "Ca asa imi place mie" sau tradus "Ca asa vrea muschii mei".
Nu e de mirare ca IQ-ul global e in scadere evidenta in ultimii ani.
Edit: Daca-l corectezi pe unul ,sau ii dai o informatie: "Te dai tu destept".....

Edited by edigee, 21 May 2019 - 16:04.


#43
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Discutiile despre calibrarea profesionala nu isi au rostul in cazul meu, nefiind interesat de aceasta. Doream niste sfaturi legate de ajusatrea unor setari simple de imagine, nu ceva foarte avansat.

View PostiZet, on 20 mai 2019 - 16:56, said:

Seteaza-l pe Standard, umbla "Setari spatiu de culoare", setandu-l pe Automat ori Personalizat si vezi ce iese. Mai umbla si pe la setarile de luminozitate si contrast. Dezactivezi Amplificator contrast sau il dai pe minim/mediu si vezi ce iese.
L-am pus pe Standard, la spatiu de culoare am ales Nativ si am dezactivat amplificator contrast. Parca e mai bine, dar nici asa nu este disponibila functia Negru HDMI care e pe Automat si care cred ca este responsabila.

View Postbuyonevideo, on 20 mai 2019 - 17:19, said:

Luminozitate zero ?!
SI daca dai luminozitate amai mare, mai este imaginea stearsa ?!
Atunci este si mai spalacita, ca si cum ecranul ar avea folie de protectie transparenta pe care nu as fi dat-o jos.
Am setat-o la valoarea -3.


Inca ceva, ce trebuie sa dezactivez astfel incat la schimbarea canalelor sa nu se modifice luminozitatea ecranului la tranzitia dintre ecranul negru si aparitia imaginii?
Modul Eco l-am dezactivat complet; mai trebuie si altceva in afara de acesta?

#44
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postakayy, on 21 mai 2019 - 15:57, said:

eu nu am cerut never asa ceva
Corect. A cerut ințiatorul, nu tu. Tu te-ai băgat într-o discuție care nu te privea doar pentru a te descărca (fără niciun argument valabil) împotriva ideii de calibrare. Totodată reprezinți "mulți alții", vei fi având și listă de semnături.

#45
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006
nu t

View Postedigee, on 21 mai 2019 - 16:03, said:

Argumentul suprem: "Ca asa imi place mie" sau tradus "Ca asa vrea muschii mei".
Nu e de mirare ca IQ-ul global e in scadere evidenta in ultimii ani.
Edit: Daca-l corectezi pe unul ,sau ii dai o informatie: "Te dai tu destept".....

corect ,nu la toata lumea le place sa asculte  ,guta ,salam... deaia exista setarea magica "custom"

#46
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Post@ndy, on 21 mai 2019 - 16:07, said:

Doream niste sfaturi legate de ajusatrea unor setari simple de imagine, nu ceva foarte avansat.
Te-a "ajutat" colegul, trebuie să reglezi "la ochi", că fiecare trebuie să vadă altă imagine.

View Post@ndy, on 21 mai 2019 - 16:07, said:

Atunci este si mai spalacita, ca si cum ecranul ar avea folie de protectie transparenta pe care nu as fi dat-o jos
Fiind LCD și dintr-o gamă nu foarte performantă, să nu te aștepți la minuni în privința asta. Mai bine lași nivelul de negru pe default, oricum merge doar între -5 și +5. La -3 cred că ai deja black crush masiv.

View Post@ndy, on 21 mai 2019 - 16:07, said:

Inca ceva, ce trebuie sa dezactivez astfel incat la schimbarea canalelor sa nu se modifice luminozitatea ecranului la tranzitia dintre ecranul negru si aparitia imaginii?
E local dimming-ul. Nu poți să-l dezactivezi la modelul ăsta, din câte îmi aduc aminte, nu din meniul de utilizator.

Edited by Jean-Luc_Picard, 21 May 2019 - 16:32.


#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu are NU74xx local dimming. Doar global dimming ,sau UHD dimming cum zic aia de la Samsung

#48
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Global dimming, adică "Dynamic Contrast"? Ăla ar trebui să aibă și "off", dar oprirea nu ajută negrul, chiar deloc.

#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu-i tot una cu dynamic contrast acea UHD dimming(Supreme dimming,  la modelele mai bune). Daca te uiti pe displayspecifications vezi acolo in functie de model ,la NU7400 ai Contrast Enhancer si mai jos UHD dimming. La NU8xxx ai in plus in lista si Local dimming.
Stiu ,e cam "blurry" toata treaba.
La Philips gasim de ex. Micro Dimming Pro ,care nu e totuna cu local dimming.
Uite mai jos  exemplu ,fiecare firma cu denumirile ei pt diverse functiuni , multe dintre ele fiind similare

Attached Files


Edited by edigee, 21 May 2019 - 16:57.


#50
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
N-am avut decât un 74xx din seria asta, n-am remarcat că există un asemenea ghiveci. Scrie pe undeva exact ce face fiecare sau e secret Samsung?

#51
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ghiveci!
Aaa ,uite NU7470 are UHD Dimming Supreme!
In lista a aparut si un LG ,cu alte denumiri bineinteles

Attached Files



#52
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

View Postsamsung26, on 21 mai 2019 - 16:55, said:

imi pare rau ca ai avut parte pe topicul inititat de tine de tot felul de interventii ale unor parerologi gen jan pishard sau ceva de genul care e interesat decat sa scoata bani de pe aici de parca forumul este srl-ul lui sau pafaristi care se contrazic gen edigugu sau edigigi, whatever...
din punctul meu de vedere cele mai ok si dezinteresate sfaturi , le poti primii de la useri gen izet si eiffel, restul sunt gascutze formate pe interese.
Ghiveci!
Aaa ,uite NU7470 are UHD Dimming Supreme!
In lista a aparut si un LG ,cu alte denumiri bineinteles
Attached Thumbnails


ca tot iti ziceam eu de unii care nu stiu ce pe ce lume sa traiesc dar altfel sunt doctori la mersul in pampas calarind catarii..

#53
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Beton. Pe lângă contrastul normal mai are Contrast Enhancer și Mega Contrast. Îți dai seama cât de bune sunt panourile și TV-urile astea (pe care unii le recomandă cu căldură), de au nevoie de atătea feluri de contrast. Nu-i de mirare că inițiatorul nu e mulțumit de imagine și o găsește spălăcită, cu toată abundența de contraste.
Iar UHD dimming de ce n-o merge și pe SDR, acolo nu e nevoie sau acolo distruge curba de gama prea mult (cu pierderea aferentă de detalii pe scene întunecate)?

#54
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Interesant, a dispărut comentariul în care vorbeam despre complicitate, deși nu conținea nimic ireverențios. O fi bâzâind ceva pe vreo căciulă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate