Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Acte gresite apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Buna ziua,

Am o nedumerire, am fost sa vad un apartament de 68 mp totul in regula , doar ca atunci cand am vazut actele pe CF apar 58 mp . Oare ce se poate face, pentru rectificarea CF-ului ? Masurat sunt exact 68 mp , dar cred ca proprietarul a facut ceva intelegere cu constructorul sau altfel nu imi explic. Apartamentul este prin Agentie si intradevar acum nu este o problema dar daca doresc sa il vand peste cativa ani si cumparatorul va venii cu credit nu o sa ii acorde nimeni. Are rost? Mentionez ca apartamentul este in Cluj. Multumesc

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mers la Primarie pt. a reface actele la apartament.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
ce sa faca primaria?
trebuie sa ajungi la o societate care se ocupa de cadastru, aia vin, masoara, in principiu tarifele lor si taxele la oficiul de cadastru te ajung pe la 500 lei.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In Cluj nu se ocupa Primaria cu cadastru, masurari etc. ?
Atunci sa apeleze la o firma specializatata si avizata de Primaria Clujului.

Ideea e ca trebuie sa scoata bani din buzunar din cauza "greselii" fostului propietar, agentiei si notarului care au facut actele la apartament.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca in acte scrie ca are 58 mp atunci atat are.
    Posibil ca balconul sa fie exclus din suprafata. Sau pot exista multe alte explicatii.
    Nu se masoara cu ruleta.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Verifica ce suprafete sunt acolo: totala, locuibila, incalzita... etc

Edited by dorin_2k, 19 May 2019 - 11:03.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Are releveu facut , actual ?

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca incerci sa cumperi prin agentie te poti astepta la orice tzeapa posibila.
    Ca dovada incearca sa-ti vanda un apartament de 58mp ca fiind de 68.
    Sigur e vorba de acelasi apartament ?
    Nu de alta, dar sa nu te trezesti ca dupa perfectarea actelor iti dai seama ca ai vazut apartamentul 8 si de fapt ai cumparat numaru 6.
    O copie dupa schita apartamentului nu ti-au dat si tie ?
    Sa vedem si noi cum arata un apartament de 68/58.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 Elektronik, on 19 mai 2019 - 10:11, said:

Buna ziua,

Am o nedumerire, am fost sa vad un apartament de 68 mp totul in regula , doar ca atunci cand am vazut actele pe CF apar 58 mp .


Probabil 68 mp sunt construiti iar 58 mp sunt spatiu util...... , adica fara bacon, terase, boxe & shit ...

#10
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Deci am mai mers odata sa vad actele si intradevar e gresit . Apare numarul apartamentului care eu l-am vazut , parcarea etc.  Acolo scrie cam asa dupa ce am citit eu suprafata total construita 58 iar disponibila 52, vorbim fara balcoane care sunt doua unul din ele are 29mp iar celalat balcon are 13 mp. Proprietarul zice ca masuratorile s-au facut gresit dar nu inteleg de ce nu a refacut el actele sau poate nu-i pasa. Nu am dat nici-un avans pana nu stiu care e treaba acolo , astazi merg la un jurist oare ma adresez cui trebuie? Sau unde trebuie sa ajung

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 super8, on 19 mai 2019 - 10:44, said:

In Cluj nu se ocupa Primaria cu cadastru, masurari etc. ?
Atunci sa apeleze la o firma specializatata si avizata de Primaria Clujului.

Ideea e ca trebuie sa scoata bani din buzunar din cauza "greselii" fostului propietar, agentiei si notarului care au facut actele la apartament.

Nici in Cluj, nici in alte resedinte de judet, nu se ocupa primariile, ci ocpi-urile.

 Elektronik, on 20 mai 2019 - 06:01, said:

Deci am mai mers odata sa vad actele si intradevar e gresit . Apare numarul apartamentului care eu l-am vazut , parcarea etc.  Acolo scrie cam asa dupa ce am citit eu suprafata total construita 58 iar disponibila 52, vorbim fara balcoane care sunt doua unul din ele are 29mp iar celalat balcon are 13 mp. Proprietarul zice ca masuratorile s-au facut gresit dar nu inteleg de ce nu a refacut el actele sau poate nu-i pasa. Nu am dat nici-un avans pana nu stiu care e treaba acolo , astazi merg la un jurist oare ma adresez cui trebuie? Sau unde trebuie sa ajung

Juristul nu are nici o treaba, in locul tau as vorbi cu un notar bun, si daca apartamentul ar fi nou, cu arhitectul sef al primariei, sau cineva din biroul respectiv. Intrebare in scris la astia din urma, cu nr de inregistrare, raspuns in scris, cu nr de inregistrare. Asta daca tii cu tot dinadinsul sa mergi pe varianta asta de apartament. Bafta!

Edited by denky, 20 May 2019 - 06:25.


#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Elektronik, on 20 mai 2019 - 06:01, said:

Deci am mai mers odata sa vad actele si intradevar e gresit . Apare numarul apartamentului care eu l-am vazut , parcarea etc.  Acolo scrie cam asa dupa ce am citit eu suprafata total construita 58 iar disponibila 52, vorbim fara balcoane care sunt doua unul din ele are 29mp iar celalat balcon are 13 mp. Proprietarul zice ca masuratorile s-au facut gresit dar nu inteleg de ce nu a refacut el actele sau poate nu-i pasa. Nu am dat nici-un avans pana nu stiu care e treaba acolo , astazi merg la un jurist oare ma adresez cui trebuie? Sau unde trebuie sa ajung

    Am parerea ca nu va pricepeti la masuratori. Nici tu si nici proprietarul.
    In orice caz, sfatul meu este sa nu cumperi un apartament pana cand nu are actele in regula.
     Totusi observ ca nu ai inca proiectul.

#13
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011
CF, OCPI , notar ,   orcine se ocupa cat de cat de imobile  (mai putin Agentia Imobiliara ofcourse)  nu discuta fara o schita, sau RLV  (ori parte din proiect semnata de arhitect / cadastrist)  si  care e parte a actelor imobilului.

Fara asa ceva vorbim marketing imobiliar de romanica (aka inselatorie) in ceea ce priveste suprafetele, (si alte aspecte) care este regula in piata romaneasca.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Pai schiță exista, nu zice nimeni ca nu exista. Ca nu bate cu realitatea, e partea a doua. Și o situație des întâlnită, ca modificările la apartamente sunt sport național la noi. Notarul e mulțumit ca are schiță, cu ea lucrează, nu vine cu ruleta sa verifice.
Si apartamentul în care stau a mai anexat un uscător, dar macar fostul propitar a facut efortul sa ceara alte măsurători și sa se pună în legalitate.

#15
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011
Pai vad ca a mai intrebat lumea de schita/RLV ,  dar initiatorul nu zice nimic  ...
E bine de stiut daca  e vorba de imobil nou .. daca da, il ia de la dezvoltator sau de la alt proprietar(precontract/avans)  ?

#16
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Deci actele le-am vazut dar nu le-am facut poza. Voi cere o copie , apartamentul este intr-un bloc din 2008 deci nu este nou si a fost cumparat de proprietarul actual prin Credit imobiliar. Trebuie sa fac precontract si avans ulterior daca e ok

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate