Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Setari imagine televizor Samsung 43NU7472

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Am achizitionat acest televizor dar nu sunt multumit de setarile implicite ale imaginii, iar eu nu ma pricep la aceste setari, de aceea as aprecia daca m-ati putea ajuta in asa fel incat imaginea sa fie mai buna.
Ma intereseaza sa aflu care sunt setarile indicate de imagine pentru acest televizor?
Multumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ar fi setari indicate unice, atunci alea sunt din fabrica si nu s-ar putea schimba. Asa, fiecare regeleza cum ii place. De asta sunt reglajele posibile.

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Baga pe Standard .Se regleaza singur .

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Este al 400-lea topic pe tema asta.
Solutiile recomandate:
1. reglezi pina iti place. Nu trebuie sa stii ce inseamna optiunile. Are cumva televizorul 120 de optiuni ??? Intrebi aici precis si exact si punctual daca intilesti probleme.
2. apelezi la un serviciu profesional de calibrare, probabil costa 100-200-300 de lei (nu stiu exact, oricum, mai ieftin cred ca e suspect de ieftin).

#5
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Post@ndy, on 19 mai 2019 - 10:30, said:

Am achizitionat acest televizor dar nu sunt multumit de setarile implicite ale imaginii, iar eu nu ma pricep la aceste setari, de aceea as aprecia daca m-ati putea ajuta in asa fel incat imaginea sa fie mai buna.
Ma intereseaza sa aflu care sunt setarile indicate de imagine pentru acest televizor?
Multumesc.
Hai ca nu-i avion,da-l naibii!
Intri in setarile imaginii si "tragi" de cursoarele alea de la Luminiozitate,Contrast,Saturatie,Claritate (Sharpness) pana iti place ceea ce vezi.Recomand sa faci refglajele pe un canal ce emite Full HD, ai o gramada: Antena1 HD,ProTV HD, toate celelalte canale ale trustului Intact.Daca esti pe analogic... n-o sa ai claritate in veci! Se va vedea ca o "duda"!

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Posibil calibrarea profesionala sa nu îți placa.
Reglezi pana îți place ție. Dacă preferi alb/negru, plătești degeaba reglarea profesionala.
Mie nu-mi place pe standard. Am reglat cum îmi place mie. Nu cum vor alții.

#7
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Probabil nu m-am exprimat prea bine... Ceea ce vreau este sa imi prezinte setarile de imagine personale cei care au televizoare cu meniu asemanator, nu neaparat exact acelasi model. Mi-ar fi de folos sa am cateva exemple pe care sa le aplic, in loc sa fac modificarile dupa capul meu.
Posturile le receptionez prin receiver Humax de la Digi, daca conteaza acest aspect. Mi-e mai comod asa, decat prin tunerul televizorului.

Edited by @ndy, 19 May 2019 - 16:38.


#8
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005
Incearca setarile lui Darko
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IMug_-M0eJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Berlin, 19 May 2019 - 16:58.


#9
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
UE43NU7402 / UE55NU7402  Image settings

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostTehnicianul090370, on 19 mai 2019 - 12:47, said:

Luminiozitate,Contrast,Saturatie,Claritate (Sharpness) pana iti place ceea ce vezi.

View Post@ndy, on 19 mai 2019 - 16:29, said:

Probabil nu m-am exprimat prea bine... Ceea ce vreau este sa imi prezinte setarile de imagine personale cei care au televizoare cu meniu asemanator, nu neaparat exact acelasi model. Mi-ar fi de folos sa am cateva exemple pe care sa le aplic, in loc sa fac modificarile dupa capul meu.
Posturile le receptionez prin receiver Humax de la Digi, daca conteaza acest aspect. Mi-e mai comod asa, decat prin tunerul televizorului.
Poftim, alea de mai sus.
"Setarile" acestea sint complet subiective.
Poftim eu pe tin pe toate la 50%.
Hai sa vedem daca tit iti placa ceste setari.
Si, am mai spus o data mai sus: ce anume, PRECIS si EXACT, nu iti place tie cum se vede ?
Adica este imaginea prea verde, prea.... cum.... PRECIS si EXACT ?

#11
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Mi se pare ca imaginea este stearsa, fundalul parca e luminos desi luminozitatea este 0, iar negrul este mai deschis. Asta cred ca se datoreaza faptului ca receptionez programele prin portul HDMI si nu-mi dau seama de ce nu am acces la setarea Negru HDMI; banuiesc ca daca puteam modifica valorile acesteia nu aveam problema asta.

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Il tii pe Dinamic?

#13
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Nu, pe Natural.

#14
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Seteaza-l pe Standard, umbla "Setari spatiu de culoare", setandu-l pe Automat ori Personalizat si vezi ce iese. Mai umbla si pe la setarile de luminozitate si contrast. Dezactivezi Amplificator contrast sau il dai pe minim/mediu si vezi ce iese.

Edited by iZet, 20 May 2019 - 16:57.


#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Post@ndy, on 20 mai 2019 - 16:48, said:

Mi se pare ca imaginea este stearsa, fundalul parca e luminos desi luminozitatea este 0, iar negrul este mai deschis. Asta cred ca se datoreaza faptului ca receptionez programele prin portul HDMI si nu-mi dau seama de ce nu am acces la setarea Negru HDMI; banuiesc ca daca puteam modifica valorile acesteia nu aveam problema asta.
Luminozitate zero ?!
SI daca dai luminozitate amai mare, mai este imaginea stearsa ?!

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbuyonevideo, on 19 mai 2019 - 11:40, said:

Are cumva televizorul 120 de optiuni ??? I

Asa, in mare:

50 valori backlight *
50 valori brightness *
50 valori contrast *
50 valori color *
80*80*80 valori gain *
80*80*80 valori offset (2 point white balance)

Cam multe combinatii Posted Image

#17
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
D-apăi, cari-i graba? :)

#18
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postdorin_2k, on 19 mai 2019 - 12:49, said:

Posibil calibrarea profesionala sa nu Ă®ți placa.
Reglezi pana Ă®ți place ție. Dacă preferi alb/negru, plătești degeaba reglarea profesionala.

De unde ai dedus acesta concluzie? Ai apelat la calibrare si nu a fost "pe gustul tau" ??

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate